Przywrócenie lotów szybowców na lotnisku Warszawa-Babice

Szanowni Państwo,

w związku z niezrozumiałym wprowadzeniem przez podmiot zarządzający lotniskiem Warszawa-Babice (EPBC) zakazu lotów szybowcowych, zwracam się o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do przywrócenia na lotnisku Warszawa-Babice działalności szybowcowej.

W dniu 29 lipca 2022 r. zarządzający lotniskiem niespodziewanie wprowadził zakaz wykonywania lotów szybowcowych. Zakaz ten trwa do dziś, a z najnowszych informacji przekazanych przez przedstawicieli Zarządzającego wynika, że szybowce mają całkowicie zniknąć z lotniska Warszawa-Babice. Wprowadzony zakaz jest autonomiczną decyzją Zarządzającego, niemającą merytorycznego uzasadnienia; w szczególności nie jest podyktowany niezgodnościami stwierdzonymi przez audytorów EASA oraz Inspektorów ULC.

Szkolenie szybowcowe stanowi początek kariery lotniczej dla zdecydowanej większości polskich pilotów – wojskowych, policyjnych, służących w straży granicznej i w lotniczym pogotowiu ratunkowym. Wielu pilotów liniowych, dzięki którym możemy podróżować po całym świecie, zaczynało swoją karierę właśnie od szkolenia szybowcowego.

Wprowadzenie zakazu lotów szybowcowych nastąpiło w szczycie sezonu lotniczego, w trakcie intensywnie trwających szkoleń szybowcowych. Podkreślić należy, że większość aktualnie szkolących się osób to uczniowie szkół średnich i studenci, dla których okres letnio-jesienny jest jedynym możliwym do odbycia szkolenia oraz treningu. Nie tylko z uwagi na wakacje, ale również ze względu na okres dobrej i stabilnej pogody, od której szybownictwo jest uzależnione.

Większość mieszkańców Bemowa, Bielan, Żoliborza i Targówka mogła podziwiać szybowce nad swoimi głowami, jak krążą majestatycznie w kominach termicznych lub wykonują tzw. krąg na północny-wschód od lotniska, nad ul. Arkuszową, Conrada oraz Powstańców Śląskich. Wielu z mieszkańców Warszawy i okolic mogło dzięki lotom zapoznawczym na szybowcach osobiście przekonać się, jak pięknie wygląda Warszawa z lotu ptaka.

Szybownictwo to piękny sport. Jest to najczystsza forma latania, nie tylko pod względem ekologicznym. Utrzymywanie się w powietrzu zawdzięczamy wyłącznie dzięki siłom natury i umiejętnościom pilota.

Nie pozwólmy, aby szybowce zniknęły z warszawskiego nieba. Apelujemy zatem o niezwłoczne odwołanie wprowadzonego zakazu przez podmiot zarządzający lotniskiem Warszawa-Babice.

Swój apel i petycję kierujemy do 

Centrum Usług Logistycznych

Ministerstwa spraw wewnętrznych i administacji 

287A6274.jpg


Daniel Puciłowski    Skontaktuj się z autorem petycji