Inicjatywa społeczna przeciw zawieszeniu pracy Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie

Informacja o zawieszeniu oddziału ginekologiczno-położniczego

Dnia 22 kwietnia 2024 r. dotarła do nas niepokojąca informacja o zawieszeniu pracy oddziału ginekologiczno-położniczego w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie. Jesteśmy zdruzgotani tym faktem, że mieszkanki naszego powiatu zostały pozbawione podstawowej opieki zdrowotnej. Wyrażamy obawę, że zawieszenie oddziału ginekologiczno-położniczego może w najbliższym czasie doprowadzić do całkowitego jego zamknięcia.

Brak podstawowej opieki zdrowotnej

Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, że w XXI wieku zabiera się kobietom opiekę położniczą i ginekologiczną, gdzie znaczenie może mieć każda minuta. Nagłe zawieszenie pracy oddziału, bez stosownego uprzedzenia, ma katastrofalne skutki dla nas przyszłych mam, planujących w najbliższym czasie poród w staszowskim szpitalu. Zostałyśmy narażone na niepotrzebny stres związany ze zmianą miejsca porodu, którego musimy dokonać na własną rękę.

Opieka ginekologiczna dla starszych mieszkanek

Nie zapominajmy, że na tym oddziale odbywa się również opieka ginekologiczna. W tej sytuacji cierpią również starsze mieszkanki naszego powiatu, które mogą mieć problem z dojazdem do tak odległych szpitali (najbliższy oddział około 40 km od Staszowa). Obawiamy się, że większa liczba pacjentek skierowana do dalszych placówek medycznych sprawi, że świadczona tam opieka będzie na znacznie niższym poziomie.

Wysoki standard opieki

W staszowskim szpitalu na tym oddziale pracują młode, ambitne położne z dużym doświadczeniem i ogromnym zaangażowaniem w pracę. Stale podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, co przekłada się na wysoki standard opieki na tym oddziale. Położne, mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne mieszkanek powiatu staszowskiego, problemy kadrowe lekarzy zgłaszały dyrekcji szpitala już od kilku lat. Niemniej jednak dyrekcja nie podjęła żadnych kroków, by zapobiec zawieszaniu oddziału.

Brak reakcji dyrekcji

Jesteśmy zbulwersowani działaniami dyrekcji szpitala, a właściwie ich brakiem, w sprawie dalszego funkcjonowania oddziału ginekologiczno-położniczego. Tym bardziej, że oddział ten przeszedł gruntowny remont w 2022 r., stając się jednym z najnowocześniejszych oddziałów w województwie. Oddział wyremontowano ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego kwotą 2 987 326,50 zł oraz 1 526 542,22 zł z budżetu Powiatu Staszowskiego. Szpital dodatkowo przeznaczył na ten remont 190 618,80 zł z własnych środków. Program ten powinien być realizowany do 2027 roku. Brak dotrzymania realizacji programu spowoduje konieczność zwrócenia uzyskanych pieniędzy, na które składają się podatki mieszkańców powiatu staszowskiego. Działania te pokazują, jak marnotrawione są nasze pieniądze.

Wpływ na rozwój powiatu

Rozwój miasta i powiatu w dużej mierze zależy od młodych kobiet. Brak podstawowej opieki zdrowotnej w naszym powiecie negatywnie wpłynie na decyzje kobiet o macierzyństwie. Z obawy o możliwe komplikacje, daleki dojazd do miejsca porodu, kobiety mogą nie decydować się na założenie rodziny, co przełoży się na ogólny spadek ludności w powiecie. Co więcej, młode osoby mogą wyprowadzać się z miasta, powiatu, patrząc na to, jak niekorzystne zmiany pojawiają się w obrębie opieki zdrowotnej. Zamiast wybrać jako miejsce zamieszkania Staszów, mogą wybierać miasta, w których będą mieć poczucie, że ich potrzeby są zaspokajane.

Potrzeba podjęcia działań

Zależy nam na tym, żeby powiat się rozwijał, a nie cofał do czasów, w których kobiety, aby skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej, musiały udawać się do miasta wojewódzkiego. Dyrekcja szpitala powinna stworzyć takie warunki na tym oddziale, aby kobiety z ościennych powiatów chciały się leczyć w naszym szpitalu. Tak ważne sprawy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa nas, mieszkanek powiatu staszowskiego, nie mogą zostać zbagatelizowane, dlatego też wymagamy od Pana Starosty oraz Rady Powiatu podjęcia zdecydowanych kroków pozwalających na jak najszybsze przywrócenie pracy oddziału ginekologiczno-położniczego w naszym szpitalu. W przeciwnym razie może to się odbić na zdrowiu i bezpieczeństwie kobiet mieszkających w powiecie staszowskim.

Apel do mieszkańców powiatu

Chcemy, abyśmy my, kobiety, nasze mamy, córki, wnuczki i babcie miały możliwość korzystania z opieki ginekologicznej i położniczej w naszym szpitalu powiatowym. Dlatego też prosimy o wsparcie naszej inicjatywy społecznej wszystkich mieszkańców powiatu staszowskiego poprzez podpisanie listy sprzeciwiającej się zawieszeniu oddziału ginekologiczno-położniczego staszowskiego szpitala. Pokażmy, że umiemy zjednoczyć się w ważnej dla nas sprawie społecznej. Niniejsza lista zostanie dołączona do pisma skierowanego do Starosty Staszowskiego, Rady Powiatu oraz Dyrekcji SPZZOZ w Staszowie.  

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Giepard Marta będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Nie wyświetlimy Twojego kodu pocztowego publicznie online.

Te informacje nie będą wyświetlane publicznie w Internecie.

Te informacje nie będą wyświetlane publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...