Petycja ws. mieszkań zakładowych oddanych za darmo spółdzielniom

Wiesław

#351 TRANSMISJA BARDZO WAŻNE

2012-01-17 16:11

Mam prośbę-czy ktoś ma nagraną , TĄ transmisję rozprawy T.K. ,Z 20 grudnia 2011,r.JEŻELI TAK TO PROSZĘ WSKAZAĆ JAK TO MOŻNA ODTWORZYĆ...DLA MNIE BARDZO WAŻNE.
GÓRNIK z ZABRZA

#352 do 350 spółdzielca 154

2012-01-17 16:44

o co panu chodzi z tym art. 12 o USM , jak jest jasno i czytelnie przedstawiony art.48 , i o co chodzi z tym kolegą ( który niedostatecznie radzi sobie z komputerem )
GÓRNIK z ZABRZA

#353 do # 350- spółdzielca154

2012-01-17 17:11

proszę podać przykład, czy pan osobiście skorzystał z tego art. 12 , czy sąd orzekał w podobnej sprawie , jeżeli tak to proszę podać sygnaturę sprawy. Proszę więcej stanowczości , a nie tak , że coś usłyszeć i nie wiedzieć co z tym dalej zrobić , ( dzwonią tylko nie wiem w którym kościele ), a a koledze zarzucać , że nie radzi sobie z obsługą komputera..

Gość

#354 Spoldzielca 154 do GORNIKA...

2012-01-17 17:15

Art 12 odnosi sie do lokatorow, ktorymi mieli zostac najemcy po zaliczeniu wplaconej kaucji mieszkaniowej na poczet wkladu mieszkaniowego lub budowlanego [ oczywiscie zwaloryzowanej kaucji do wartosci rynkowej mieszkania]. natomiast art 48 odnosi sie strikte do najemcow. Kolega twierdzi ze jest to latwiejsza droga w przeksztalcenia mieszkania. Tym bardziej,ze pierwsze pisma informujace spoldzielcow po zlozeniu wnioskow o przeksztalcenie mieszkania mialy tresc ,,spoldzielnia rozpoczela proces przeksztalcenia z art 12,,. Znany jest tez FAKT przeksztalcen najemcow,ktorzy wystapili bezposrednio o przeksztalcenie z art 12. W podobnym przypadku juz w sadzie Rejonowym w Zabrzu przed wyrokiem, Prezes sie wycofal i przeksztalcil mieszkania z ulicy Kawika-ZABRZE-Zaborze.

Gość

#355 Spoldzielca 154 do TEMIDY

2012-01-17 17:31

No to jeszcze poprosze Pania o interpretacje Art4 Ustawy z dnia 18 grudnia 2009 o zmianie ustawy o spoldzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektorych innych ustaw. No, oczywiscie w mysl tego KTO PYTA NIE BLADZI ! Pozdrawiam. A dla zainteresowanych! JUTRO tj 18-go o godz 16 w siedzibie TEMIDY w Ruda Slaska- Wirek zebranie czlonkow Stowarzyszenia.
J.23-nadaje

#356 poszukiwany--------poszukiwana

2012-01-17 18:09

GDZIE JEST PREZES STOWARZYSZENIA ,,LUIZA'' , CO GO ŚNIEG ZASYPAŁ-- A MOŻE OPALA SIĘ NA WYSPACH RAZEM Z TYM ADWOKACINĄ , I DORADCĄ STRATEGICZNYM STOWARZYSZENIA, PRZECIEŻ ONI NIC NIE DZIAŁAJĄ ...ADWOKACINA PO POWROCIE Z TURCJI ,( GDZIE BYŁ NA WCZASACH- WIADOMO ZA CZYJE PIENIĄDZE I W JAKIM TOWARZYSTWIE) , PRZESTAŁ DZIAŁAĆ ..........CZYŻBY GO TAM NABITO NA PAL'-'-'
TEMIDA
Gość

#357 Re: Spoldzielca 154 do TEMIDY

2012-01-17 18:53

#355: - Spoldzielca 154 do TEMIDY

Odniosę się i do art 12 usm i do art 4 ust. 5 noweli usm z 2009r, ale musicie poczekać bo przed chwilą przekroczyłam próg domu i winnam coś upitrasić .

