LIST do Prezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

Quoted post

PW

#4

2015-10-16 21:29

Ale moment, jest coś takiego jak ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Poz. 462).

W myśl Par. 12 ust. 1 pkt 5 Część rysunkowa, o której mowa w § 11 ust. 1, sporządzona z uwzględnieniem § 7, powinna przedstawiać zasadnicze elementy wyposażenia technicznego, ogólnobudowlanego, umożliwiającego użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym:
a) instalacje: wodociągowe, kanalizacyjne, ogrzewcze, wentylacyjne, chłodnicze, klimatyzacyjne i gazowe,
b) instalacje i urządzenia budowlane: elektryczne i telekomunikacyjne oraz instalację piorunochronną,
c) instalacje i urządzenia budowlane ochrony przeciwpożarowej określone w przepisach odrębnych
– wraz ze sposobem powiązania instalacji obiektu budowlanego bezpośrednio z sieciami (urządzeniami) zewnętrznymi
albo z instalacjami zewnętrznymi na zagospodarowywanym terenie oraz związanymi z nimi urządzeniami technicznymi,
uwidocznione na rzutach i przekrojach pionowych obiektu budowlanego, co najmniej w formie odpowiednio opisanych
schematów lub przedstawione na odrębnych rysunkach.

 

Interpretując powyższe oraz Art. 29 ust. 1 pkt 27 Ustawy Prawo Budowlane, który brzmi: "Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku" wynika, iż wykonanie w/w instalacji nie jest uzależnione od uzyskania pozwolenia na ich budowę, ale jednocześnie zaprojektowanie tychże "zasadniczych elementów wyposażenia technicznego" jest konieczne, gdyż opracowanie takie wchodzi w szczegółowy zakres  Projektu budowlanego.

Moim zdaniem autor listu nadinterpretuje brzmienie Art. 29 ust. 1 pkt 27 Ustawy Prawo Budowlane, zapominając o przytoczonym powyżej rozporządzeniu mówiącym o szczegółowym zakresie i formie projektu budowlanego.

Odpowiedzi

Pol

#6 Re:

2015-10-20 22:06:17

#4: PW -  

 ustawa jest nadrzędna w stosunku do wszelkich rozporzadzeń, norm. Jesli ustawa nie przywołuje aktu niższego szczebla to traci on wagę