Przywrócenie dotychczasowej organizacji ruchu na Al. Andersa i ul. Mikołajczyka

Pan Zygmunt Bińczycki - Przewodniczący Rady i Zarządu

Radni Dzielnicy XVI Bieńczyce

 

   Szanowni Państwo!

My, mieszkańcy Nowej Huty, zwracamy się do Was, jako naszych Przedstawicieli, z prośbą o interwencję w odpowiednich jednostkach Miasta Krakowa, w celu przywrócenia dotychczasowej organizacji ruchu na Alei Andersa oraz na ul. Mikołajczyka.

Do niedawna Nowa Huta była chyba ostatnią dzielnicą, w której przemieszczanie się było – jak na warunki naszego miasta – względnie komfortowe.

Wprowadzone ostatnio zmiany organizacji ruchu, polegające de facto na zwężeniu dwupasmowych dróg do jednego pasa, poprzez wydzielenie pasów do lewoskrętu i wysepek, są naszym zdaniem szkodliwe i prowadzą do paraliżu komunikacyjnego tych ważnych ulic w naszej dzielnicy. Odczuliśmy to już teraz, kiedy natężenie ruchu jest mniejsze. W przypadku powrotu do normalnego natężenia ruchu sprzed pandemii drogi te staną się nieprzejezdne, mieszkańcy utkną w kilkukilometrowych korkach. Oczywiście wzrośnie też ilość spalin, emitowanych przez stojące w korkach samochody. Warto również uwzględnić fakt, że część kierowców będzie uciekać przed korkami drogami osiedlowymi, a to jest znacznie bardziej niebezpieczne dla mieszkańców okolicznych osiedli.

Zmiany te wprowadzają  utrudnienia nie tylko dla kierowców, ale też dla użytkowników komunikacji miejskiej, gdyż autobusy również będą musiały stać w korkach i czas przejazdu znacznie się wydłuży. Próby stworzenia bus pasa na Al. Andersa są tylko maskowaniem problemu, bus pas urywa się, za kilkanaście metrów ponownie zaczyna, a najbardziej chyba kuriozalny, kilkunastometrowy odcinek  pojawia się w rejonie Os. Strusia (wyjazd z ul. Bogusza w Al. Andersa), by za chwilę zakończyć się w okolicy stacji Orlen. Te odcinkowe bus pasy wprowadzają tylko chaos komunikacyjny i dezorientują kierowców, co może zwiększyć liczbę niepotrzebnych kolizji.

Dodatkowym kuriozum jest równoczesne wprowadzenie na przejściach dla pieszych słupków pomiędzy dwoma pasami ruchu przy jednoczesnym ustawieniu słupków na poboczach. W tych miejscach niemożliwe jest stworzenie „korytarza życia” dla karetek, a przecież te przejeżdżają tamtędy bardzo często na SOR w Szpitalu im. Rydygiera.

Przedstawicie jednostek miejskich, odpowiedzialnych za ten stan rzeczy, argumentują to  koniecznością poprawy bezpieczeństwa ww. ulicach. Pragniemy zauważyć, że ograniczanie przepustowości i zwężanie dróg nie jest uniwersalnym środkiem zaradczym. Zamiast tego sugerujemy podjęcie innych działań, bardziej zrównoważonych, tzn.  zwiększających bezpieczeństwo pieszych, ale również zapewniających zmotoryzowanym mieszkańcom bardziej komfortowe poruszanie się. Wśród nich wymienić można np.: lepsze oświetlenie przejść dla pieszych, światła pulsacyjne, dodatkowe sygnalizacje świetlne w najbardziej niebezpiecznych miejscach (wzbudzane ręcznie lub automatycznie), ewentualnie progi płytowe podwyższające przejście dla pieszych. Zwracamy się zatem do Państwa o interwencję w stosownych organach miejskich, celem przywrócenia dotychczasowej organizacji ruchu na Alei Andersa i ul. Mikołajczyka.

Z poważaniem

Katarzyna Barzyk 

oraz mieszkańcy Dzielnicy 


Radni Dzielnicy XVI Bieńczyce    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Radni Dzielnicy XVI Bieńczyce do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook