TAK dla Jana Klaty na stanowisku Dyrektora NST w Krakowie

Szanowny Pan

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

prof. Piotr Gliński

 

Szanowny Panie Ministrze,

 

od kilku dni docierają do nas, miłośników Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, niepokojące sygnały o chęci odwołania Jana Klaty ze stanowiska Dyrektora Teatru przez środowiska konserwatywne w naszym mieście. Najlepszym dowodem jest ten oto artykuł, pochodzący z portalu pch24.pl, publikującego wypowiedzi znanych krakowskich działaczy:

http://www.pch24.pl/jan-klata-do-wymiany--rusza-spoleczna-akcja-zmierzajaca-do-odwolania-dyrektora-starego-teatru-w-krakowie,39379,i.html

Argumentacja Stanisława Markowskiego czy red. Marcina Austyna nie znoszą krytyki. Obaj panowie utożsamiają status teatru narodowego z eliminacją treści, które z ich subiektywnego punktu widzenia, nie są właściwe. Posługują się przy tym co najmniej wieloznaczną retoryką, mówiąc o "fałszywych autorytetach" i konieczności "przemian postaw w polskim społeczeństwie", a także o "prawdziwych jakościach". To wszystko brzmi, jak puste słowa, służące jedynie dobrze odgrywanemu oburzeniu, mającemu na celu realizację personalnych interesów. Tymczasem warto by było skupić się na realnych dokonaniach Dyrektora Jana Klaty i obiektywnie ocenić jego dorobek, bez zbędnych uwikłań ideologiczno-politycznych.

Jan Klata pełni funkcję dyrektora NST od 2013 roku i jest aktualnie w połowie swojej kadencji. Jego dotychczasowy dorobek artystyczny i doświadczenie na stanowisku nie wskazują na żadne poważne uchybienia formalne. Co więcej, Jan Klata w ciągu ostatnich dwóch lat przyczynił się znacznie do ubogacenia repertuaru kierowanego przez siebie Teatru. Zapoczątkował wiele inicjatyw, między innymi liczne projekty edukacyjne. Spektakle wystawiane w Teatrze zdobywają liczne nagrody na festiwalach w Polsce i za granicą. Wśród nich jest choćby sztuka w reżyserii samego Klaty, "Król Lear", laureat Złotego Yoricka 2015.

Z punktu widzenia wielu miłośników Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Jan Klata to przede wszystkim twórca teatru otwartego, umiejętnie łączący tradycyjną estetykę z nowatorskimi konwencjami. Dzięki niemu, tak ważna instytucja kulturalna idzie z duchem czasu i staje w równym szeregu z najlepszymi teatrami europejskimi. Klata nie boi się eksperymentów, ale też potrafi wycofać się z kontrowersyjnych decyzji, takich jak choćby realizacja "Nie-Boskiej komedii" w reżyserii Oliviera Frljića w 2013. Ten casus budzi różne emocje i wywołuje sprzeczne opinie wśród sygnatariuszy niniejszej petycji, wszyscy bowiem jesteśmy świadomi, że nie ma ludzi idealnych, choćby na najwyższych stanowiskach. Wszystkim nam chodzi jednak o niezależność sztuki i o profesjonalizm - tych dwóch, nadrzędnych wartości, nie sposób Janowi Klacie odmówić.

Wierzymy, że zgodnie z przedwyborczymi deklaracjami Pani Premier Beaty Szydło, nowy Rząd będzie Rządem wszystkich Polaków, a nie wybranej frakcji ideologicznej. Dlatego postulujemy o rozważne podejście do zakusów skrajnie prawicowych środowisk krakowskich na odwołanie Jana Klaty ze stanowiska Dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

 

Z poważaniem

 

Miłośnicy Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

 


Bartłomiej Adler    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Bartłomiej Adler do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...