Wniosek o modernizację stadionu lekkoatletycznego i budowę hali lekkoatletycznej w Długołęce

ddddddddddddddddddddd.jpgDługołęka, 7.09,2020

GKS START Długołęka

ul. Słoneczna 39

55-090 Długołęka

 

Do: Wójt Gminy Długołęka, Pan Wojciech Błoński

 

WNIOSEK DO BUDŻETU na rok 2021

1. Modernizacja stadionu lekkoatletycznego w Długołęce

2.  Budowa hali lekkoatletycznej w Długołęce

Klub lekkoatletyczny GKS START Długołęka skupia ponad 100 dzieci z różnych miejscowości Gminy Długołęka. Klub powstał w 2014 roku. W ciągu 5 lat startów nasi zawodnicy zdobyli 6 medali Mistrzostw Polski, w tym 5 tytułów mistrzowskich, 11 medali Mistrzostw Makroregionu i ponad 100 Mistrzostw Dolnego Śląska. Dwójka naszych zawodników jest obecnie w Kadrze Narodowej, a trójka w Zapleczu Kadry. W środowisku lekkoatletycznym nas z klub to synonim sukcesu. Jesteśmy klubem wiejskim, który ma już markę i jest rozpoznawany w Polsce. Nasi zawodnicy trenują na stadionie lekkoatletycznym 200 metrowym w Długołęce. Stadion ten jest obiektem wybudowanym w ramach programu Dolny Śląsk dla Królowej Sportu. Stadion posiada bieżnię okólną, skocznię w dal i rzutnię do kuli. Niestety stadion bez modernizacji nie umożliwia prowadzenia treningów skoku wzwyż i rzutu oszczepem w warunkach adekwatnych dla zawodników, którzy są w tych konkurencjach Mistrzami Dolnego Śląska, Makroregionu czy finalistami Mistrzostw Polski. Posiadamy wszystkie elementy treningowe do skoku wzwyż: zeskok (materac) o wartości kilkunastu tysięcy złotych, magazyn najazdowy. Niestety nie ma na stadionie rozbiegu do ćwiczenie tej konkurencji. Zawodnicy mogą ćwiczyć albo na trawie co na tym poziomie powoduje kontuzje (bieganie po nierówności) i nie oddaje warunków startowych lub skaczą z krótkiego rozbiegu wykorzystując bieżnię (po szerokości bieżni) co uniemożliwia skoków na dużych wysokościach. Mamy więc wszystkie elementy do skoku wzwyż poza miejscem gdzie można go trenować. Mamy zawodniczki, które od kilku lat zdobywają medale Mistrzostw DŚ, którym brak warunków do trenowania hamuje rozwój sportowy i walkę o wysokości dające medale Mistrzostw Polski. Podobna sytuacja jest z rzutem oszczepem. Rozwiązaniem jest pokrycie zakola stadionu nawierzchnią „tartanową”. Taka modernizacja stworzy miejsce na racjonalny i bezpieczny trening skoku wzwyż oraz da rozbieg do rzutu oszczepem. Jedna modernizacja natychmiast dostosuje ten obiekt do dwóch konkurencji, a w przyszłości da szansę na posadowienie na pokrytym tartanem zakolu stadionu klatki do rzutu dyskiem i młotem. Proszę o umożliwienie nam dalszego rozwoju – klubowi i zawodnikom. Chcemy walczyć o najwyższe cele sportowe, ale w konkurencjach technicznych bez warunków trudno to osiągnąć. Kluczowe jest tu również bezpieczeństwo zawodników.

W lutym 2020 roku podczas Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu U18/20 doszło do wyjątkowej sytuacji. Dwójka naszych zawodników – Dorota Puzio na 60m i Sebastian Wawrzyniak w skoku w dal, zdobyli złote medale. Dwójka zawodników z wiejskiego klubu, który nie posiada warunków do trenowania zimą pod dachem pokonuje rywali z całej Polski. Dlaczego ważny jest dach. Zimą skoczkowie w dal mają utrudniony trening na skoczni na obiektach otwartych – piasek jest zmrożony lub zamarznięty i twardy. Skok do tego piasku to skok na beton. W takich warunkach nie skacze się, czyli nie trenuje skoków do piachu. Jeśli natomiast zima jest łagodna z opadami, to w piaskownicy jest „bagno”. Skok w błoto również nie wchodzi w grę, gdyż błoto poza tym że jest mokre to warstwa głębsza jest twarda. Piasek musi być sypki – to redukuje ryzyko kontuzji. Sypki piasek zimą jest tylko w halach ze skocznią. Mimo, że od później jesieni nasz 3 kroty Mistrz Polski w dal nie ma możliwości skakania do piachu to zdobywa w lutym złoto MP. Dla nas treningami są starty w mityngach w halach – Czechy, Niemcy, Polska. Jeździmy po kilku krajach żeby skakać w dal do piachu. Każdy trening w mrozie to ryzyko kontuzji, ale trenować trzeba. Każdy trening w deszczu to ryzyko kontuzji. Skok wzwyż od jesieni do wiosny na stadionie jest nie trenowany nawet z opisanego wyżej krótkiego rozbiegu. Od jesieni więc do wiosny mimo, że sezon lekkoatletyczny zimą trwa, trenujemy w bardzo ograniczonym zakresie. Wydajemy bardzo duże środki na wyjazdy na hale zadaszone. Są dzięki temu efekty – wspomniane dwa złota Halowych Mistrzostw Polski. Ten problem można rozwiązać budując „tunel” lekkoatletyczny, czyli halę sportową pokrytą tartanem, ze skocznią w dal, z torami do biegu na 60m z wybiegiem 20m, z zeskokiem do skoku wzwyż i rzutnią do kuli. I o taką inwestycję wnioskujemy. Nasz klub korzysta zimą z hal sportowych przyszkolnych gdzie jakąś część przygotowań realizujemy. Klub jest coraz większy, realizujemy programy ministerialne, skupiamy dzieci i młodzież. Sale przyszkolne są oblegane przez wszystkie kluby gminne i zajęcia komercyjne. Dlatego wybudowanie obok stadionu LA hali /tunelu LA odciążyło by sale szkolne, a dla naszych zawodników byłby to skok cywilizacyjny mający wpływ na ich poziom sportowy i chęć uprawiania sportu w ogóle. Mamy szansę stworzenia marki – Długołęka słynie już w Polsce z lekkoatletyki. Jesteśmy jako klub i Gmina podawani za wzór. Proszę o stworzenie nam warunków, abyśmy mogli dalej się rozwijać, a sukces który wspólnie odnieśliśmy otworzył nam szansę na stworzenie w naszej gminie znanego w całej Polsce Lokalnego Produktu, jakim będzie LEKKOATLETYKA. Wybudowanie hali lekkoatletycznej przyczyni się do tego zdecydowanie.

 

Z poważaniem

Henryk Benkowski

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Henryk Benkowski do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Numer telefonu nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...