NIE dla uczynienia z Bytomia kulturalnej pustyni

Szanowni Państwo prosimy o chwilę uwagi i wsparcie naszych działań w tym trudnym momencie dla Bytomia. 

Prosimy o podpis i wypowiedzenie się zarówno uczestników tych wszystkich wydarzeń kulturalnych jak i wszystkich tych, którym leży na sercu atrakcyjna oferta kulturalna miast będących nieco poza głównym nurtem i z dala od głównych ośrodków. 

Przeciwstawiamy się działaniom zmierzającym do uczynienia z BYTOMIA kulturalnej pustyni. Do tej pory zlikwidowano: Śląski Teatr Tańca, Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego, Festiwal Sztuki Tanecznej, Bytomską Noc Świętojańską, Krawiecką Art Pasaż, nie podjęto działań na rzecz ratowania Muzeum Górnośląskiego poprzez jego współfinansowanie. TERAZ wykreśla się z kalendarza kulturalnego miasta Teatromanię i "Hartoffanie Teatrem" oraz Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów i Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów.

Bytom był nie tylko miastem węgla i stali, ale zawsze wyróżniał się też na polu kulturalnym. Na przełomie XIX i XX wieku wybudowano tu piękny gmach teatru miejskiego, gdzie dziś mieści się Opera Śląska, będąca pierwszym teatrem operowym otwartym po II Wojnie Światowej. Dekadę później powołano do życia Bytomskie Towarzystwo Historyczno-Muzealne dając początek dzisiejszemu Muzeum Górnośląskiemu, które posiada jedne z największych zbiorów w kraju. W tym samym czasie Thomas Cieplik założył w Bytomiu konserwatorium muzyczne, a dziesięć lat po II Wojnie Światowej przeniesiono tu z Sosnowca pierwszą polską szkołę baletową. W latach 90' tutejsza filia Biura Wystaw Artystycznych w Katowicach przeistoczyła się w samodzielną Galerię Kronika uznawaną dziś za jedno z czołowych centrów sztuki współczesnej w kraju, natomiast Jacek Łumiński, prekursor tańca współczesnego w Polsce, założył w Bytomiu słynny Śląski Teatr Tańca i po kilkunastu latach doprowadził do utworzenia w naszym mieście jedynej w tej części Europy wyższej szkoły kształcącej tancerzy.

To zaledwie drobny wycinek dziejów bytomskiej kultury.

Domagamy się od władz Bytomia:

- W pierwszej kolejności zrównoważenia wydatkowania środków z budżetu miasta. Nie godzimy się na dysproporcję wydatków miejskich. Zarówno Sport jak i Kultura to bardzo ważne obszary życia mieszkańców miasta. Niestety władze Bytomia próbują forsować jedno kosztem drugiego. Panie Prezydencie nie tędy droga. Skoro można brać kredyty na budowę stadionu, to dlaczego nie wziąć kredytu na organizację wydarzeń kulturalnych? Co i tak, końcem końców ma miejsce.

- Zwiększenia nakładów na Kulturę, gdyż sumy które przeznacza miasto to w większości środki wydatkowane na: administrację, budynki, obiekty, oraz rachunki. Po odliczeniu tych wydatków, na organizację i produkcję wydarzeń pozostają znikome środki, które i tak rokrocznie są obcinane. 

- Przywrócenia w pełnym wymiarze wydarzeń kulturalnych takich jak: Teatromania, "Hartoffanie Teatrem", Krawiecką Art Pasaż, Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów, Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów.

- Rozpoczęcia skutecznych starań do wznowienia Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej oraz do współfinansowania Muzeum Górnośląskiego.

Ubolewamy iż w naszym mieście konsekwentnie od lat dąży się do unicestwienia szeroko rozumianej kultury. Poziom ignorancji władz Bytomia osiągnął apogeum. Jak mawiał pewien mądry superbohater:
"Zasoby Węgla można wykopać, prezydenta też ale kultury z tego miasta nigdy nie wykopiesz"

Z Poważaniem

Mieszkańcy


Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów    Skontaktuj się z autorem petycji