Stop koszeniu trawników na Bródnie Podgrodziu

Zwracamy się z prośbą o ograniczenie liczby koszeń trawników na terenie osiedla Bródno-Podgrodzie do jednego/maksymalnie dwóch w roku. Pierwsze koszenie wskazane jest pod koniec czerwca po przekwitnięciu kwiatów. Drugie uzależnione powinno być od warunków atmosferycznych oraz wysokości traw i innych roślin.

Jednocześnie wskazane jest przycinanie na trawnikach roślin bezpośrednio przylegających do chodników i alejek oraz usuwanie chwastów. W ramach oszczędności związanych z ograniczeniem liczby koszeń prosimy o zakup i wysianie nasion kwiatów np. rumianku, maków, chabrów, koniczyny, stokrotek, wrotyczu, lnu. By wysiać te rośliny wystarczy wcześniej przegrabić glebę.

W dobie zmieniającego się klimatu - susze, upalne lata powinniśmy zatroszczyć się o środowisko. Krótka trawa zatrzymuje znacznie mniej wilgoci i ułatwia jej parowanie z ziemi. Wymaga podlewania, co znacząco podnosi koszty. W przeciwnym przypadku zamiast trawników mamy place ziemi z zeschłymi szczątkami trawy. Wysoka trawa potrafi obniżyć temperaturę o 20 st. C w stosunku do gołej ziemi. Trawa to jeden z największych pochłaniaczy dwutlenku węgla i zanieczyszczeń. A jednocześnie to producent zbawiennego tlenu. Wysokie trawy to również bioróżnorodność. To mniej komarów czy meszek. Wysokość trawy nie ma znaczenia dla ilości kleszczy. W przypadku dodatkowego zasiania roślin aromatycznych odstraszających kleszcze, ich ilość może się zmniejszyć. 

Im mniej ingerujemy w naturę, tym dla środowiska i dla nas jest z korzyścią.

 


Marzena Sosnowska-Słowik    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Marzena Sosnowska-Słowik do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...