List otwarty popierający Donalda Tuska jako Przewodniczącego RE

Do:

Pana Witolda Waszczykowskiego, Ministra Spraw Zagranicznych RP

 

Szanowny Panie Ministrze,

po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z sytuacją w której dwóch obywateli jednego kraju europejskiego konkuruje o to samo unijne stanowisko. Głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji spór polaryzujący nasze społeczeństwo wydostał się, po raz pierwszy od dawna, poza granice naszego kraju i w obiektywny sposób szkodzi polskim interesom w Europie. 

Wybrany w demokratycznych wyborach rząd Prawa i Sprawiedliwości nie realizuje złożonej rok temu ustami swojej obecnej rzecznik prasowej, Beaty Mazurek, obietnicy, że Donald Tusk otrzyma wsparcie polskiego rządu w staraniach o pozostanie szefem Rady Europejskiej.

Obietnica była uwarunkowana tym, czy Donald Tusk będzie działał na rzecz interesu Polski. Jak Pan zapewne dobrze wie, w żywotnym interesie Polski są natomiast starania Donalda Tuska o utworzenie Unii Energetycznej oraz zabiegi wstrzymujące tworzenie się Europy dwóch prędkości, w której Polska znalazłaby się poza jej centrum decyzyjnym (do czego niestety zachęcają największych członków UE działania polskiego rządu). Rada Europejska pod przewodnictwem żadnego innego europejskiego polityka wysokiego szczebla nie przyjmowałaby takiego stanowiska i nie podejmowałaby tych arcyważnych dla Polski inicjatyw.

Kandydatura bardzo doświadczonego polityka jakim jest Jacek Saryusz-Wolski nie byłaby absolutnie złym pomysłem gdyby tylko posiadał on w swoim dorobku doświadczenie bycia szefem rządu oraz gdyby nie oznaczała ona zagrożenia dla utrzymania tego nader ważnego stanowiska przez innego Polaka.

Nie jest to tylko list okazujący poparcie dla pana Tuska. Jest to przede wszystkim list zwracający się do polskiego rządu oraz do decydentów odpowiedzialnych za polską politykę zagraniczną z uprzejmą prośbą o podejmowanie rozważnych decyzji z myślą o długofalowym interesie Polski i naszego regionu, decyzji opartych na świetnych ekspertyzach polskich dyplomatów, nie zaś na personalnych antypatiach jednej osoby podpieranych zarzutami stawianymi bez jakichkolwiek dowodów.

Za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej według danych rządowego ośrodka CBOS z listopada ub.r. opowiada się aż 84% Polek i Polaków. Mało jest rzeczy, które nas wszystkich tak bardzo łączą. Prosimy zatem o uszanowanie eurooptymizmu obywateli których Pan reprezentuje poprzez prowadzenie rzeczywiście rozważnej polityki europejskiej.

Podpisujemy się pod tym listem w celu okazania naszego niezadowolenia w związku z zaistniałą sytuacją godzącą w interesy Polski, oraz w celu pokazania Europejczykom, iż wiele jest w Polsce osób niezgadzających się z nastawionym na konfrontację z Europą kursem polskiej polityki zagranicznej.

Z wyrazami szacunku,

Polki i Polacy

 

Zapraszam do udostępniania petycji oraz do dołączania do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1424155307635599/