Petycja w sprawie zmiany sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci, uzależnionej od ilości zużytej wody w M. St. Warszawie

Skontaktuj się z autorem petycji

Nowa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminie + plany Warszawy

2021-11-17 20:40:47

Witajcie!

 

Chciałabym poinformować Państwa co działo się w naszej sprawie przez ostatnie miesiące.

 

Przed wakacjami do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach z dnia 7 czerwca 2021 roku.

 

Jego głównymi założeniami były:

 

  • możliwość pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami przez gminę, jeżeli zebrane środki są niewystarczające lub jeżeli miałoby to prowadzić do obniżenia opłat pobieranych od mieszkańców;

 

  • możliwość indywidualnego rozliczenia gospodarstw domowych w budynkach wielolokalowych, w tym wprowadzenie indywidualnego znakowania worków;

 

  • określenie maksymalnej opłaty za odbiór odpadów komunalnych w gospodarstwie domowym, w przypadku powiązania opłaty ze zużyciem wody - w wysokości 7,8% dochodu rozporządzalnego (czyli niespełna 150 zł na gospodarstwo domowe)             

 

  • uszczegółowienie przepisów dotyczących sposobu ustalania ilości zużytej wody w razie braku wodomierza lub w przypadku nieruchomości, dla których brak jest odpowiednich danych dotyczących ilości zużytej wody                                         (——> ten postulat pokrywa się z moją petycją do Ministerstwa Klimatu i Środowiska)

 

Projekt ten został procedowany przez Sejm i Senat oraz przyjęty przez Rząd w lipcu/sierpniu oraz podpisany przez Prezydenta RP pod koniec wakacji - większość przepisów weszła w życie 14 dni od podpisu prezydenta.

 

Natomiast przepis określający maksymalną opłatę za odbiór odpadów w przypadku powiązania ze zużyciem wody (czyli max. 150 zł za gospodarstwo domowe) wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

 

Z racji zmienionej ustawy przez Rząd cierpliwie oczekiwaliśmy na nową uchwałę Rady Miasta St. Warszawy w sprawie stawki za śmieci.

 

Z nieoficjalnych informacji płynących od kilku dni z mediów, na jutrzejszym posiedzeniu Rady Miasta St. Warszawy  (tj. w czwartek, 18.11.) zaprezentowany zostanie nowy Projekt „uchwały śmieciowej”, który według doniesień od stycznia już nie będzie powiązany z ilością zużytej wody, tylko z metrażem mieszkania. 

Projekt przewiduje pięć wersji opłat ze stawkami w zależności od wielkości mieszkania (w przypadku nieruchomości wielorodzinnej), natomiast w przypadku nieruchomości jednorodzinnej przewidywana jest jedna stawka (ryczałt).

 

Jest to rozwiązanie które sama zaproponowałam w pierwszej petycji do Rady Miasta St. Warszawy (która, bagatela, została odrzucona na początku roku).

 

Tym samym z niecierpliwością czekam na jutrzejsze posiedzenie Rady Miasta, na którym zostanie podjęta decyzja, czy zaproponowany Projekt wejdzie w życie.

 

Jeśli Państwo również są zainteresowani, to jutrzejsze posiedzenie będzie można oglądać na żywo na kanale YouTube (link zapewne zostanie udostępniony na oficjalnym fanpage Rady Miasta na Facebooku).

 

Dopiero kiedy nowa uchwała ujrzy światło dzienne, będziemy mogli odnieść się do jej treści razem z Prawnikiem, p. Patrykiem. 

 

Jeśli znajdą się w niej jakiekolwiek przepisy naruszające interesy mieszkańców - to oczywiście będziemy działać dalej :)

 

Mam nadzieję, że nadal mam Państwa poparcie w tej sprawie. 

Nie odzywałam się jednak długi czas, ponieważ wiele spraw legislacyjnych było w toku, oraz oczekiwałam reakcji jaką podejmie Warszawa na nowe przepisy przyjęte przez Rząd w wakacje.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Kratochwil

 

 

 

https://zrzutka.pl/vzt7my

 

 


Anna Kratochwil

Petycja do MKiŚ

2021-05-10 18:13:55

Witajcie!

 

Gotowa jest już petycja do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w sprawie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Treść petycji zamieszczam poniżej.

W najbliższych dniach zostanie skierowana do odpowiedniej delegatury jw.

 

Pozdrawiam, 

AK

 

petycja_1.jpgpetycja_2.jpgpetycja_3.jpgpetycja_4.jpgpetycja_5.jpgpetycja_6.jpg

 

 


Anna Kratochwil

Nowa petycja

2021-04-26 12:19:23

Witajcie!

Gotowa jest już (nowa) petycja w sprawie uregulowania opłaty za gospodarowanie odpadami dla gospodarstw domowych nieprzyłączonych do miejskiej sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej. 

Po naniesieniu drobnych poprawek i spotkaniu z naszym prawnikiem, w dniu dzisiejszym petycja formalnie została przesłana do Rady Miasta St. Warszawy. Czas na jej rozpatrzenie to 3 miesiące, maksymalnie pół roku.

Petycja w ciągu najbliższych kilku dni będzie widoczna na stronie:  

www.petycje.um.warszawa.pl/petycje.php 

 Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie osoby podpisane tutaj pod tą petycją, bezpośrednio dotyczy problem, dlatego stworzyłam nową petycję online - poświęconą jedynie złożonej dziś petycji.

Znajduje się ona pod adresem: 

https://www.petycjeonline.com/petycja_gosp_odpadami_warszawa 

Tam również mogą zapoznać się Państwo z jej szczegółową treścią.

   Zależałoby mi, aby zainteresowani Państwo podpisywali się pod tą nową petycją, gdyż to pomoże nam wyodrębnić osoby, które będą również chętne do podpisania pozwu do Sądu Administracyjnego (który będziemy składać w późniejszym terminie, jeśli dzisiejsza petycja nie przyniesie skutku).

   Dlatego każde kolejne informacje dotyczące petycji i późniejszego pozwu do sądu w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami dla gospodarstw bez przyłącza do sieci wodociągowej / kanalizacji, będę udostępniała już na stronie NOWEJ petycji.

   Natomiast na stronie TEJ petycji będę udostępniać jedynie informacje w sprawie postępów z petycją do rządu, tj. Ministerstwa Klimatu i Środowiska, którą obecnie przygotowujemy z prawnikiem (w sprawie określenia maksymalnych stawek dla mieszkańców za gospodarowanie odpadami).

 

Jeszcze raz dziękuję za Państwa wkład i zaangażowanie w sprawę! :) 

Przypominam, że jeszcze tylko przez 4 dni można wpłacać środki na zbiórkę, z której opłacany jest na bieżąco prawnik, oraz z której opłacone będą wszelkie koszty administracyjne związane ze złożenium pozwu do WSA.

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/vzt7my

 

Pozdrawiam serdecznie!

Anna Kratochwil


Anna Kratochwil

Ustalenia i wyjaśnienie c.d.

2021-04-13 21:03:26

Witajcie!

 

W odniesieniu do ostatniego postu, jestem części z Państwa winna pewne wyjaśnienie.

Kilka dni temu otrzymałam pismo z Rady Miasta, że moja złożona petycja zostanie rozpatrzona na Sesji Rady Miasta w najbliższy czwartek, tj. 15.04 o godz 10:00. Razem z tym pismem otrzymałam również przygotowaną informację, że petycja zostanie przez Radę Miasta odrzucona. Większość argumentów o które walczyliśmy, ujętych przeze mnie w petycji została w tym piśmie dosłownie ZMIECIONA (m.in. zarzuty o wysokość stawki, niesprawiedliwości wobec rodzin wieloosobowych, kwestię ekologii, itp.). 

Nie napisałam o tym w poprzednim poście, bo jest mi zwyczajnie przykro, że w tym kraju nie liczy się sprawiedliwość oraz to, żeby żyło nam się lepiej, tylko ewidentne przepychanie ustaw, które tworzą „prawo” w tym państwie, choć zawierają masę kruczków szkodzących mieszkańcom.

