Petycja w sprawie przywrócenia całorocznych autobusów transgranicznych Zakopane – Poprad i uruchomienia sezonowych połączeń Zakopane – Podbanské (szlak na Kasprowy, Krywań i Rysy od słowackiej strony)

Szanowny Pan

Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego
Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
Grzegorz Biedroń, Przewodniczący Komisji Promocji, Rozwoju Regionu i Współpracy z Zagranicą Sejmiku Województwa Małopolskiego
Michał Pierzchała, Dyrektor Departamentu Infrastruktury Drogowej i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Radni Województwa Małopolskiego

 

Szanowni Państwo, adresaci petycji,

Województwo Małopolskie dzięki współpracy różnych środowisk i Państwa osobistym zaangażowaniu jako pierwszy region w Polsce uruchomiło wojewódzką linię transgraniczną użyteczności publicznej, dotowaną ze środków budżetu województwa i rządowego Funduszu Autobusowego. Mowa o linii Bukowina Tatrzańska – Dolny Kubin, która umożliwia dotarcie z polskich Tatr w słowackie Tatry Zachodnie, a także na popularne trasy rolkarskie, zamki i do wielu innych atrakcji. Linia okazała się wielkim sukcesem, w związku z czym warto ten projekt popularyzować i go rozwijać. Dziękując za tę pierwszą linię transgraniczną, zwracamy się z prośbą o kontynuację połączeń Bukowina Tatrzańska – Dolny Kubin w kolejnych latach oraz o uruchomienie kolejnych linii, w tym zwłaszcza tych, które były już wstępnie planowane przez Województwo Małopolskie podczas prac koncepcyjnych w latach 2017-2018.

 Zakopane_Podbanske.jpg

W szczególności, prosimy o reaktywację popularnej, a niestety zawieszonej w lipcu 2020 linii Zakopane – Poprad, która przez wiele lat służyła mieszkańcom Małopolski do dojazdu na szlaki górskie w Tatrzańskiej Łomnicy i Starym Smokowcu oraz na trasy rolkarskie Tatrzańska Kotlina – Spiska Biała – Kieżmark oraz Poprad – Strelnica – Svit. Linia ta wspierała również rozwój turystyki w Małopolsce, przywoziła bowiem niezmotoryzowanych turystów ze Słowacji, Węgier i ukraińskiego Zakarpacia na Podhale, a z przesiadką w Zakopanem – również do Krakowa. W związku z załamaniem się turystyki grupowej (wycieczek organizowanych przez biura podróży), zapewnienie lokalnego transgranicznego publicznego transportu zbiorowego jest konieczne dla podtrzymania rozwoju turystyki w Małopolsce i utrzymania związanych z tym miejsc pracy w naszym regionie.

Należy nadmienić, że w żadnym cywilizowanym kraju Unii Europejskiej (włącznie z Czechami i Słowacją) lokalny transport publiczny nie został pozostawiony sam sobie. Wszędzie w UE Poza Polską, Bułgarią i kilkoma innymi krajami postkomunistycznymi lokalne połączenia autobusowe (w tym transgraniczne) są organizowane i finansowane przez władze publiczne, np. na Słowacji odpowiadają za to Kraje Samorządowe – w tym nasi partnerzy, Kraj Preszowski i Żyliński. To ewenement na skalę europejską, że linia Zakopane – Poprad w ogóle jakoś w przeszłości funkcjonowała bez dotacji. Nie na tym jednak polega cywilizowany publiczny transport zbiorowy, by dana linia kursowała tylko przez 4 miesiące w roku, a następnie została zawieszona z dnia na dzień. Jak w takiej sytuacji niezmotoryzowani mieszkańcy mają planować podróże, dojazdy autobusem transgranicznym do pracy, szkoły czy uczelni za bliską unijną granicą? Jaka to jest zachęta do walki ze smogiem poprzez rezygnację z własnego samochodu na rzecz publicznego transportu zbiorowego? Borykające się z olbrzymim smogiem Podhale i inne subregiony Małopolski powinny wspierać publiczny transport zbiorowy, w tym również transgraniczny. Tego się nie da zrobić bez dotacji, chyba że chcemy go oprzeć o zdezelowane, cuchnące, niebezpieczne i jeżdżące jak chcą busy, które są niechlubną wizytówką Małopolski i pośmiewiskiem na arenie międzynarodowej – nabijają się z nich nawet nasi sąsiedzi Słowacy.

autobus_lysa_polana.jpg

To absolutnie nie może w ten sposób funkcjonować. Linia transgraniczna Zakopane – Poprad powinna być całoroczna, finansowana przez samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Krajem Preszowskim, a dodatkowo w okresie 15 czerwca – 31 paździenika (gdy są otwarte szlaki w słowackich Tatrach) powinny funkcjonować też kursy Zakopane – Podbanské. Kursy te umożliwią wyjście na Kasprowy Wierch lub Rysy od polskiej strony, zejście z gór na stronę słowacką i powrót późnym wieczorem niezawodnym samorządowym autobusem do Zakopanego (albo to samo w odwrotnym kierunku). Takie były zresztą ustalenia, podjęte przez Województwo Małopolskie i naszych partnerów z Żyliny i Preszowa. Urząd Marszałkowski dysponuje zleconymi w roku 2017 i 2018 raportami i analizami, były w tej sprawie podjęte rozmowy i ustalenia z partnerami słowackimi – prosimy zatem o wdrożenie ich w życie.

----

Dołącz do nas na Facebooku, aby być na bieżąco. O efektach petycji będziemy informować:


Inicjatywa społeczna "Polska - Słowacja - autobusy"    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Inicjatywa społeczna "Polska - Słowacja - autobusy" do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )