Ścieżka rowerowa Żyrardów-Puszcza Mariańska-Kamion.

Pan Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego

Szanowny Panie Marszałku,

Apelujemy o budowę  pasa pieszo-rowerowego  przy drodze wojewódzkiej nr 719 na odcinku Żyrardów -Puszcza Mariańska- Kamion.

Za budową ścieżki rowerowej przemawiają statystyki pozyskane z Powiatowej Komendy Policji w Żyrardowie. W ostatnich pięciu latach na wyżej wymienionym  odcinku drogi wojewódzkiej nr 719 oraz na odcinku drogi krajowej K70 do granicy naszego powiatu, doszło do 194 zdarzeń drogowych, w tym 32 wypadków. Na dwukilometrowym odcinku, od Józefowa do Walerian, po którym poruszają się uczniowie Szkoły Podstawowej w Walerianach, w tym okresie śmierć poniosły dwie osoby, a 18 zostało rannych.

Wielu uczniów naszej szkoły oraz gimnazjalistów co dzień pokonuje ten odcinek drogi poboczem nieoświetlonej jezdni. Co więcej zimą i jesienią, gdy na poboczu leży śnieg lub rozjeżdżone błoto piesi wchodzą na pas jezdni. Ponadto mieszkańcy, zwłaszcza młodzież i osoby starsze, z okolicznych miejscowości: Bednary, Benenard, Aleksandria, Józefów przemieszczają się na rowerach tym odcinkiem trasy jadąc do stacji PKP, do kościoła, do ośrodka zdrowia i apteki czy choćby do sklepu spożywczego. Coraz większe natężenie ruchu i zwiększająca się liczba mieszkańców okolicznych miejscowości powoduje, iż ten odcinek drogi jest wyjątkowo niebezpieczny.

Dodatkowo należy zaznaczyć, iż droga wojewódzka nr 719 jest drugą w Województwie Mazowieckim, co do natężenia ruchu drogowego.

Ponadto ścieżka rowerowa ułatwiłaby dostęp mieszkańcom Żyrardowa i okolic do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, zwanego Zielonymi Płucami między Łodzią a Warszawą. Na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego znajduję się wiele szlaków leśnych i rowerowych, lecz wciąż niewielu mieszkańców Żyrardowa i okolic może z nich korzystać z uwagi na utrudniony dostęp dla rowerzystów.

Inwestycja ta jest bardzo znacząca dla rozwoju gminy Puszcza Mariańska, której lokalizacja na terenach Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, wyznacza rekreację i turystykę głównymi  kierunkami rozwoju gminy ze względu na ograniczenia środowiskowe.

Łączymy wyrazy szacunku,

Rada Rodziców przy Szkole Podstawoej w Walerianach

wraz z mieszkańcami Powiatu Żyrardowskiego

https://www.facebook.com/profile.php?id=100009596952669

 


Rada Rodziców w Walerianach    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Rada Rodziców w Walerianach do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook