NIE dla wycinki wierzb na bulwarze Inflanckim w Krakowie, TAK dla ocalenia "drzew życia"!

IMG_73322.jpg

Szanowny Pan Prezydent
Jacek Majchrowski
Urząd Miasta Krakowa

Szanowny Panie Prezydencie,

Wyjątkowe dwie wierzby na bulwarze Inflanckim w Krakowie czeka wycinka! 
Dwie wierzby i topola na bulwarze Inflanckim pomiędzy Mostem Grunwaldzkim a Skałką. Tak, te ikoniczne wręcz wierzby, które przetrwały burze i wichury, mają zostać wycięte. Obecny stan drzew to niestety lata zaniedbań, brak pielęgnacji i troski, co doprowadziło do wniosków o wycinkę. Uważam, że nadal można im pomóc np. podeprzeć, ogrodzić i zostawić jako "drzewa życia".

Wycięcie tych drzew na zawsze zmieni widok bulwarów, do którego tak się przyzwyczailiśmy. Znikną ogromne drzewa dające nam cień, chłód i tlen. Nie będzie już pikników pod ich zielonym rozłożystym parasolem i pocałunków wśród konarów.

Chcę uratować wierzby, zachować je dla potomnych. Apeluję o ogrodzenie każdej z nich, tak, aby spacerowicze nie wdrapywali się na nie, oraz aby odłamujące się kawałki drzew nie zrobiły nikomu krzywdy i nadanie im statusu „drzewa życia”. Pokażmy w ten sposób, "jak wiele 'życia' jest w martwym drewnie, tajemniczego świata roślin, zwierząt i grzybów, związanych z rozkładającymi się kłodami, wykrotami, pniakami i konarami drzew." Wszak "stara dziuplasta wierzba nie przynosi ujmy parkowi, a dla porastających ją porostów i zamieszkujących jej próchnowiska bezkręgowców stanowi bezpieczny 'dom'." Takie "Drzewo życia" mogłoby tez stanowić doskonałą lekcję biologii, ekologii czy przyrody dla dzieci i młodzieży.

Chcę, aby Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zachował te drzewa do całkowitego rozkładu, tym samym wprowadzając zupełnie nowe w Krakowie określenie - "drzewa życia" - i zapoczątkowując w ten sposób, na wzór Lasu Bielańskiego w Warszawie, erę szacunku dla sędziwych drzew i żywych lekcji przyrody.

Z poważaniem


Katarzyna Pilitowska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Katarzyna Pilitowska do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...