Nie łączcie Domu Kultury Zacisze z Domem Kultury Świt

zacisze_dk_z_napisem.jpg

Marcin Gałązka

ul. Śmieszna 5

03-632 Warszawa

 

Rada Warszawy

Plac Defilad 1

00-901 Warszawa

 

PETYCJAMy niżej podpisani nie zgadzamy się na połączenie Domu Kultury Zacisze z Domem Kultury Świt.

Pomysł ten został opracowany w wąskim gronie radnych Dzielnicy Targówek i zgłoszony przez nich niespodziewanie. Nie był wcześniej konsultowany ani z lokalną społecznością, ani z korzystającymi z zajęć, ani z pracownikami Domu Kultury Zacisze.

Za pomysłem nie stoją ani analizy społeczne, ani ekonomiczne. Radni-pomysłodawcy - w toku dyskusji internetowych oraz w czasie obrad w Radzie Dzielnicy - nie byli w stanie odpowiedzieć, jakie skutki przyniesie połączenie Domów Kultury. Słyszeliśmy, że dzięki niemu będzie można stworzyć nowe filie oraz zaoferować więcej bezpłatnych zajęć, ale nie potrafiono uzasadnić, dlaczego połączenie jest niezbędnym warunkiem ani określić konkretów w tym zakresie (ilośc godzin i filli).

Niestety wbrew wielu głosom krytycznym - ze strony mieszkańców, pracowników DK, opozycyjnych radnych - Rada Dzielnicy w dniu 30 stycznia br. przyjęła stanowisko o połączeniu placówek. Rozstrzygnięcia zapadną na szczeblu Rady Miasta.

My niżej podpisani apelujemy o to, aby Dom Kultury Zacisze pozostał samodzielną instytucją kultury.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z oferty DK Zacisze i sposobu działania tej instytucji. Nie chcemy, aby zmieniać coś, co dobrze działa.

DK Zacisze powstał ponad 50 lat temu z inicjatywy oraz przy współudziale mieszkańców osiedla, jako wyraz ich potrzeb kulturalnych. Zaciszanie wsparli budowę i finansowo, i pracami społecznymi. Przez lata, uczestniczac w zajęciach i imprezach, współtworzyli jego oblicze. Sprawia to, że jako kolejne pokolenie czujemy się odpowiedzialni za nasz Dom Kultury.

Niepokoi nas, że próba łączenia dwóch placówek i przejścia na centralne nimi sterowanie, następuje przed zapowiadaną na najbliższe lata rozbudową Domu Kultury Zacisze, czyli okresem, kiedy w sposób szczególny na miejscu będzie potrzebny gospodarz, dbający o funkcjonowanie instytucji.

Zwracamy się do Rady Warszawy o podjęcie działań, które zapobiegną połączeniu Domu Klutury Zacisze z Domem Kultury Świt.

 

 

 

 

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Marcin Gałązka będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...