Stop katastrofie ekologicznej: zakaz sprzedaży plastikowych toreb!

Szanowni Państwo, 

Zwracając się do naszego społeczeństwa, do władz i decydentów, chcielibyśmy przedstawić Państwu ogromny problem, z którym zmaga się cały świat i który potrzebuje natychmiastowego działania, aby zapobiec katastrofie!

z21797833Q,Malpka-wyjadajaca-jedzenie-ze-smieci-1.jpg

Pewnie zgodzą się Państwo z nami, że głównym źródłem zmian w środowisku naturalnym jest człowiek. Wraz ze wzrostem liczby ludności na Ziemi i rozwojem przemysłu, wzrosła liczba zanieczyszczeń środowiska. Obecnie tzw. zanieczyszczenia sztuczne, które są spowodowane działalnością człowieka, stały się problemem rangi ogólnoświatowej.

Historia plastiku jest bardzo krótka. Pierwsze tworzywo sztuczne wyprodukowane zostało zaledwie 112 lat temu, a pierwszą plastikową torbę wyprodukowano zaledwie 54 lata temu. Rocznie na świecie produkowanych jest 330 milionów ton plastiku. Proszę sobie wyobrazić, że jest to więcej niż ważą wszyscy ludzie żyjący na Ziemi. 

Plastik, który możemy dostrzec, to tylko wierzchołek góry śmieciowej. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci ma powierzchnię aż pięciokrotnie większą niż Polska i składa się w większości właśnie z tworzyw sztucznych. Rocznie do oceanów trafia niemal 13 milionów ton plastiku. To tak, jakby co minutę wyrzucać do nich zawartość jednej ciężarówki plastikowych odpadów. Prognozy naukowców są takie, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Przerażające prawda?

1-6.jpg

 Tylko 14 procent kiedykolwiek wyprodukowanego plastiku zostało odzyskane jako surowiec. Dodatkowo, większość recyklingowanych opakowań zostaje przerobiona w produkty gorszej jakości lub takie, których nie da się dalej recyklingować, co oznacza, że proces tylko odwleka nieunikniony moment trafienia ich na wysypisko lub do spalarni.

Głównym źródłem zanieczyszczeń plastikowych jednorazowego użytku są plastikowe torby. Proces tworzenia torebek foliowych nie należy do skomplikowanych. Producenci torebek są w stanie wytworzyć foliówkę w zaledwie jedną sekundę. Mniej więcej tyle samo zajmuje jej wyrzucenie. Plastikowa torba, używana średnio przez kilkanaście minut, rozkłada się aż 500 lat. Pomimo tego, że każdy z nas wie o szkodliwości foliowych torebek, to i tak w Polsce zużywa się ich 11 mld rocznie. Producenci torebek foliowych tworzą ich jeszcze kilka razy więcej.

Tak ogromna ilość zużywanych foliówek wynika często z lenistwa. Idąc na zakupy, nie zabieramy ze sobą toreb wielokrotnego użytku, tylko sięgamy po znane i dostępne foliówki. Od dłuższego czasu w Polsce obowiązują opłaty za plastikowe torebki. Mimo tego liczba wyrzucanych torebek foliowych nie maleje.

Dlatego apelujemy o wprowadzenie zakazu sprzedaży plastikowych toreb oraz o wycofanie z użytku jednorazowych toreb foliowych we wszystkich sklepach i punktach sprzedaży!

 Zamiast dokładać swoją cegiełkę do plastikowej katastrofy ekologicznej kupując plastikowe torby lub korzystając z darmowych jednorazówek na owoce/warzywa/pieczywo, zainwestujmy w wielorazowe torby bawełniane. Torby wielorazowe w przeciwieństwie do plastikowych, posłużą latami. Dodatkowo w sklepach stacjonarnych oraz internetowych jest ogromny wybór toreb bawełnianych wielokrotnego użytku, z różnymi ciekawymi wzorami i nadrukami. 

Jeśli nie przekonują Państwa walory ekologiczne oraz wizualne, to świetną motywacją może być to, że kupując raz taką torbę, nie musimy kupować jednorazowych reklamówek, gdzie 1 sztuka kosztuje od 40 groszy wzwyż.

Taka zmiana może wydawać się mało znacząca, jednak jeśli każdy z nas nie będzie produkował zbędnego plastiku w postaci toreb plastikowych i zamieni je na bawełniane torby wielorazowe, to może uda się ochronić naszą planetę przed plastikową katastrofą ekologiczną. 

Dziękujemy za uwagę i zachęcamy do podpisania naszej petycji!

 


Aleksandra Domasat    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Aleksandra Domasat będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...