Przywróćmy Katedrę Opolską wiernym

Petycja do Pani Hanny Wróblewskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szanowna Pani Minister,

Od ponad dwóch lat Biskup Opolski i Kościół lokalny na Opolszczyźnie pozbawiony jest kościoła katedralnego, głównej i najważniejszej świątyni we wspólnocie diecezjalnej. Natomiast wspólnota parafialna ludzi wierzących pozbawiona jest dostępu do swojego kościoła parafialnego, jednocześnie głównej świątyni miasta, katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Wszystko zaczęło się w połowie 2022 r. od niewinnie wyglądającej próby dokonania wymiany posadzki i dogrzania wnętrza świątyni. Towarzyszące pracom badania archeologiczno-architektoniczne przeobraziły wnętrze katedry w plac działań badawczych na ogromną skalę, przy jednoczesnym zapewnieniu, że czas tych badań nie przekroczy trzech miesięcy. W efekcie badania zajęły ponad rok, zaś resztę czasu pochłonęły niezrozumiałe dla wiernych i dla gospodarza obiektu decyzje Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu.

Rozmach prac i rozbudzane w naszej lokalnej społeczności, w tym we wspólnocie parafialnej, nadzieje na odnalezienie, kolejno: grobu Mieszka Plątonogiego, księcia Kazimierza I Opolskiego, jego żony Wioli, a następnie być może i Władysława II Opolczyka, prowadziły miejscowe media do eskalowania oczekiwań. Prześcigano się w wyolbrzymianiu znaczenia samych badań oraz ich wstępnych hipotetycznych wyników. Badaniom nadano rangę odkryć nie tylko na skalę regionalną, krajową czy europejską, ale nawet światową. Wprowadzono do obiegu publicznego termin „tumba” dla odkrytego elementu architektonicznego, którego datowanie oraz funkcja jest obiektywnie trudna do ustalenia. Przekazy medialne napędzały oczekiwania społeczne co do dalszego postępowania z dokonanymi odkryciami kościoła kolegiackiego. Wywierano presję na Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków do podejmowania decyzji administracyjnych zmierzających do stworzenia ekspozycji w znacznej części kościoła kolegiackiego, co oznaczałoby wyłączenie katedry z jej podstawowej funkcji sakralnej i przeobrażenie jej w obiekt muzealny, z produktem turystycznym wewnątrz. Internet pełen jest artykułów tej treści.

My, społeczność ludzi wierzących, chrześcijanie, katolicy, nie możemy się na to zgodzić. Przestrzeń kościoła jest miejscem uświęconym, przeznaczonym do sprawowania kultu Bożego (mszy św., uroczystości kościelnych, mszy pontyfikalnych z udziałem biskupa itd.). Musimy pamiętać, że katedra w Kościele lokalnym jest Matką wszystkich jej kościołów, rozsianych po parafiach w całej diecezji. Z dostępnych dla nas wiernych informacji wiemy, że Ksiądz Biskup był i nadal jest skłonny zrealizować część ze stawianych społecznych postulatów ekspozycyjnych, jednak bez możliwości rozszerzania ekspozycji o miejsce posadowienia tajemniczego bloku ceglanego tzw. „tumby”, znajdującego się w przestrzeni liturgicznej, bezpośrednio przed prezbiterium kościoła, w miejscu istotnym dla sprawowania liturgii. Z tego powodu Ksiądz Biskup powołał specjalistów, którzy przy pomocy najnowszych technik dokumentacyjnych wykonali wierny model przestrzenny dokonanych odkryć, tworząc możliwość dla opracowania ekspozycji, również multimedialnej, wirtualnej rekonstrukcji kolejnych zmian architektonicznej bryły kościoła. Byłaby ona podstawą holograficznej wizualizacji całego starszego kościoła i stworzenia tym samym nowoczesnej formy ekspozycji wirtualnej, prezentowanej we wnętrzu katedry.

Mijają kolejne miesiące, a rozstrzygnięć administracyjnych ze strony Urzędu Konserwatorskiego nie ma, jak również, w naszej ocenie, brak jest zrozumienia przez Urząd, czym jest kościół dla ludzi wierzących oraz zrozumienia trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się Ksiądz Biskup, parafianie i wspólnota Kościoła lokalnego, którzy są pozbawieni swojej najważniejszej świątyni. Musimy tutaj również wspomnieć o kolejnej kwestii równie ważnej i istotnej. Przeciąganie się procedur administracyjnych i brak woli podjęcia decyzji ze strony Urzędu Konserwatorskiego działa na niekorzyść stanu technicznego i konserwatorskiego katedry. Kierując się odpowiedzialnością za dobra materialne Kościoła, Ksiądz Biskup zlecił wykonanie specjalistycznych ekspertyz mykologicznych w zakresie skażenia powietrza, wyposażenia oraz zawilgocenia kościoła, które niestety, potwierdzają jego zły stan. Ten bezcenny zabytek, o który podobno tak Urząd się troszczy, niszczeje, podobnie jak niszczeje wnętrze zabytkowej katedry i wspaniałe organy. Podejmowany dialog Księdza Biskupa z Urzędem Konserwatorskim, monity Księdza Proboszcza, opinie i ekspertyzy kolejnych ekspertów, nie są w stanie przekonać urzędników do podjęcia odpowiedzialnych i kluczowych decyzji dla zachowania dobra kultury chrześcijańskiej i narodowej, jakim jest nasza katedra. Obecnie, z powodu bezczynności i uporu administracyjnego, w przyspieszonym tempie trwa destrukcja największego w Opolu kościoła. Przekłada się to również na rozbicie wspólnoty ludzi wierzących, skupionych wokół tej świątyni. Nie tylko na ludziach wierzących ciąży odpowiedzialność za materialne dobro kulturowe i duchowe. Taką samą odpowiedzialnością obciążeni są wszyscy uczestnicy życia społecznego i kulturowego. Z szacunku dla przeszłości w sposób szczególny powinniśmy dbać o to, aby jej depozyt, zachowany jak najlepiej, przekazać przyszłym pokoleniom.

Dlatego My, ludzie reprezentujący lokalny Kościół katolicki, zwracamy się z petycją do pani Minister o rychłe podjęcie odpowiedzialnych i sprawnych decyzji, które rozstrzygną dalsze losy naszej świątyni.

                                                                      Wierni Diecezji Opolskiej

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Anna będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...