POMOC WZAJEMNA PL

#358 A jutro-pod wspólną ocenę myśl: dla nas otwarta skrzynka e-mail. Roboczo: stop matactwom adwokata..

2012-01-17 18:59

i z mediazałącznikami o Andrzeju Kampie, radcy prawnym/łapowniku. Dzisiaj także, z naganą Naczelnego Sądu Dyscyplinarnego - Krajowej Izby Radców Prawnych.
Będziemy prosić Forumowiczów TEMIDY, o pomysły najcelniejszych adresów-nazwy dla tej/takiej skrzynki, w której widzielibyśmy właśnie info o dowodach na patologię w tych zawodach. Z imieniem, nazwiskiem i widoczkiem buzi łobuza. Zwłaszcza, że polska skłonność do tytułomanii - z dumy mecenasów pl, zapiera im dech w piersiach.

Stopniowo, po imieniu, po nazwisku, starajmy się grzecznie ściągać  bractwo mecenasów do poziomu jednakiego dla wszystkich Obywateli PL. ODBRĄZAWIAĆ.
PW PL będzie wdzięczna za uwagi ogólne dotyczące koncepcji takiej otwartej skrzynki.

Istotą  będzie znane nam wspólnie hasło: abc123. A więc każdy z nas będzie mógł odczytywać i zamieszczać..., także zalączniki, dowody... .

I będzie to, naszym zdaniem -  przyjazne połączenie tematu MIESZKAŃ PRZEKAZANYCH ZA DARMO..., i sposobu naszego komunikowania się na Forum PETYCJI.
A między sobą Szanowni Forumowicze PETYCJI TEMIDY- budujmy ZAUFANIE I WYROZUMIAŁOŚĆ.
Wszyscy pragniemy przemiany stanu rzeczy tak, aby była oparta o szacunek dla prawa. W istocie swej, intencji i treści -

prawa nie złego.

I zapewniamy - podpuchę wyłapiemy w mig - to się nawet w internecie czuje. Podpucha jednak - to też wspaniały program/materiał do nauki własnej. 

A więc niezmiennie przed nami pytanie - JAK?
Jak SKUTECZNIE?

Oczywiście - wśród pracowników działów prawniczych Naszych Spółdzielni MIESZKANIOWYCH SĄ WYJĄTKI.

Są też wyjątki, uczciwości, wśród kancelarii adwokackich i radcowskich.

Tak, jak są wśród 5 ooo prezesów zarządów SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH w Polsce - także uczciwi.

Tych - SZANUJMY.


Gość

#359

2012-01-17 19:30

Dziękujemy za pomoc ubogim .
Franciszek

#360 do - spółdzielca154

2012-01-17 21:14

Szanowny panie wskazał mi pan adres szkoły, gdzie macie spotkania stowarzyszenia - byłem dzisiaj tam ,,,a tam nikogo nie było . Rozmawiałem z woźną , a ona o niczym nie wiedziała ,,,,fajny z pana zgrywus , już drugi raz pan mnie załadował w bambuko - dziękuje panu bardzo serdecznie...Gratuluje działalności.
Franciszek

#361 do j_23 nadaje

2012-01-17 21:26

Mam do pana prośbę- czy zna pan , spółdzielce 154- jeżeli tak ,to proszę o kontakt z tym panem . Chcę mu podziękować...........
J.23-nadaje

#362 do # 361 pana Franciszka

2012-01-17 21:31

Proszę pana , pyta się pan czy ja znam tego pana----odpowiem panu że tak , ale kontaktu panu nie podam , bo nie wiem czy ten pan by sobie tego życzył....Przykro mi bardzo,,,,,,,,
Franciszek

#363 do j_23 nadaje #362

2012-01-17 21:34

Dziękuje za szczerość . Rozumie
GÓRNIK z ZABRZA

#364 do # 354- spółdzielca154

2012-01-17 21:55

Czy pan osobiście już złożył pozew do sądu w związku o przekształcenie z art 12 ustawy o usm.

Gość

#365 Spoldzielca 154 do Franciszka

2012-01-17 22:06

Nie wiem dlaczego Pan tak postepuje na tym forum! Jak Panu tak zalezy prosze podac nr telefonu i nie ma sprawy ale nie bede za Panem gonil. A dzisjaj bylo nas cztery osoby stalismy przed szkola od godz 16,50 do 17,30. Wlasnie opowiadalem kolega ze czekam [byc moze] bo Pan nie potwierdzil swojej obecnosci,na kogos z kim nie udalo mi sie spodkac w M-1.Tak ze bez przesady DROGI PANIE. A faktycznie jesli Panu chodzi o tresc Aktu Notarjalnego to przepisalem DWA INTERESUJACE Pana URYWKI. I w tym przypadku to najlepiej zlozyc pozew do Sadu i zobowiazac strone przeciwna do przedstawienia interesujacych Szanownego Pana dokumentow. Tak zreszta napisal Panu juz Wieslaw. Ja Panu mimo wszystko zycze powodzenia. A jutro bede na spodkaniu z TEMIDA w RUDA SL. WIREK o godz 16.

Gość

#366 Spoldzielca 154 do GORNIKA

2012-01-17 22:31

JA mam sprawe z Art 48. Natomiast mam kolege tak jak wczesniej pisalem [ i to nie zlosliwie ]. ON od dluzszego czasu nad tym siedzi i stara sie przekonac do tego tematu innych.Zreszta wie o tym Wieslaw i na pewno pamieta Temida, bo chcielismy to kiedys wspolnie to rozgrysc, ala cholera brakuje czasu. SYGNATURA akt IC 27/08 z ZABRZA i SYGNATURA z GLIWIC IC 205/o8 . Sprawa zostala cofnieta z Gliwic ze wzgledu na niska wartosc sporu, ktora spoldzielnia wyliczyla na 282zl. I jak pisalem Panu wczesniej przed orzeczeniem w Zabrzu , Prezes sie poddal. Przeksztalcil mieszkanie a wlasciciel powiedzial sasiadom, poszli do spoldzielni i przeksztalcono wowczas wszystkim. I oczywiscie mieli siedziec cicho! Uf co jeszcze chce Pan Wiedziec. Tu nie mozna napisac wszystkiego. Powodzenia
TEMIDA

#367 Re: Spoldzielca 154 do GORNIKA

2012-01-18 00:17

#366: - Spoldzielca 154 do GORNIKA

Art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych to przepis, który pozwala na przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności tego lokalu. Aktualnie aby umowa takiego przekształcenia mogła dojść do skutku lokator musi spełnić dwa warunki: 1. spłacić ewentualne zadłużenie czynszowe, 2. Spłacić ewentualny kredyt lub środki pomocy publicznej- jeśli spółdzielnia budowała budynek z udziałem takich funduszów.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu to w spółdzielniach podstawowe prawo dające możliwość użytkowania lokalu ( takie elementarne prawo jak najem  w zasobach komunalnych lub zakładowych). Spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie można zbyć ani nie można zostawić go w spadku dzieciom. Ale można go przekształcić w odrębną własność bezpłatnie jeśli spółdzielnia nie budowała z udziałem kredytu czy innego dofinansowania.


Lokale zakładowe były przekazywane do spółdzielni na podstawie ustawy z 14 października 1994r o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych. (Dz.U. nr 119, poz 567). Pierwsza wersja ustawy nie zawierała norm ściśle określających zasady przekształcenia umów najmu w prawa spółdzielcze. Wspominała tylko, że kaucje mieszkaniowe mają być przekazane spółdzielni najpóźniej w dniu aktu notarialnego przenoszącego własność budynku na rzecz spółdzielni. Mówiła ponadto, że kaucje mają być przekazane w takiej wysokości w jakiej należałoby je przekazać w tym dniu i mają być zaliczone na poczet wkładu budowlanego. O nadaniu przejętemu najemcy statusu członka spółdzielni ustawa stanowiła, że „jeżeli przekazanie ma nastąpić na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, która zobowiązała się przyjąć wszystkich najemców w poczet członków spółdzielni i dokonać na ich rzecz przydziału, przewidziana odrębnymi przepisami zgoda organu założycielskiego, nie jest wymagana. Kaucje podlegają zaliczeniu na poczet wkładu budowlanego lub mieszkaniowego.” Ten przepis  był źródłem zapisów w aktach notarialnych zobowiązujących spółdzielnie do przyjęcia przejmowanych najemców w poczet członków spółdzielni.


