Rondo im. Żołnierzy Wyklętych w Ostrzeszowie

Dane osób/wnioskodawców: w imieniu mieszkańców         Ostrzeszów, 27.03. 2014 r.

miasta i gminy Ostrzeszów, w tym grupy kibiców

Victorii Ostrzeszów

 

1. Marcin Kasperczyk, ul. Kwiatowa 8a m. 6

2. Wiesław Adam Gajewski, Olszyna 73b/8

3. Jakub Palacz, os. Zamkowe 22/30                        Sz. P. Edward Skrzypek Przewodniczący Rady

Miejskiej Ostrzeszów .

 

Wniosek

 

 

Niniejszym pismem w imieniu mieszkańców miasta i gminy oraz grupy kibiców Victorii Ostrzeszów, zgłaszamy wniosek, o nadanie rondu znajdującemu się na połączeniu ulic Armii Krajowej i Powstańców Wielkopolskich imienia „Żołnierzy Wyklętych” . Nazwa ta korespondowała by z nazwami istniejących tam ulic, którym nadano imię wywodzące się z patriotycznych działań między innymi naszych mieszkańców Ziemi Ostrzeszowskiej.

 

Uzasadnienie

Żołnierze Wyklęci (także: Żołnierze Niezłomni). Polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne –antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. W praktyce jednak większość organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji mocarstw zachodnich na sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 i powyborczej amnestii, po której podziemie liczyło nie więcej niż dwa tysiące osób.

Uczestnicy ruchu partyzanckiego określani są jako „żołnierze wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji” czy jako „żołnierze niezłomni”. W czasach PRL ogół jednostek antykomunistycznych określany był jako reakcyjne podziemie. Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 – użyto go pierwszy raz w tytule wystawy Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r. W walkach podziemia z władzą zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia

Rondo im. Żołnierzy Wyklętych”  jako żołnierzy wywodzących się  ze zbrojnego podziemia Armii Krajowej jak już zostało nadmienione we wniosku koresponduje z nazwą ulicy  Armii Krajowej, a więc wniosek nasz jest jak najbardziej zasadny.

W imieniu wnioskodawców

Marcin Kasperczyk                     Wiesław A. Gajewski                   Jakub Palacz

 

 

 

 

 


Marcin Kasperczyk, Wiesław Adam Gajewski, akub Palacz    Skontaktuj się z autorem petycji