Stop zmianom nazw ulic bez konsultacji społecznych - wniosek do Rady Miejskiej w Kartuzach

Wniosek do Rady Miejskiej w Kartuzach


Szanowni Państwo,

w ostatnim czasie przetoczyła się przez naszą gminę dyskusja na temat zmiany historycznych nazw dwóch kartuskich ulic: podziału ul. Wzgórza Wolności i Kolejowej oraz przemianowania ich części na odpowiednio ulicę Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Jako mieszkańcy gminy Kartuzy uważamy zarówno format, jak i czas owej dyskusji za niewłaściwe.

Trwa obecnie pandemia koronawirusa. Wiele mikro i małych przedsiębiorstw w naszym regionie stoi na skraju upadłości w wyniku rządowych obostrzeń. Znaczna liczba mieszkańców utraciła możliwość zarobkowania. Szkoły funkcjonują w ograniczonym wymiarze. Wiele instytucji działa wyłącznie wirtualnie.

W tym szczególnie trudnym czasie cała energia organów samorządowych powinna być skierowana na wsparcie walki samorządu, przedsiębiorstw i mieszkańców z negatywnymi konsekwencjami pandemii oraz lockdownu. To powinien być czas wspólnego działania kartuskiej społeczności.

Tymczasem przenoszenie w szczycie lockdownu ideologicznego sporu rozdziału państwa od Kościoła z ogólnopolskiego poziomu na nasz kartuski, lokalny grunt, nikomu nie służy.

Dla wielu mieszkańców gminy Kartuzy Jan Paweł II oraz kard. Stefan Wyszyński to postaci wielkiego formatu i symbole walki z komunizmem, dialogu międzyreligijnego, Kościoła otwartego i propagatora wolności. Tym bardziej rozpoczynanie dyskusji o patronacie ulic w czasie, gdy dwóch polskich kardynałów i wielu biskupów zmaga się z zarzutami wspierania pedofilii, jest szczególnie złym pomysłem, szczególnie w Kartuzach, gdzie wrażliwość wobec mieszkańców – ofiar ks. Andrzeja S. powinna skłaniać do wstrzęmieźliwości w dyskusji i budowania rozwiązań w duchu szacunku do wszystkich.

Okres pandemii uniemożliwia przeprowadzenie dodatkowych konsultacji społecznych w tej sprawie, a wcześniejsze ankiety nie potwierdzają kierunku obranego przez Radę i nie potwierdzają woli mieszkańców dokonania zmiany. Konsultacje społeczne umożliwiają mieszkańcom zabieranie głosu w ważnych dla nich sprawach i powinny wyznaczać kierunki działań organów samorządu powołanych do realizacji woli mieszkańców. Pomijanie tego etapu stanowi wyraz braku szacunku i znajomości zasad demokracji lokalnej.

Zwracamy się do Wysokiej Rady z wnioskiem o niepodejmowanie decyzji o zmianach nazw ulic i wstrzymanie się z debatą na ten temat przynajmniej do momentu zakończenia pandemii koronawirusa, a następnie dokonywanie jakichkolwiek zmian w procesie konsultacji społecznych.

Mieszkańcy gminy Kartuzy

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Krzysztof Rek do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...