W tym czasie nie było więc ani przepisów ustawowych  określających zasady obliczenia dotyczącego nas wkładu budowlanego ani też przepisów ustawowych określających zasady waloryzacji kaucji mieszkaniowych wpłaconych przed dniem 12 listopada 1994r. W tym dniu bowiem weszła w życie ustawa o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, która określała zasady waloryzacji kaucji wpłacanych od dnia wejścia tej ustawy.


Przepisów ustawowych określających zasady waloryzacji naszych kaucji nie ma do dzisiaj.  Jest tylko art. 358 KC, w oparciu o który sąd może określić zasady waloryzacji  naszego świadczenia.  Ten okres z miejsca został wykorzystany. Wewnętrznymi porozumieniami pomiędzy przekazującym (w naszym przypadku Rudzką Spółką Węglową S.A) a przejmującym (spółdzielnią) ustalona została wysokość wkładu budowlanego ale o ustaleniu zasad waloryzacji kaucji mieszkaniowej strony jakoś zapomniały. Przesądzające znaczenie w negocjacji warunków przekazania zakładowych zasobów mieszkaniowych miały w tym okresie Zakładowe Związki Zawodowe.


Wg kanonów naszego prawa świadczenie może być zwaloryzowane ustawą, przez sąd lub w drodze umowy. Można wiec było to wtedy rozsądnie poukładać. No ale gdyby to wtedy mądrze poukładano, przekazujący zostałby co prawda uwolniony od ciężaru zwrotu kaucji, ale prezesy nie miałyby  biznesu.


W 2000r ustawodawca postanowił sprawę poukładać odgórnie. Nowelą ustawy o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych z dn. 14 kwietnia 2000 r. (Dz.U.nr 39, poz 442) ustalił , że status członka ma być przyznany najemcy przez spółdzielnię jeszcze przed przekazaniem jej budynku oraz, że w przejmowanych budynkach spółdzielnia ma ustanowić przejętym najemcom spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, a także, że wkład budowlany, który lokator obowiązany jest wpłać spółdzielni nie powinien przekroczyć 5 % wartości rynkowej lokalu a kaucje mieszkaniowe  mają być zaliczone na poczet tego  wkładu budowlanego. Oczywiście zasady waloryzacji kaucji nie zostały tym aktem określone. Ale i tak była to przysłowiowa musztarda po obiedzie, bo w tym czasie zdecydowana większość budynków została już przekazana i te ustalenia nie dotyczyły budynków już znajdujących się w tym czasie w zasobach spółdzielni, prawo bowiem nie działa wstecz. Dlatego moim zdaniem Prezes GSM LUIZA, któremu ostatnio  przypomniało się , że może najemcom ustanowić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w budynkach przekazanych mu przed dniem 14 kwietnia 2000r, po to, aby za pięć dwunasta wyrwać im z kieszeni 5% wartości rynkowej lokali, mocno nadużył prawa. A kaucje to im przynajmniej zaliczył na poczet tego wkładu budowlanego ?


Z uwagi na przedstawione zawiłości prawne, w moim odczuciu proszę Państwa, najbardziej racjonalnym dla nas rozwiązaniem jest, mimo wszystko, trzymanie się aktualnego statusu art. 48 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych korzystnie -dla nas- zdeformowanego przez fakt, że amatorzy cudzej kasy nieustannie w nim grzebią. Mówiłam Wam, że Opatrzność nad nami czuwa.

Ps. Przepraszam, że tyle musieliście czekać, ale odświeżanie znajomości historycznych aktów prawnych jest czasochłonne.


Gość

#368 Zebranie w Wirku!

2012-01-18 01:20

Jestem ze Sp-ni "Nasz Dom" chciałabym wziąć udział w zebraniu jutrzejszym tzn.dzisiaj w Wirku.
Czy mogę prosić o adres? Pozdrawiam - Teresa.

