ZGODA DLA JAZDY KOLEJKI W KSZTAŁCIE SMOKA WAWELSKIEGO WOKÓŁ BŁOŃ I PRZYSTANKU POD WAWELEM

IMG_20180601_062441-—-kopia-1024x768.jpg

Kraków, dnia 01.06.2018

Cracow Dragon s.c. 

Florian Wrona

Magdalena Ziętarska

ul. Rozdroże 19

30-527 Kraków

 

Do:

Prezydent Miasta Krakowa

Prof. Jacek Majchrowski

Urząd Miasta Krakowa

pl. Wszystkich Świętych 3-4

31-004 Kraków

e-mail: prezydent@um.krakow.pl

 

PETYCJA

ws.

ZGODY DLA JAZDY KOLEJKI W KSZTAŁCIE SMOKA WAWELSKIEGO WOKÓŁ BŁOŃ I PRZYSTANKU POD WAWELEM

 

Szanowny Panie Prezydencie,

 

my, wszyscy niżej podpisani zwracamy się z prośbą o udzielenie zezwolenia na jazdę kolejki turystycznej w kształcie Smoka Wawelskiego, którego właścicielem jest Cracow Dragon s.c., według wyznaczonej trasy wokół Błoń Krakowskich wraz z zezwoleniem na kilkuminutowy postój na wskazanych przystankach, w tym początkowy nieopodal Wzgórza Wawelskiego. Uważamy, że oferowana przez Cracow Dragon oferta turystyczno-rekreacyjna jest jedyna w swoim rodzaju. Stanowi świetną atrakcję szczególnie dla rodzin z dziećmi, nas- mieszkańców Krakowa, turystów z Polski oraz zagranicy, wycieczek szkolnych czy grup zorganizowanych. Przejazd kolejką przybliżyłby pasażerom legendę o Smoku Wawelskim równocześnie zabierając ich w podróż po pięknym Krakowie. Tym samym umożliwi podziwiać jego walory, zabytki i atrakcje turystyczne.

 

Obecnie ulicami Krakowa porusza się szereg przewoźników turystycznych, działających na podobnych zasadach jakie przewiduje Cracow Dragon – busy typu hop-on, hop-off oraz ponad 240 pojazdów elektrycznych tzw. meleksy. Wobec nich władze Miasta Krakowa, właściwie Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT), nie znajdują przeciwwskazań do poruszania się ulicami miasta. Natomiast od prawie trzech lat ZIKiT uparcie sprzeciwia się jeździe smoczej ciuchci. Przy tym posługuje się argumentami jakoby kolejka ze względu na swoje gabaryty i ograniczoną prędkość jazdy (25-30 km/h) tamowałaby ruch drogowy i zagrażała bezpieczeństwu pieszych. Czyli, liczne autokary turystyczne – krajowe i zagraniczne, które zanieczyszczają powietrze, stają w dogodnych dla siebie, często niedozwolonych miejscach, wypuszczając turystów na ruchliwe ulice- mają prawo jeździć po Krakowie, a ciuchcia nie. Czyli, niezliczona ilość meleksów, których wygląd (np. obskurne folie przeciwdeszczowe) nie zachęca do przejażdżki, a których (często niedoświadczeni) kierowcy zatrzymują się na środku skrzyżowań, by turyście umożliwić zrobienie zdjęcia, i dopuszczają się jeszcze szereg innych wykroczeń drogowych- mogą jeździć po Krakowie, a ciuchcia nie. Do tego ZIKiT nie posługuje się żadnymi przesłankami prawnymi, a jedynie wytycznymi wymyślonymi na potrzeby przeciwstawienie się dopuszczeniu kolejki turystycznej w kształcie smoka do jazdy po Krakowie.

 

Smocza ciuchcia spełnia wszelkie wymogi ustawy o ruchu drogowym i jest pojazdem zarejestrowanym, dopuszczonym do ruchu. Składa się z lokomotywy - czyli głowy smoka oraz tułowia utworzonego z dwóch wagonów mieszczących w sumie 36 osób. Zatem ciuchcia podczas jednego przejazdu może zabrać tyle samo osób, ile zmieściłoby się w 5-6 meleksach. Przy tym ceny za przejazd kolejką byłyby nieporównywalnie niższe – średni koszt wynajmu meleksu to 150 zł/ osoba, a przejazd ciuchcią ok. 20 zł/osoba, a rodziny z dziećmi (2+2) płaciłyby jedynie 55 zł. Co więcej, kolejka spełnia rygorystyczne wymogi dot. emisji spalin Euro 5 i napędzana jest LPG – jednym z najbardziej ekologicznych paliw. Zatem jazda kolejką jest zasadniczo nieszkodliwa dla środowiska, w porównaniu do emisji spalin autobusów i autokarów, czy utylizacji zużytych akumulatorów, którymi napędzane są meleksy.

Co do trasy jaką proponują przedstawiciele Cracow Dragon biegnie ona wokół terenów rekreacyjnych (Błonia, Park Jordana), z dala od ścisłego centrum miasta, a większość ulic posiada ograniczenia prędkości (np. al. 3 Maja – 30 km/ h). Niedogodności dla innych pojazdów byłyby minimalne biorąc pod uwagę problemy, jakie powodują meleksy i autobusy, tudzież autokary na ulicach Krakowa.

 

Kolejka przypominający Smoka Wawelskiego, rzuca się w oczy. Przypomina legendę o smoku, niegdyś mieszkającego u podnóży Wawelu i zapewne szybko ugruntowałaby swoją pozycję jako świetna atrakcja, a może nawet znak rozpoznawczy Krakowa. Przedstawiciele Cracow Dragon z chęcią wesprą Urząd Miasta Krakowa w promowaniu miasta oraz są otwarci na sporadyczne przejazdy charytatywne.

 

Wyrażamy nadzieję, że Pan, Panie Prezydencie, podzieli nasze zdanie i jako jednostka nadzorująca działania ZIKiT, zezwoli na jazdę kolejki turystycznej w kształcie Smoka Wawelskiego według wytyczonej trasy wokół Błoń Krakowskich oraz przystanek początkowego nieopodal Wawelu. Bowiem niespornym faktem jest, że miejsce Smoka jest właśnie tam, u podnóży Zamku Królewskiego, tak jak głosi legenda.

 

Prosimy o przychylne rozpatrzenie naszej prośby.

 

W imieniu własnym i mieszkańców Krakowa

Magdalena Ziętarska

Florian Wrona

Cracow Dragon s.c.

 


Cracow Dragon s.c.    Skontaktuj się z autorem petycji