#UWOLNIĆ PŁYWANIE - petycja dotyczącą jak najszybszego otwarcia pływalni i umożliwienia wznowienia treningów pływackich

MPJ_2018.jpgSz.P. Danuta Dmowska-Andrzejuk

Minister Sportu    

 

Szanowna Pani Minister,  

Zwracamy się do Pani z apelem o odmrożenie sportu pływackiego w Polsce. #UWOLNIĆ PŁYWANIE to hasło pod którym podpisujemy się tak ochoczo jak bardzo chcielibyśmy móc wrócić na pływalnię!  

8 DŁUGICH TYGODNI

Ponad osiem tygodni temu nasz kraj zastygł z powodów panującej epidemii. Wszyscy przyjęliśmy restrykcyjne zasady izolacji rozumiejąc, że chodzi o zapobieżenie rozprzestrzeniania się wirusa i jak najszybsze wyjście z tego zdrowotnego kryzysu. Jak pokazują statystyki te cele zostały osiągnięte. Rząd luzuje restrykcje. Odmraża także sport, ale nie NAS – nie sporty pływackie. Słyszymy o otwieraniu obiektów sportowych, ale nie pływalni.

Postatnich osiem tygodni nasze zawodniczki i zawodnicy starają się podtrzymać swoją sportową formę trenując on-line. Ale to tylko namiastka. W przypadku naszego sportu:  pływania synchronicznego – dyscypliny zespołowej, oddzielnie trenować się nie da. Nie da się wyćwiczyć skomplikowanych choreograficznie programów tanecznych pozostając bez dostępu do pływalni i pozostając bez bezpośredniego kontaktu z pozostałymi członkami zespołu.

DLACZEGO INNI MOGĄ…

Obecnie nie mamy szansy trenować w zespole, ale patrząc choćby na rozpoczynające się rozgrywki ligowe odnosimy wrażenie, że niektóre sporty są bardziej preferowane niż inne – niż pływanie. Dlaczego? Przecież w wodzie z kranu do tej pory nie wykryto koronawirusa. A wręcz zaleca się nam częste mycie rąk – czym… właśnie wodą!!!

Dlaczego zatem sport, który trenowany jest w tak bezpiecznym środowisku nie zostaje wznowiony???

Potrzebujemy przywrócenia możliwości treningów w naszych grupach treningowych, a nie w reżimach sanitarnych, które dalej uniemożliwią szkolenie. Jeżeli nie ruszymy z treningami to nie utrzymamy w klubie zawodników, bo stracą zainteresowanie przez niekończące się oczekiwanie... Bez tego nie będziemy mogli przygotować się do zawodów, a potem w nich wystartować. Bez tego nie zdobędziemy punktów, a w efekcie finansowego wsparcia od jednostek samorządowych. A wtedy będziemy mogli zamknąć nasz klub. Klub, który działa od 10 lat szkoląc sportowców zasilających Kadrę Narodową pływania synchronicznego. Klub, którego zawodnicy zdobywają medale na Mistrzostwach Polski oraz na międzynarodowych mityngach.  Wreszcie Klub, który dla wielu jest miejscem samorozwoju, zawierania przyjaźni na całe życie i odskocznią od codzienności.

Takich klubów jak nasz jest tysiące. I tak jak my one także czekają na ponowny powrót do normalności, bo bez niej nie przetrwają.

#UWOLNIJ PŁYWANIE

Wszyscy wiemy, że inwestycje w sport to najlepsze inwestycje – budujemy kapitał zdrowotny społeczeństwa. Profilaktyka jest zawsze lepsza niż późniejsze leczenie. Stąd wszystkim nam, ale przede wszystkim Państwu – rządzącym powinno zależeć na tym, aby sport, w tym PŁYWANIE w jak pełnym wymiarze i jak najszybciej wróciło. Aby trenerzy mieli swoje miejsca pracy. Aby dzieci i młodzież miały gdzie rozwijać swoje pasje, budować niezwykle ważne więzi społeczne, dbać o swoje zdrowie. Tym miejscem jest PŁYWALNIA!

Apelujemy zatem o jak najszybsze otwarcie obiektów i jak najszybszy powrót sportu dzieci i młodzieży na pływalnie!

Z wyrazami szacunku,  

Monika Szczęśniak

Prezes UKS Mazowia-Synchro        


Monika Szczęśniak - Prezes UKS Mazowia-Synchro    Skontaktuj się z autorem petycji
Facebook