Matura 2023/2024 - zmiana terminów

Petycja 

 

Szanowny Panie Ministrze, Szanowny Dyrektorze,

 

na podstawie artykułu 63 Konstytucji RP oraz art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. 2014.1195), maturzyści i ich rodzice składają petycję o zmianę terminu matury rozszerzonej z matematyki z 15 maja na 10 maja 2024 roku lub inny, zaproponowany przez Panów zgodny z naszymi postulatami.

Okres matur to czas wzmożonego stresu i wymagających wyzwań intelektualnych, w trakcie których rozstrzygają się dalsze losy setek tysięcy uczniów. Wielu z nich, planujących podjąć ścisłe matematyczno-przyrodnicze studia, zgodnie z wymaganiami uczelni (m.in.: najlepszych Uniwersytetów Medycznych) muszą zdawać egzaminy maturalne w formie rozszerzonej z matematyki, biologii i chemii. Niestety, zgodnie z opublikowanym przez CKE terminarzem, matury z tych przedmiotów odbędą się dzień po dniu tj.: biologia - 14 maja, matematyka - 15 maja i chemia - 16 maja.

Egzamin dorosłości sam w sobie jest przeżyciem bardzo stresującym, a także fizycznie wyczerpującym, a pisanie egzaminów z tak ważnych oraz strategicznych przedmiotów trzy dni z rzędu, może być niezwykle obciążające. Taka kumulacja niewątpliwie przyczyni się do dużego zmęczenia psychicznego i fizycznego, które tym samym będzie miało dominujący wpływ na wyniki z tych przedmiotów.

Egzamin ten wpływa na nasze dalsze życie, więc chcielibyśmy przystąpić do niego w pełni sił, mając równe szanse. Równe na tyle, na ile jest to możliwe, będąc rocznikiem popandemicznym, którego bezpośrednio dotykają skutki nakładanych obostrzeń.

Apelujemy zatem oraz prosimy, by matura była przeprowadzona w dogodnych terminach, dzięki którym na ostateczny wynik składać się będą głównie nasze umiejętności i wiedza, a nie zmęczenie oraz wypalenie spowodowane skumulowaniem egzaminów.

Wierzymy w empatię osób decyzyjnych, odpowiednio kompetentnych, by rozplanowywać cały proces egzaminów – to od Państwa zależy przyszłość setek tysięcy młodych dorosłych.

Maturzyści roku 2023/2024 i ich opiekunowie

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam AK do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...