Gość

#369 SPOLDZIELCA 154

2012-01-18 10:35

Jak ktos jeszcze chce doglebniej dojsc w swoim rozumowaniu do art12 USM proponuje zaczac od art 9 Ustawy z 12 pazdziernika 1994r o zasadach przekazywania zakladowych budynkow mieszkalnych przez przedsiebiorstwa panstwowe. Art 9 punkt 2; Spoldzielnia mieszkaniowa,o ktorej mowa w art1 ust1 pkt2,zobowiazana jest dokonac na rzecz czlonkow bedacych dotychczasowymi najemcami lokali mieszkalnych polozonych w przekazywanych nieruchomosciach,przydzialu tych lokali i ustanowic na ich rzecz lokatorskie prawa do tych lokali.Wysokosc ustalonego przez spoldzielnie wkladu mieszkaniowego wnoszonego przez czlonkow nie moze w takich przypadkach przekraczac 5% aktualnej wartosci rynkowej prawa odrebnej wlasnosci lokali zajmowanych przez tych czlonkow,a wplacone przez nich wczesniej kaucje mieszkaniowe podlegaja zaliczeniu na poczet wkladu mieszkaniowego. Reasumujac caly temat; kalcje mialy pokryc owe 5% i najemca mial zostac czlonkiem spoldzielni i otrzymac tytul lokatorski.I w tej chwili nie ma zadnych przeszkod do przeksztalcenia lokatorskiego prawa w odrebna wlasnosc.
TEMIDA

#370 Re: Zebranie w Wirku!

2012-01-18 11:04

#368: - Zebranie w Wirku! 

 Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na zebranie  Stowarzyszenia TEMIDA dzisiaj o godz 16-tej. Spotkanie odbędzie się w Rudzie Śl (dzielnica Wirek) przy ul. Piotra Niedurnego 13 w pawilonie naprzeciw budynku Dyrekcji KWK Pokój. Zapraszamy również Pana Franciszka. Panie Franciszku - do trzech razy sztuka. :)


Gość

#371 Re: Re: Zebranie w Wirku!

2012-01-18 11:48

#370: TEMIDA - Re: Zebranie w Wirku! 

 Piekne dzięki,będę!

Wiesław

#372 TRANSMISJA BARDZO WAŻNE

2012-01-18 14:16


Ponawiam prośbę
#351 TRANSMISJA BARDZO WAŻNE2012-01-17 16:11
Mam prośbę-czy ktoś ma nagraną , TĄ transmisję rozprawy T.K. ,Z 20 grudnia 2011,r.JEŻELI TAK TO PROSZĘ WSKAZAĆ JAK TO MOŻNA ODTWORZYĆ...DLA MNIE BARDZO WAŻNE.

Gość

#373 Spoldzielca 154 do Wieslawa

2012-01-18 19:40

Dzis rozmawialem z paroma osobami.Tych transmisji prawdopodobnie nie mozna odtworzyc. Podobnie chyba jest z nagraniem.Jest to blokowane w internecie. Ale dalej bede pytal.
TEMIDA

#374 Re: TRANSMISJA BARDZO WAŻNE

2012-01-18 21:24

#372: Wiesław - TRANSMISJA BARDZO WAŻNE

Niestety, Panie Wiesławie, transmisja telewizyjna z obrad Trybunału w internecie jest na razie przekzaem wyłącznie na żywo i nie można go nagrać . To nowy projekt informacji publicznej  o pracach Trybunału testowany od września ub. roku. Jeśli się przyjmie to z pewnością  serwis Trybunału zostanie rozbudowany i udostępni archiwum transmisji internetowej. Na to będziemy musieli jednak jeszcze poczekać. Szkoda, bo byłby to dla nas bardzo ważny dokument.

POMOC WZAJEMNA PL

#375 Dopracowujemy materiały ws Andrzeja Kampy z wpisu #358

2012-01-18 21:31

Na spokojnie - sprawdzamy jeszcze raz, by były nie do podważenia.
I zabiegamy o dalsze poparcie dla Petycji TEMIDY.
Pozdrawiamy FORUMOWICZÓW