I choć po rozmowie z Prawnikiem, byłam już pewna, że tak się stanie, to jednak do końca łudziłam się, że Rada Miasta po przeczytaniu petycji zmieni swoją decyzję, albo przynajmniej zaproponuje jakieś inne rozwiązania...

Dlatego właśnie na spotkaniu z Prawnikiem podjęliśmy decyzję, że zamiast walczyć z wiatrakami, to skupimy się na jednej rzeczy, którą jesteśmy w stanie REALNIE  wygrać w sądzie - czyli sprawę nieruchomości bez przyłącza kanalizacji / wodomierza.

W tym przypadku po naszej stronie stoją konkretne przepisy prawa, które mówią jasno i wyraźnie, że obecna uchwała Rady Miasta jest z nimi niezgodna. 

We wniosku do sądu należy opierać się przede wszystkim na przepisach prawa, a nie na walce z chorym i niesprawiedliwym systemem (choć system taki jest, ale obecne przepisy mu na to pozwalają).

Pomimo, że ten problem nie dotyka mnie osobiście, to chcę doprowadzić tą sprawę do końca, a dodatkowo spróbować powalczyć z inną petycją (tym razem do rządu) w sprawie zablokowania tych drastycznych podwyżek (czyli np. ustawowego ustalenia maksymalnej stawki za wywóz śmieci) - tak jak wyjaśniłam to już wczoraj.

W załącznikach przesyłam pismo od Rady Miasta oraz powody nie uwzględnienia wniosku zawartego w petycji (które oficjalnie nastąpi w czwartek).

 projekt_uchwały_p._Anna_Kratochwil1_.jpgprojekt_uchwały_p._Anna_Kratochwil_.jpgprojekt_uchwały_p._Anna_Kratochwil2_.jpgp._Anna_Kratochwil_.jpg


Anna Kratochwil

Nowe ustalenia w sprawie petycji i pozwu

2021-04-12 18:45:21

Witajcie!

 

Chciałabym przedstawić Wam ustalenia po dzisiejszym spotkaniu z prawnikiem, Panem Patrykiem Kosonowskim.

 

  1. W mojej petycji starłam się uwzględnić różne Państwa interesy, tak, aby spojrzeć na sprawę z każdej możliwej strony. Poruszyłam tam kwestię m.in. nieruchomości bez przyłącza kanalizacji/wodomierza (z zaproponowanym ryczałtem 4 m³ na 1os.), ale również kwestię ekologii, kwestię rodzin wieloosobowy / wielodzietnych, kwestię drastycznych podwyżek, czy też po prostu braku powiązania ilości zużywanej wody od ilości wyprodukowanych śmieci. 
  2. Natomiast po przeanalizowaniu wszystkich argumentów oraz oszacowaniu powodzenia bądź niepowodzenia sprawy, w pozwie do sądu musimy skupić się jedynie na kwestiach formalnych, tzn. punktach w których uchwała ewidentnie jest niezgodna z odgórną ustawą / konstytucją.
  3. W związku z tym jedynym argumentem na którym musimy podeprzeć nasz pozew, jest kwestia nieruchomości bez przyłącza kanalizacji/wodomierza, dla których uchwała przewiduje odgórny ryczałt, zakładający że jedna osoba zużywa 4 m³ wody miesięcznie. 
  4. Złożenie pozwu w którejś z innych przesłanek, które wymieniłam w petycji (np. kwestii niesprawiedliwości tej uchwały, ekologii, itd) musiałoby być złożone na zupełnie osobnym wniosku, za który należałoby wnieść osobną opłatę (300zł za każdy kolejny).
  5. Dlatego doszliśmy do wniosku, że jedyną kwestią, która ma realne szanse powodzenia i wygrania sprawy, jest kwestia nieruchomości bez przyłącza kanalizacji/wodomierza, gdyż uchwała w tym zakresie jest wprost sprzeczna z obowiązującą ustawą Ministerstwa Infrastruktury (która zakłada, że przeciętne zużycie na 1 os. oscyluje w granicach 2,4 - 3.0 m³, a nie 4 m³).

