Stop podwyżkom cen biletów w Białymstoku!

Niedawno dowiedzieliśmy się o planowanej przez Prezydenta Białegostoku drastycznej podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej. Cena biletu normalnego ma wzrosnąć z 2,80 zł do 4,00 zł. Po podwyżce białostoczanie będą jeździć drożej niż warszawiacy, którzy mają do dyspozycji autobus, tramwaj i metro w cenie jednego biletu! Jako mieszkańcy tworzący Inicjatywę dla Białegostoku apelujemy do radnych Rady Miasta o oddanie głosu przeciw planowanym podwyżkom. 

Najważniejszym argumentem na "nie" jest to, że podwyżka uderzy przede wszystkim w najmniej zamożnych mieszkańców, którzy wybierają transport publiczny ze względów ekonomicznych. Wyższe ceny biletów mogą stać się również argumentem "za" dla osób, które wahają się, co wybrać: miejski autobus czy własne auto. Wspieranie przemieszczania się prywatnymi samochodami stoi też w sprzeczności z deklarowaną przez Prezydenta adaptacją miasta do zmian klimatu, walką ze smogiem czy wspieraniem ekologii. 

Naszym zdaniem zatrzymanie podwyżek to jedno, ale niezbędna jest też gruntowna reforma transportu publicznego w Białymstoku poprzez zwiększenie jego atrakcyjności dla mieszkańców. W tym celu konieczne jest zapewnienie biletomatów w autobusach, dostosowanie rozkładów do potrzeb pasażerów (m.in. wyeliminowanie tzw. "stad" autobusów), zwiększenie liczby kursów na popularnych trasach czy stworzenie przystanków tam, gdzie ich brakuje. Nie znajdujemy także organizacyjnego i ekonomicznego uzasadnienia dla funkcjonowania trzech spółek komunikacyjnych z trzema zarządami.

Podwyżka cen biletów ma być poddana pod głosowanie w poniedziałek 20 grudnia na posiedzeniu Rady Miasta. Radnych prosimy o głos "przeciw", a białostoczanki i białostoczan o poparcie naszego apelu poprzez podpisanie petycji i udostępnianie jej innym mieszkańcom. Liczymy także na rzetelną dyskusję na temat rozwijania transportu publicznego w Białymstoku, a nie jego zwijania.

--------
Inicjatywa dla Białegostoku to oddolna inicjatywa mieszkańców, którzy chcą zmienić miasto na lepsze, wzmocnić wpływ białostoczan i białostoczanek na podejmowane w ich imieniu decyzje oraz reprezentować ich interesy w Radzie Miasta.

https://www.facebook.com/dlabialegostoku/
http://dlabialegostoku.pl/

idb_grafa_bilety_petycja1.png


Inicjatywa dla Białegostoku    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Inicjatywa dla Białegostoku do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...