Chcemy przystanku PKM Osowa-Północ przy Kielnieńskiej

Gdańsk, (data złożenia petycji)        

Przyszli i obecni pasażerowie PKM           

 

Prezydent Miasta Gdańska                             Marszałek Województwa Pomorskiego

     Paweł Adamowicz                                                   Mieczysław Struk    

 

Szanowni Panowie,  

     Zwracamy się do Panów z prośbą o realizację w ramach linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej nowego przystanku w Gdańsku - Osowej pod nazwą Osowa - Północ.  

     Sytuacja drogowa i komunikacyjna w Gdańsku – Osowej jest bardzo trudna. Główny układ drogowy, łączący tzw. górny taras oraz gminy sąsiadujące z miastem z dolnym tarasem, biegnący na terenie Gdańska ul. Kielnieńską, Spacerową i ul. Opata Jacka Rybińskiego, w godzinach szczytu wypełniony jest wielkim sznurem samochodów. Niestety dla stojących w korkach nie ma alternatywnej trasy, z której mogliby skorzystać podczas codziennych podróży do pracy, szkoły, w sprawach urzędowych… i z powrotem, do domu.  

     Jesteśmy przekonani, że jednym z rozwiązań opisanego problemu jest zaproponowanie mieszkańcom sprawnej i wygodnej komunikacji zbiorowej: takiej, która skłoni do zmiany nawyków, do pozostawienia własnych pojazdów w garażu. A w konsekwencji spowoduje ich zmniejszenie na drogach.  

     Bardzo nas cieszy, że proponowany przez nas przystanek na linii PKM: Osowa – Północ, został ujęty w strategii rozwoju kolei na Pomorzu. Wpisuje się to idealnie w trend stawiania na komunikację publiczną, a jego realizacja sprawi, że oferta kolejowa stanie się atrakcyjna i konkurencyjna. Będzie tak pod warunkiem, że powstanie nie tylko przystanek kolejowy, ale cały węzeł integracyjny, gdzie na pewno znajdzie się miejsce na duży parking i niezwykle potrzebną infrastrukturę do obsługi autobusów, które będą dowozić pasażerów do PKM.  

     Zrealizowanie takiego projektu, rozwiązanie wszelkich problemów, ominięcie przeszkód wymaga ścisłej współpracy samorządu gdańskiego i województwa pomorskiego, dlatego pismo nasze kierujemy do obu Panów.   

     Wnosimy o możliwie jak najszybszą realizację przystanku Osowa - Północ w ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wraz z opisaną wyżej infrastrukturą towarzyszącą. Prosimy o przybliżony harmonogram prac umieszczony na osi czasu, który doprowadzi nas do realizacji rzeczonego przystanku.

Jan Perucki

radny dzielnicy Gdańsk-Osowa


Jan Perucki - Rada Dzielnicy Osowa    Skontaktuj się z autorem petycji

Facebook