Wniosek o zaprzestanie koszenia trawników na piątkowskich osiedlach z powodu suszy.

Odbiorca petycji:
Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa
Osiedle Bolesława Chrobrego 117
60-681 Poznań  

Według danych statystycznych okolice Poznania są jednym z najbardziej narażonych na susze terenów w Polsce. W ubiegłych sezonach wielokrotnie zmagaliśmy się z suszami i wysokimi temperaturami, a mimo to na poznańskich osiedlach wciąż koszone były trawniki. W tym sezonie już wiosną dotknęła nas susza. Powietrze jest suche i gorące, roślinom zaczyna brakować wody, gleba wysycha, unosi się pył - szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami układu oddechowego. W przypadku astmatyków i alergików samo koszenie może powodować nasilenie objawów alergii. Uschnięte trawy zdecydowanie obniżają też walory estetyczne.

Trawa.jpg

W czasie suszy szczególnie ważne jest zachowanie wody w glebie. Można to osiągnąć unikając nadmiernego koszenia trawników. Dobrze wyrośnięte trawy, kwiaty, a nawet chwasty, lepiej zachowują wodę, są bardziej odporne na wysychanie, zapewniają cień dla żyjących wśród nich owadów i chronią glebę przed wyschnięciem. Obniżają też temperaturę powietrza.  

Dlatego apelujemy o zmianę harmonogramu koszenia trawników na terenie osiedli mieszkaniowych, w tym jeżeli to możliwe, całkowite zaprzestanie wykonywania tej czynności.  

Zamiast tego sugerujemy przekształcenie osiedlowych trawników w samoregulujące się łąki kwietne. Rośliny same przystosują się do warunków glebowych, dzięki czemu nie będzie konieczne ich nawożenie, co zmniejszy nakłady finansowe i ograniczy spływanie szkodliwych substancji do ścieków.  

Podobne rozwiązania stosuje się już w wielu miastach i krajach, jednak takie zmiany wymagają aby społeczność mieszkańców przyzwyczaiła się, że równo przystrzyżony trawnik nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.  

Mamy nadzieję, że nasza petycja zostanie wysłuchana, a częstotliwość koszenia zmniejszona.  

Sygnatariusze petycji.
Facebook