STOP importowi do Polski miodu i innych produktów pszczelich z poza UE

 

Szanowni Państwo.

Szanowni Państwo.

Petycja ta zorganizowana została w celu przedłożenia w Ministerstwie Rolnictwa Rzeczypospolitej Polskiej, aby wywrzeć wpływ na zmiany prawne w zakresie importu miodu i produktów pszczelich do Polski.

Polskie pszczelarstwo, które jest jedną z gałęzi rolnictwa, przeżywa obecnie poważny kryzys ekonomiczny. Kryzys, który może doprowadzić do upadku wielu pasiek. Likwidacja tysięcy pasiek, to nie tylko utrata źródła utrzymania pszczelarzy, ale też poważny ubytek w ekosystemie. Pamiętajmy, że pszczoły to zapylacze. Pszczoły zapylają wiele roślin uprawnych min: drzewa i krzewy owocowe, pomidory, bób, fasolę, cebulę, ogórki, dynię, cukinię, paprykę czy rzepak.

Od kilku lat do Polski sprowadza się "tysiące" ton miodu i innych produktów pszczelich spoza Uni Europejskiej w tym z Chin czy Ukrainy. Są to produkty wątpliwej jakości, często fałszowane czy zawierające pozostałości pestycydów i innych środków zakazanych w UE.

Taki "miód" importowany i wprowadzany na rynek przez szereg firm zarejestrowanych w PL można kupić w ilościach hurtowych (beczka) w cenie już ok. 6 zł brutto z dostawą... Polski pszczelarz nie jest w stanie wyprodukować miodu w tej cenie. W naszych pasiekach zalega obecnie miód ze zbiorów 2023, może to być kilkaset kg w małej pasiece, po dziesiątki ton w dużych pasiekach towarowych. Firmy handlujące miodem nie są zainteresowane zakupem naszego produktu, bo mają go pod dostatkiem z importu. Tymczasem nieświadomy konsument kupuje w sklepach "miód" wątpliwej jakości, który poprzez podgrzewanie i filtrowanie w procesach transportowych pozbawiony został właściwości odżywczych, jakie winien mieć miód pszczeli.

Skutki niekontrolowanego importu produktów wątpliwej jakości, będą niewspółmierne do chwilowego zysku. Mówimy tu o upadku rodzinnych gospodarstw pasiecznych, jaki i konsekwencji dla zdrowia osób spożywających produkty pszczele.

Domagamy się natychmiastowego wstrzymania importu do Polski miodu i produktów pszczelich oraz zmiany przepisów. Należy wprowadzić cło na miód i inne produkty importowane z kraju, z którym nie możemy na równi konkurować.

 

Podpisz w obronie naszego pszczelarstwa.

Pamietaj: potwierdź podpis w meilu jaki otrzymasz po podpisaniu.

Udostepnij dale na fb lub innych platformach.

Napisz kilka słow w komentarzu.

 

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Majster Mazurski będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...