Most Tczewski jak Westerplatte - petycja do rządu o przejęcie mostu

69815253_515641819012321_252808689939906560_n.jpg

Most Tczewski - to tu 80 lat temu wybuchła II wojna światowa. Skarb Państwa przejął Westerplatte, apelujemy do władz Polski o przejęcie również Mostu Tczewskiego, dokończenie jego przedłużającej się odbudowy i stworzenie w nim oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Mieszkańcy i lokalne władze popierają ten pomysł.

Petycję kierujemy do: Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Kancelarii Sejmu, Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Infrastruktury.

#MostTczewskiJakWesterplatte na Facebooku

Latem 2019 roku doszło do precedensu - mimo sprzeciwu władz Gdańska posłowie, senatorowie oraz prezydent RP przyjęli specustawę, która przekazuje półwysep Westerplatte Skarbowi Państwa w celu utworzenia w tym miejscu oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Tymczasem w Tczewie istnieje kolejne, ważne miejsce pamięci związane z II wojną światową, którego przejęcia przez państwo od 20 lat nie mogą doprosić się lokalne władze - mowa o zabytkowym, XIX-wiecznym Moście Tczewskim. Do tej pory kolejni tczewscy starostowie dowiadywali się od przedstawicieli kolejnych rządów, że istniały bariery formalno-prawne, które uniemożliwiały przejęcie Mostu Tczewskiego przez państwo. Specustawa o Westerplatte pokazuje, że wszelkie tego typu bariery można na szczeblu centralnym ominąć.

Most Tczewski powstał w latach 1851-1857 i był wówczas najdłuższym mostem na świecie. Do dziś jest uważany za arcydzieło inżynierii. Burzliwa historia tego obiektu związana jest z II wojną światową - to właśnie tu 1 września 1939 roku o godzinie 4:34 spadły pierwsze hitlerowskie bomby, czyli o 11 minut wcześniej niż na Westerplatte. Mostów jak i miasta Tczewa bronili wówczas bohaterscy żołnierze 2. Batalionu Strzelców, którzy wysadzili portale wjazdowe oraz połowę istniejących przęseł. Wszystko po to, aby uniemożliwić zajęcie mostu przez Niemców. Po II wojnie światowej Most Tczewski został odbudowany prowizorycznie, do jego ostatecznej odbudowy nie doszło. W 1999 roku po przeprowadzeniu reformy administracji most został przekazany nowo powstałemu powiatowi tczewskiemu, którego nie stać na odbudowę zabytku. W efekcie Most Tczewski jest jedynym mostem na Wiśle, który jest w rękach samorządu na szczeblu powiatu. W 2011 roku starostwo zostało zmuszone całkowicie zamknąć obiekt z powodu bardzo złego stanu technicznego.

Od 2012 roku trwa właściwa, podzielona na wiele etapów, odbudowa Mostu Tczewskiego, która ma sprawić, że obiekt będzie wyglądał tak jak przed wybuchem wojny. W 2019 roku minęło od początku remontu 7 lat, wydano łącznie ok. 70 mln zł, a most nie został odbudowany nawet w połowie. Starostwo cyklicznie co kilka lat prosi sąsiednie samorządy oraz Ministerstwo Infrastruktury o pomoc w finansowaniu kolejnych etapów. Przy bardzo optymistycznym założeniu pełna odbudowa Mostu Tczewskiego mogłaby zostać zakończona dopiero w 2028 roku, czyli 17 lat po jego zamknięciu.  

160 lat temu Most Tczewski zbudowano w 7 lat. Jego aktualna odbudowa może zająć nawet kilkanaście lat. Po przyjęciu specustawy o Westerplatte nie można już mówić o barierach uniemożliwiających przejęcie mostu przez Skarb Państwa, o co od wielu lat stara się tczewskie starostwo. Uważamy, że pełną odbudowę można byłoby zakończyć w 3-4 lata, gdyby Most Tczewski został przejęty przez państwo i zasilony kwotą ok. 200 mln zł. Dzięki jednorazowej kwocie można byłoby zrezygnować z niezwykle długotrwałego etapowania inwestycji i bardzo szybko przywrócić nie tylko funkcję komunikacyjną tego obiektu, ale i wzmocnić jego funkcję miejsca pamięci oraz pomnika inżynierii. W odbudowanych portalach wjazdowych oraz wieżach mógłby powstać kolejny oddział Muzeum II Wojny Światowej, przypominający burzliwą historię tczewskich przepraw wiślanych i bohaterskich obrońców Tczewa.

Petycję zainicjowali tczewscy dziennikarze oraz członkowie Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu. Kilka lat temu SKOM z sukcesem przeprowadził akcję społeczną (zebrano ponad 4 tys. podpisów), w efekcie której władze powiatu zamieniły nowoczesny wariant odbudowy Mostu Tczewskiego na historyczny, zgodny z oczekiwaniami mieszkańców. Legendy Westerplatte nie chcemy obalać - chcemy jedynie zaznaczyć, że również na Tczew spadały pierwsze bomby II wojny światowej. Oba miejsca - Westerplatte i Mosty Tczewskie - zasługują na pamięć.

Playlista z m.in. głosami poparcia naszej petycji:

Historia Mostów Tczewskich w pigułce:

Jak możesz pomóc w petycji?  

- najważniejsze: podpisz naszą petycję

- pomóż ją nagłośnić, tak aby dotarła nie tylko do tczewian

- nagraj krótki filmik i opublikuj go na swoim profilu społecznościowym najlepiej publicznie. Proponowana treść: „Most Tczewski - to tu 80 lat temu wybuchła II wojna światowa. Skarb Państwa przejął Westerplatte, apeluję do władz Polski o przejęcie również Mostu Tczewskiego. Podpisz petycję! Most Tczewski jak Westerplatte!”  

- w opisie filmiku koniecznie podlinkuj adres petycji oraz wklej nasz hasztag, czyli #MostTczewskiJakWesterplatte  

- alternatywnie zamiast filmiku opublikuj swoje zdjęcie np. z kartką, na której umieść hasztag #MostTczewskiJakWesterplatte

 

Kontakt z pomysłodawcami petycji:

Łukasz Brządkowski (Społeczny Komitet Odbudowy Mostu) - 503 070 478
Jolanta Pobłocka (portal Tcz.pl) - 608 618 430
Krzysztof Repiński (Telewizja Tetka Tczew) - 601 884 616
Bartosz Listewnik (Telewizja Tetka Tczew) - 732 999 355
Krystyna Paszkowska (Dziennik Bałtycki) - 502 499 073


Społeczny Komitet Odbudowy Mostu    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Społeczny Komitet Odbudowy Mostu do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...