Żądamy bezpośredniego i szybkiego pociagu miedzy Szczecinem, a Berlinem

Drodzy,

od kilku lat nie ma bezpośredniego pociągu miedzy Szczecinem, a Berlinem. Nowe połączenie miało być szybsze, zelektryfikowane, dwutorowe i zbudowane do roku 2026. Niestety wiemy już i od PKP SA i od niemieckiej Deutsche Bahn AG (DB), że ten termin nie będzie dotrzymany. Mówi się już teraz o końcu roku 2027 (odcinek budowany przez DB do Tantow), a o terminie zakończenia budowy odcinka od Dworca Gł. w Szczecinie do granicy państwa (linia nr. 408 i 409) nie mówi się już wcale, gdyż PKP nie posiada na dzisiaj (20.11.2025r) wystarczającego finansowania. 

Czy to nie skandal!!!? 

Aby połączyć ludzi potrzebna jest dobrze i wygodnie funkcjonująca infrastruktura transportowa. Jednym  z najważniejszych środków transportu (a dla niektórych jedynym) jest wciąż kolej. Dlatego tez wyż.wym. projekt kolejowy jest tak ważny i istotny. Bez bezpośredniego i szybkiego polączenia kolejowego między Berlinem i Szczecinem poważna wymiana międzykrajowa i międzyludzka nie jest możliwa. I nie ważne tu, czy chodzi tu o wymianę kulturalną, gospodarczą, turystykę, czy też chodzi o codzienne wyjazdy do pracy, czy po prostu o zwyczajne międzyludzkie spotkania i podróże do Szczecina, czy Berlina. Z wielu stron docierają do nas głosy, ze takie szybkie połączenie kolejowe jest bardzo potrzebne i wręcz bezcenne.

Dlatego prosimy Was o podpisanie tej petycji, tak, aby decydenci widzieli, że nie jest na wszystko jedno! Żeby włożyli w ten projekt całą swoją energię i wszystkie swoje możliwe zasoby, tak, aby te ważne europejskie połączenie kolejowe zostało zakończone najpóżniej z końcem roku 2027 – jak bylo planowane na początku.

Kim jesteśmy? Reprezentujemy charytatywne Stowarzyszenie „Partnerzy miast Berlin-Szczecin eV“. Naszym celom przyświęca aktywna współpraca partnerska miast Szczecina i Berlina, aby wzmocnić wspólny respekt i otwartość mieszkańców Polski i Niemiec. Organizujemy np. spotkania przyjaciół naszego stowarzyszenia w Szczecinie oraz spotkania dla Szczecinian w Berlinie, angażujemy się na rzecz nawiązywania kontaktów między organizacjami aktywnymi w obszarze polsko-niemieckim, gł. w Szczecinie i Berlinie. Jest dla nas ważna integracja przez kulturę. Chcemy, aby szczególnie na pograniczu polsko-niemieckim Polacy i Niemcy żyli obok siebie i spotykali się jak równy z równym. Żeby się wzajemnie odwiedzali.

Petycję tą chcemy przekazać decydentom.

 

DE

Liebe Freunde,

seit ein paar Jahren gibt es keine ununterbrochene Zugverbindung zwischen Berlin und Szczecin (Stettin). 

Die neue Verbindung sollte schneller, elektrifiziert, zweigleisig und bis 2026 fertiggestellt sein. Leider wissen wir bereits von der PKP SA und der Deutschen Bahn AG (DB), dass dieser Termin nicht eingehalten werden kann. Man spricht bereits vom Ende des Jahres 2027 (der von der DB gebaute Abschnitt bis Tantow / poln.Grenze), und über den Termin für die Fertigstellung des Abschnitts von Stettin bis zur Staatsgrenze (Linie Nr. 408 und 409) wird gar nicht mehr gesprochen, da die PKP zum heutigen Zeitpunkt (20.11.2025) nicht über ausreichende Finanzmittel verfügt.  

 

Ist das nicht ein Skandal!!!? 

 

Um die Menschen zu verbinden, benötigt man gut funktionierende Infrastruktur. Eins der wichtigsten Transportmittel ist immer noch die Bahn. Deswegen liegt uns dieses spezielle Schienenprojekt so besonders am Herzen. Ohne die direkte, schnelle Bahnverbindung zwischen Berlin und Stettin ist kein seriöser Austausch möglich, sei es beim Kulturaustausch, bei wichtigen Wirtschaftsprojekten, bei Pendelfahrten zur Arbeitsstelle oder bei einfachen, menschlichen Begegnungen und Ausflügen in die jeweilige Stadt.

Wir bitten Euch, diese Petition zu unterschreiben, damit dieses Bahn-Projekt tatsächlich Ende 2027 beendet wird und Berlin und Stettin wieder eine direkte, zweigleisige (und elektrifizierte) Zugverbindet haben.

Anschließend wollen wir diese Petition, den Entscheidungsträgern vorlegen.

 


Stowarzyszenie Miast Berlin-Szczecin eV / Städtepartnerschaft Berlin-Stettin eV (Maciej Lempka)    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Stowarzyszenie Miast Berlin-Szczecin eV / Städtepartnerschaft Berlin-Stettin eV (Maciej Lempka) będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Upoważniam Stowarzyszenie Miast Berlin-Szczecin eV / Städtepartnerschaft Berlin-Stettin eV (Maciej Lempka) do przekazania informacji podanych przeze mnie w tym formularzu następującym stronom:




Płatne ogłoszenie

Petycjeonline.com będzie reklamować tę petycję wśród 3000 osób.

Dowiedz się więcej...