 

Zdecydowaliśmy (razem z prawnikiem) o złożeniu ponownej petycji do władz Miasta St. Warszawy w powyższym zakresie, ale już bez rozdrabniania się na poboczne kwestie. Chcemy tym samym poznać stanowisko miasta na tą konkretną kwestię, która w debatach publicznych jest celowo szeroko omijana. 

 

Oprócz tego równolegle chciałabym złożyć osobną petycję do rządu w sprawie ustalenia maksymalnych stawek za wywóz śmieci na gospodarstwo domowe. (lub ewentualnie sprawdzić, czy w tym zakresie nie są prowadzone już konsultacje społeczne)

 

Kolejnym krokiem jest sporządzenie pozwu zbiorowego. Całość będzie pewnie trwała od kilku do kilkunastu miesięcy, ale już teraz chciałabym Państwu nakreślić jak miałoby to wyglądać, ponieważ na etapie składania pozwu do sądu moja rola się skończy - nie będę mogła formalnie występować w Państwa imieniu, a konkretniej w imieniu osób posiadających gospodarstwa domowe bez przyłącza kanalizacji / wodomierza, gdyż osobiście mieszkam w mieszkaniu z kanalizacją i mnie problem nie dotyczy.

 

Na późniejszym etapie ktoś z Państwa zainteresowanych będzie musiał zebrać od wszystkich osób (podpisanych pod petycją) odręczne podpisy do pełnomocnictwa sądowego (aby móc występować w Państwa imieniu). To niestety nie mogę być ja.

 

Podsumowując, składamy ponowne dwie petycje równolegle: pierwsza do Rady Miasta Warszawy, zaskarżającą uchwałę w kwestii nieruchomości bez wodomierza/kanalizacji, oraz; drugą do Rządu, ustalającą maksymalną stawkę za wywóz śmieci od gospodarstwa domowego.

Na kolejnym etapie przygotowujemy pozew do WSA tylko w sprawie nieruchomości bez wodomierza / kanalizacji. Osobą składającą pozew zbiorowy (w imieniu mieszkańców) do sądu musi być ktoś, kogo problem bezpośrednio dotyczy.

 

Mam nadzieję, że udało mi się wszystko wyjaśnić w miarę spójnie i logicznie :) 

W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt.

 

Jeszcze dodatkowo mam Państwu przekazać informację od p. Kosonowskiego, ponieważ prosił aby osoby posiadające SZAMBO odezwały się do niego pod adresem: p.kosonowski@gmail.com

ponieważ chce Państwu przedstawić pewną lukę prawną, którą będzie można wykorzystać, ale tylko w indywidualnych, konkretnych przypadkach. 

 

Pozdrawiam, 

AK


Anna Kratochwil

Pozew WSA w sprawie petycji 105/2020

2021-04-08 09:54:50

Witajcie!

 

  Dziękuję, za Państwa zaangażowanie i pierwsze wpłaty na naszą zbiórkę

pod adresem: https://zrzutka.pl/vzt7my

 Dzięki pomocy jednego z Państwa dostałam kontakt do osoby z wykształceniem prawniczym, która pomoże mi w zredagowaniu pozwu (analiza uchwały + sporządzenie pozwu). Po wykonaniu wstępnej analizy, łącznie z oszacowaniem ryzyka powodzenia lub niepowodzenia sprawy, jesteśmy umówieni na telefon w przyszłym tygodniu.

O wszelkich dalszych ruchach będę Państwa informować na bieżąco.

Na chwilę obecną maksymalny koszt w/w prawnika to ok. 1500 zł netto (50 zł / h netto, przy max 30 h roboczych). Doliczając do tego koszt samego złożenia pozwu do WSA  (300 zł),  jeszcze brakuje nam trochę środków na zbiórce.

  Dlatego bardzo prosiłabym Państwa o dalszą pomoc i mobilizację w sprawie. Będę wdzięczna, za udostępnianie wśród znajomych i na portalach społecznościowych linku do naszej zbiórki, byśmy mogli zebrać całą potrzebną kwotę i mogli zacząć działać.

Zależałoby mi, aby jeszcze więcej mieszkańców dowiedziało się o naszej petycji, jak i o naszej zbiórce - wspierając ją nawet symboliczną kwotą.

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/vzt7my

Link do petycji: https://www.petycjeonline.com/chcemy_zniesienia_opaty_za_mieci_uzalenionej_od_iloci_zuytej_wody

 

Tymczasem podwyżki opłat u wielu z Państwa (w tym i u mnie) stały się (niestety) faktem.

Kilka dni temu otrzymałam informację ze wspólnoty mieszkaniowej o podwyżce z 65 zł do 245 zł (podwyżka o 180 zł).  Obliczone na podstawie zużycia wody naszej rodziny z dwójką małych dzieci, w tym jedno dziecko niepełnosprawne…

Pocieszający jest fakt, że jeśli wygramy tą sprawę w WSA, to później na drodze postępowania cywilnego, będziemy mogli w jakiś sposób odzyskać te pieniądze (tak powiedział mi prawnik).

 

Także liczę na Państwa wkład i zaangażowanie :)

 

Pozdrawiam, 

Anna Kratochwil


Anna Kratochwil

Pozew zbiorowy do WSA w sprawie petycji 105/2020

2021-03-31 13:58:06

Witajcie,

 Niestety nasza petycja w sprawie zmiany sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci, nadal nie została rozpatrzona przez Radę Miasta st. Warszawy.

Dnia 18 stycznia 2021 r. petycja została przekazana do Przewodniczącej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady m.st. Warszawy.

Na rozpatrzenie petycji Przewodnicząca miała czas 3 miesiące, ale nastąpiło przedłużenie terminu do dnia 26 maja 2021 roku - zostało wystosowane do mnie w tej sprawie pismo Przewodniczącej Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 20 stycznia 2021 r., znak: RW-WK.0004.17.2021.ABA.

Niestety termin 26 maja jest terminem dość odległym, zaproponowanym celowo, gdyż podwyżka ma nastąpić już od 1 kwietnia. 

W związku z tym nie pozostaje nam nic innego, jak pozew zbiorowy w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego WSA (zaskarżenie ustawy), w którym należy wykazać działanie ustawy przeciwko prawom skarżącego (czyli mieszkańcom).

Taki pozew kosztuje ok. 300 zł.

Niestety, ja nie mam w tym doświadczenia, dlatego warto byłoby sprawę przekazać do Prawnika, który zająłby się pozwem w naszym imieniu.

Dlatego z całego serca liczę na Was!!! 

Stworzyłam zrzutkę / zbiórkę pod adresem:

https://zrzutka.pl/vzt7my

Na tej zbiórce można wpłacać środki które sfinansują nasz pozew zbiorowy i (jeśli uzbiera się więcej) ewentualnie prawnika.

 

Jest nas tutaj prawie 3 tysiące. Wystarczyłoby, żeby każdy z Was wpłacił na zrzutkę symboliczną kwotę i można byłoby od razu zacząć działać z pozwem.

 

Oprócz tego, jeśli ktokolwiek z Was miałby namiary na prawnika - dajcie znać!!

 

Tyle już zrobiliśmy, nie pozwólmy, by moje i Państwa wysiłki poszły na marne...

 

Z pozdrowieniami, 

Anna Kratochwil


Anna Kratochwil

Odpowiedź na petycję od Rzecznika Praw Obywatelskich

2020-12-03 10:13:52

Przedstawiam treść pisma od RPO:

Szanowna Pani,
w nawiązaniu do pisma z 19 listopada uprzejmie informuję, 
że Rzecznik już 20 października zwrócił się do Urzędu m.st. Warszawy o przedstawienie
dokumentacji związanej z uchwałą podjętą przez Radę m.st. Warszawy w dniu 15 października.
Dokumentacja ta wpłynęła do Biura Rzecznika 27 listopada i jest aktualnie analizowana
pod kątem zaskarżenia wspomnianej uchwały do sądu administracyjnego. Niezależnie od powyższego wskazuję, że z informacji medialnych wynika, że uchwała ta
została już - w części - zaskarżona przez Prokuratora.
Z tego względu, o ile przeprowadzona przez Rzecznika analiza uchwały nie dostarczy
dodatkowych (ponad tymi, które zostały wskazane przez Prokuratora) podstaw do
zakwestionowania uchwały, Rzecznik najprawdopodobniej zrezygnuje
z wniesienia własnej skargi. Z wyrazami szacunku, Łukasz Kosiedowski Zastępca Dyrektora Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich


Anna Kratochwil

Ogłoszenie w sprawie petycji

2020-11-26 21:25:51

Drodzy Warszawiacy!

 

W zeszłym tygodniu nasza petycja została złożona do Władz Warszawy, Prezydenta, Rady Miasta, Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie oraz innych instytucji które mogłyby nam pomóc w sprawie oraz posłów.

Złożona petycja jest już dostępna na stronie: https://petycje.um.warszawa.pl/.

Termin do kiedy urząd musi zająć się sprawą to 19.02.2021.

Bardzo dziękuję wszystkim Państwu za zaangażowanie i tak liczne podpisy!

Na chwilę obecną naszym małym sukcesem jest to, że wejście w życie uchwały zostało opóźnione, z powodu zaskarżenia uchwały przez RIO.

W formalnej wersji petycji starałam się ująć wszystkie główne i kluczowe kwestie, starałam się odnieść do większości Państwa komentarzy, pisanych tutaj przy petycji, jak i w wiadomościach prywatnych bezpośrednio do mnie.

Niemniej, powinniśmy dalej walczyć, by uchwała w obecnej formie jednak nie została przyjęta.

Dlatego prosiłabym Państwa, aby już od teraz indywidualne, szczegółowe skargi i wnioski kierować bezpośrednio drogą elektroniczną do Rady m.st. Warszawy lub do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie (z dopiskiem, że wiadomość dotyczy złożonej petycji).

Rada Miasta - e-mail: Sekretariat.BR@um.warszawa.pl

RIO - e-mail:  biuro@warszawa.rio.gov.pl lub warszawa@warszawa.rio.gov.pl 

Dodatkowo - oczywiście nadal zachęcam do dalszego udostępniania petycji, by o naszej sprawie dowiedziało się jeszcze więcej mieszkańców!

 

Z pozdrowieniami, 

AK


Anna Kratochwil

Ogłoszenie

2020-11-14 22:40:58

Drodzy Warszawiacy!

 

W ciągu najbiższych dni petycja w sprawie zmiany sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci, uzależnionej od ilości zużytej wody w Warszawie - zostanie przesłana do władz Warszawy - Rady Miasta, Biura Skarg Urzędu Miasta, Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie, Prezydenta Warszawy, oraz dodatkowe pisma z prośbą o pomoc w sprawie - do Prezydenta RP, RPO oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. 

Również warto by było wysłać naszą petycję do posłów z PO i PiS z prośbą o zmiany w tzw. ustawie śmieciowej -  by uwzględniono w niej maksymalne stawki i maksymalne podwyżki w ciągu roku. Jeśli mają Państwo pomysł, do jakiego konkretnie posła możnaby było to wysłać, to proszę o kontakt.

Jeśli ktoś z Państwa ma jeszcze jakieś sugestie, spostrzeżenia, lub chciałby pomóc przy tworzeniu ostatecznej formy petycji, to zachęcam do kontaktu pod adresem e-mail annakratochwil@gmail.com.

W finalnej wersji petycji będę starała się jasno i zwięźle przedstawić nasze postulaty przemawiające za odrzuceniem uchwały (z zachowaniem oficjalnej formy urzędowej pisma), zaskarżyć uchwałę w obecnej formie, oraz zaproponować możliwe rozwiązania - tak, by były one jak najbardziej sprawiedliwe i nie uderzały w budżety mieszkańców.

 

Zachęcam również do dalszego udostępniania petycji, by jak najwięcej zainteresowanych osób mogło się pod nią podpisać.

 

Pozdrawiam, 

AK

 


Anna Kratochwil



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...