Apel o zmniejszenie częstotliwości koszenia trawników na terenie Inowrocławia.

Jest sucho, dlatego też wydaje nam się, że już czas, aby Inowrocław poszedł za przykładem innych miast i zmniejszyła częstotliwość koszenia trawników. Zarośnięte miasto nie jest brzydkie, a wprost odwrotnie! Pokażemy, że myślimy o naszej przyszłości i reagujemy na niepokojące sygnały, które do nas docierają.

Prognozy synoptyków mówią jednoznacznie, mamy suszę i opady deszczu są zbyt małe. Wpływa to nie tylko na plony i sytuację rolników, ale także na ludzi, żyjących w miastach. Powietrze staje się suche i gorące, unosi się pył, z rozgrzanych materiałów budowlanych uwalniają się szkodliwe substancje. Ogromne znaczenie ma w tej sytuacji zatrzymanie jak największej ilości wody w glebie, jednym z sposób jest ograniczenie koszenia trawników.

Apelujemy o ograniczenie częstotliwości lub zaniechanie koszenia trawników na terenie Inowrocławia tam, gdzie jest taka możliwość. Częste koszenie powoduje, że gleba wysycha, rośliny nie rosną i usychają. Ziemia nagrzewa się i zamiast chłodzić wypromieniowuje ciepło, co powoduje wzrost temperatury w mieście, na osiedlach, pył unoszący się z wyschniętej gleby dostaje się do dróg oddechowych mieszkańców, co pogarsza komfort życia, a dla osób z chorobami dróg oddechowych może być niebezpieczne dla zdrowia.

Proponujemy, aby jak największą powierzchnię terenów zielonych przekształcać w naturalne łąki kwietne. Taka strategia nie wymaga nakładów finansowych – rośliny same regulują ilość i rodzaj gatunków najlepiej przystosowanych do warunków glebowych i nasłonecznienia na danym terenie. Wystarczy im nie przeszkadzać. Zwiększamy w ten sposób bioróżnorodność,wigotność powietrza, tworzymy łąki antysmogowe. Koszone rzadziej trawniki, takie gdzie pozwala sie rozkwitać kwiatom na nich rosnącym stają przyjaznym środowiskiem dla dziko żyjących zapylaczy a także schronieniem i żerowiskiem dla drobnych kręgowców tj. ptaków, jeży, ryjówek.

Takie metody są z powodzeniem stosowane w innych krajach, wymagają jedynie edukacji wśród mieszkańców i włodarzy miasta. Jest to metoda poprawy warunków życia ludzi i dbania o przyszłość nas wszystkich.

Prosimy, aby w jak największym stopniu zmniejszyć częstotliwość koszenia. Zwracamy uwagę, że firmy zajmujące się zielenią nie dostosowują działań do stanu trawnika, a jedynie wykonują usługę, co niejednokrotnie prowadzi nie tylko do niszczenia wysychających roślin, ale również do marnotrawienia środków finansowych.

Wiele miast rezygnuje z krótko przystrzyżonych trawników w mieście, na osiedlach, przy trasach szybkiego ruchu. Rośliny dają chłód, zwiększają wilgoć powietrza, cieszą oczy i poprawiają nastrój - otaczajmy się nimi. Prosimy, podpisz petycję :) 

Złożenie podpisu pod petycją stanowi jednoczesne wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz ich  udostępnianie wyłącznie na cele związane z treścią przedmiotowej petycji. 

Petycja zostanie skierowana do Prezydenta Miasta Inowrocławia i Radnych Miasta Inowrocłąwia.

Petycja powstała dzięki uprzejmości Hanny Hanasz oraz Patrici Głowackiej, autorek petycji o ograniczanie koszenia traw na terenie Bydgoszczy. Zachęcamy do wspierania tej inicjatywy oraz autorek w ich nieustającym działaniu dla dobra lokalnej przyrody: 


Partia Lewica Razem - okręg bydgoski    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Partia Lewica Razem - okręg bydgoski do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...