List otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tragiczna sytuacja artystów w czasie pandemii koronawirusa.

W związku z pandemią koronawirusa na świecie, w Polsce wprowadzone zostały przepisy, które mają ograniczyć jego rozprzestrzenianie. Wszyscy obywatele naszego kraju powinni poczuć się w tej sytuacji współodpowiedzialni za zdrowie swoje i współobywateli. Ze zrozumieniem i pokorą podchodzimy do tej sytuacji. W tej trudnej rzeczywistości artyści niemalże wszystkich dziedzin sztuki zostali pozbawieni z dnia na dzień jakichkolwiek możliwości zarabiania pieniędzy oraz możliwości utrzymania siebie i swoich rodzin. Dotyczy to w największym stopniu artystów niezależnych, którzy w większości pracują na umowy zlecenie, umowy o dzieło czy tzw. "umowy dorozumiane" wykonując swoje zadania na scenach oraz prowadząc edukację w domach kultury i innych ośrodkach. Krzewią oni swoją pracą kaganek oświaty kulturalnej wśród dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Jest to najczęściej praca mało płatna lecz dająca ogromną satysfakcję i wypełniająca misję oświatowo kulturalną, która jest dla nich rekompensatą za niskie zarobki. Najczęściej jest to jedyne źródło dochodu dla tych artystów, które zapewnia im (skromne) utrzymanie. W zaistniałej sytuacji artyści w naszym kraju z dnia na dzień zostali odcięci od możliwości zarabiania i pozostawieni bez jakiejkolwiek pomocy. Artyści zatrudnieni w teatrach są również w bardzo trudnej sytuacji, gdyż wynagrodzenie za odwołane spektakle stanowi lwią część ich zarobków. Jednak sytuacja artystów niezależnych jest po prostu tragiczna - z dnia na dzień stracili oni wszelkie źródła dochodu.

Dlatego prosimy Pana Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby przyjrzał się tej sprawie i wyciągnął pomocną dłoń do ludzi, którzy prowadzą edukację kulturalną oraz godnie prezentują swoją sztukę na scenach Polski, Europy i świata będąc zarazem najsłabszym i najbardziej wrażliwym ogniwem polskiej kultury i sztuki na zmieniające się warunki finansowe. Bez ciężkiej pracy tych artystów, instruktorów i pedagogów malała będzie społeczna wrażliwość na wszystkie dziedziny sztuki w naszym kraju. Ucierpią na tym szkoły artystyczne, teatry, filharmonie, film, pozostałe instytucje kultury i w efekcie całe społeczeństwo.

Pozostawiam do rozważenia przez Pana Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nasze propozycje rozwiązania tej trudnej dla środowiska sytuacji:

1) Zapomoga w ustalonej przez Ministerstwo wysokości dla artystów i instruktorów którzy wykażą podpisane już umowy zlecenia lub umowy o dzieło bez możliwości ich wykonania ze względu na pandemię koronawirusa.

2) Rekompensata w wysokości 80% dochodów odwołanych spektakli i zajęć edukacyjnych określonych na podstawie umów zlecenia i umów o dzieło. 

ZASP Poznań oraz całe środowisko artystyczne w kraju wierzy, że los kultury i sztuki polskiej oraz polskich twórców niezależnych leży głęboko w sercu Pana Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i odpowie nam Pan pozytywnym odzewem na naszą bardzo ciężką, a wręcz tragiczną sytuację w jakiej się znaleźliśmy.

 


Adrian Rzetelski wiceprzewodniczący ZASP Poznań    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Adrian Rzetelski wiceprzewodniczący ZASP Poznań do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )