Petycja w sprawie budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż drogi wojewódzkiej 180 trasa Piła - Stobno, wielkopolska.

Szanowni Państwo,

My Mieszkańcy wsi Stobna i okolicznych miejscowości chcielibyśmy zwrócić uwagę na pilną potrzebę przebudowy/rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 180 na odcinku Stobno - Piła (patrz. załącznik nr 1) w zakresie budowy ciągu pieszo-rowerowego.

Problematyka braku pobocza na drodze wojewódzkiej nr 180 na odcinku Stobno - Piła ma istotny wpływ zwłaszcza w okresie letnim. W tym czasie, gdy dzieci nie korzystają z transportu szkolnego, a autobusy są niewystarczające, wielu mieszkańców jest zmuszonych korzystać z rowerów, aby dojechać do pracy.

Dodatkowo, z uwagi na bliskość okolicznego jeziora, w okresie letnim notujemy zwiększony ruch rowerzystów i dzieci korzystających z hulajnog elektrycznych w kierunku tego obszaru, co jest szczególnie niebezpieczne. Niemożność bezpiecznego poruszania się po drodze wojewódzkiej, zwłaszcza dla osób korzystających z rowerów w celach rekreacyjnych, stwarza dodatkowe zagrożenia związane z intensywnym ruchem ciężarówek (tirów) i innych pojazdów.

 

Niedawno na tym odcinku, konkretnie 12 marca 2024 roku, miał miejsce wypadek drogowy na drodze wojewódzkiej nr 180, w okolicach jeziora Stobno, z udziałem pojazdu ciężarowego, samochodu osobowego oraz rowerzysty. Niestety, nie był to jedyny taki przypadek. Dlatego apelujemy - nie pozostawiajmy spraw przypadkowi i działajmy, zanim kolejna tragedia stanie się faktem!

Screenshot_20240414_084839_Samsung_Internet1.jpgŹródło: https://www.facebook.com/100064623494750/posts/796960119134764/?app=fbl

Chcemy również zwrócić uwagę na trudności, jakie napotykają mieszkańcy Stobna, szczególnie osoby starsze i rodziny zamieszkujące ulice wsi : np. Ujska, Kasztanowa. Brak pobocza na drodze wojewódzkiej nr 180 utrudnia im bezpieczne dotarcie do centrum wsi, uniemożliwiając podstawowe czynności, takie jak zakupy w sklepie, uczestnictwo w nabożeństwach kościelnych czy dostarczenie dzieci do przedszkola. Dodatkowo, problem ten nasila się w sytuacji, gdy sklep w centrum wsi jest nieczynny w niedzielę a mieszkańcu chcą skorzystać z usług stacji bezynowej "spedex"
Osoby te, nieposiadające samochodu, są zmuszone poruszać się pieszo, rowerem lub huajnogą elektryczną wzdłuż ruchliwej drogi wojewódzkiej, co naraża ich życie na dodatkowe ryzyko, zwłaszcza jeżeli chodzi o dzieci korzystających z rowerów lub hulajnóg elektrycznych. 

Szczególnie niebezpiecznym obszarem jest skrzyżowanie z ul. Kotuńską, gdzie ostry zakręt oraz brak bezpiecznego miejsca dla pieszych w sytuacji nadjeżdżających pojazdów z naprzeciwka sprawiają, że są one szczególnie narażone na niebezpieczeństwo.

Dokumentacja zawarta w załączonym starym planie miejscowym ogólnym (załącznik nr 2) świadczy o tym, że władze są świadome problemu od dłuższego czasu.

Apelujemy do nowej władzy o natychmiastowe uwzględnienie tych kwestii w planach budżetowych oraz o podjęcie działań mających na celu poprawę stanu technicznego tej ważnej arterii komunikacyjnej. Ta inwestycja nie tylko zwiększy bezpieczeństwo użytkowników drogi, ale także przyczyni się do rozwoju gospodarczego naszej społeczności, promując rozwój lokalnych firm i przyciągając nowych inwestorów.

Mieszkańcy wsi Stobna i innych miejscowości.

 

                                                                                                                                              ................................................................................

                                                                                                                                                    (podpis osoby reprezentującej)

Załączniki: 

  1. Mapa przestawiająca odcinek drogi koniecznej do przebudowy/rozbudowy
  2. Uchwała Rady Miejskiej Trzcianki Nr V/31/89 z dnia 30 marca 1988 r.

Otrzymują:

  1. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, ul. Wilczak 51, 61-623 Poznań
  2. Marszałek i Zarząd Województwa Wielkopolskiego, Al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK NR 1 Mapa przestawiająca odcinek drogi koniecznej do przebudowy/rozbudowy

Screenshot_20240414_105507_Samsung_Internet.jpg

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK NR 2 Uchwała Rady Miejskiej Trzcianki Nr V/31/89 z dnia 30 marca 1988 r.

jn3t97qq.png

20240414_1026212.jpg

Screenshot_20240414_103800_PDF_Scanner.jpg


Osoba reprezentująca: Karolina Czarnecka    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Osoba reprezentująca: Karolina Czarnecka będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...