ROZSZERZENIE STREFY PŁATNEGO PARKOWANIA NA WIERZBNIE

My niżej podpisani mieszkańcy Wierzbna, części dzielnicy Mokotów, prosimy o bardzo pilne wdrożenie planu objęcia, całego tego obszaru strefą Płatnego Parkowania.Przede wszystkim prosimy o pilne potwierdzenie konsultacji społecznych, zaplanowanych na rok 2021 oraz niezbędnych analiz przeprowadzonych przez Zarząd Dróg Miejskich, obejmujących cały obszar Wierzbna.

Chcielibyśmy poznać termin i zaproponować skład osób uczestniczących w tym procesie spośród osób, które tu mieszkają i najlepiej znają potrzeby komunikacyjne i parkingowe tej części miasta. Konsultacje mogłyby skutecznie rozpocząć wdrożenie naszego celu, poprzez ustalenie potencjalnych planów, kosztów, terminów. W związku zaplanowanym na 2022 rok wprowadzeniem strefy płatnego parkowania niestrzeżonego na Mokotowie na części Wierzbna.

Chcielibyśmy rozpocząć dialog z władzami m.st. w sprawie dalszych planów i przebiegu tego procesu w obszarze ulic: Odyńca - Wołoska - Woronicza - Piaseczyńska. Uważamy że niezwłoczne wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania na całym Wierzbnie a nie tylko jego małej części jest konieczne. Wynika to z wielu powodów zgodnych z polityką Urzędu m.st. Warszawy. Bardzo obawiamy się że jeżeli strefa parkowania obejmie tylko jedną trzecią, Wierzbna a nie całość, ilość zaparkowanych samochodów newralgicznie wzrośnie. Poza tym znajdujemy znacznie więcej argumentów żeby zapobiec podziałowi naszego osiedla Wierzbno na cześć płatną i bezpłatną.

Obecną sytuację urbanistyczną Wierzbna można opisać w następujący sposób:

  1. Specyfika Metra Wierzbno jako miejsca przesiadkowego do tramwaju. powoduje masowy dojazd i parkowanie obcych samochodów (najczęściej z naruszeniem prawa drogowego) przez co nie ma miejsca dla mieszkańców. 
  2. Na Wierzbnie działa kilka ambasad i ośrodków Akademickich oraz wiele firm, które mieszczą się w budynkach jednorodzinnych, które nie posiadają parkingów co sprawia, że pracownicy biurowi nie płacą za parkowanie nieopodal miejsca pracy, a także nie korzystają z istniejących płatnych parkingów przy alNiepodległości.
  3. Unikalna zieleń miejska. W tym roku posadzono w naszej okolicy wyjątkowo dużo drzew a każdy sezon samowolki parkingowej niweczy wysiłki urzędu zieleni oraz mieszkańców dbających o swoje otoczenie.
  4. Specyfika małych, zadrzewionych i bardzo wąskich uliczek (np. Naruszewicza, Wejnerta, Pilcka, Tyniecka,) uzasadnia pilne wprowadzenie ruchu jednokierunkowego ponieważ parkujące po obu stronach samochody wykluczają ruch dwukierunkowy. (często zdarza się, że wyjazd w prywatnej posesji i/lub wjazd na nią jest niemożliwy), co stanowi ograniczenie możliwości korzystania z prawa własności, nie mówiąc już o problemach z wywozem śmieci przez śmieciarki. 
  5. Wierzbno jest zagłębiem przedszkoli i szkół przy których trzeba zwiększyć bezpieczeństwo, szczególnie źle zaparkowane samochody są zagrożeniem dla małych dzieci, oraz brakuje miejsc dla niepełnosprawnych przy placówkach specjalnych. 
  6. Na terenie Wierzbna działa wiele popularnych lokali usługowych z których ciężko skorzystać bo nie ma się jak zaparkować przy ul. Puławskiej lub al. Niepodległości gdyż jest za mała rotacja na miejscach parkingowych, co zniechęca klientów. 
  7. Przy al. Niepodległości, np. przy Polskim Radio i przy Państwowej Akademii Nauk są płatne miejsca parkingowe, z których przyjezdni nie korzystają bo nie chcą płacić. Wolą parkować nieodpłatnie na trawnikach i chodnikach.Ustanowienie Strefy Płatnego Parkowania na Wierzbnie:
    a) zwiększy komfort zamieszkania mieszkańców tej części miasta, 
    b) sprawi, że osoby nie płacące podatków w Warszawie  będą – choćby symbolicznie  - dokładać się do  budżetu  miasta, 
    c) ruch komunikacyjny przede wszystkim pieszy stanie się bezpieczniejszy,
    d) zmniejszenie ilości samochodów parkujących nieodpłatnie na Wierzbnie ograniczy zanieczyszczenie powietrza i hałas oraz poprawi warunki zamieszkania osób mieszkających na Wierzbnie.
    e) Ustanowiona na Wierzbnie Strefa Płatnego Parkowania zwiększy dochód Gminy Mokotów poprzez pobór opłat i kar za parkowanie. 
    f) Uporządkuje rejon Wierzbna pod względem urbanistycznym, wyznaczając o 15% więcej miejsc parkingowych.
    g) Powstaną miejsca dla niepełnosprawnych oraz uporządkuje się okolicę z wraków i zawłaszczonych nielegalnie przez właścicieli miejsc postojowych.  

    Wyrażamy zgodę na ujawnienie naszej petycji na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego, w tym na ujawnienie danych osobowych podmiotu wnoszącego petycję. Na podstawie Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach Dz.U. 2018 poz. 870.

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Agata Bańkowska będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Musimy sprawdzić, czy jesteś człowiekiem.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...