Ocalmy bary mleczne

Szanowny Pan
Mateusz Szczurek

Ministerstwo Finansów

ul. Świętokrzyska 12

00-916 Warszawa

kancelaria@mf.gov.pl
Szanowny Panie Ministrze!


Pragniemy wyrazić swój sprzeciw wobec zmian w prawie, prowadzących do ograniczenia funkcjonowania barów mlecznych. Nasze głębokie zaniepokojenie budzi rozporządzenie, wprowadzone dnia 9 grudnia 2014 r., drastycznie ograniczające listę potraw, na które bary mleczne mogą otrzymywać dotacje ministerialne.  

 

Jako mieszkańcy i mieszkanki polskich miast uważamy bary mleczne za niezwykle istotny element tkanki miejskiej. Pełnią one wiele bardzo istotnych funkcji społecznych. Nie tylko dostarczają one pełnowartościowego jedzenia osobom o niskich dochodach, ale - jako lokale niekiedy “kultowe” i odwiedzane przez rozmaite grupy społeczne - są również jedynymi jadłodajniami, w których spotykają się osoby o różnym statusie materialnym.

 

Uważamy, że obecna zmiana w przepisach, która de facto uniemożliwia barom mlecznym korzystanie ze składników innych, niż wymienionych w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów, odbije się negatywnie na jakości sprzedawanych tam potraw i pozbawi osoby o niskich dochodach możliwości zjedzenia nie tylko pożywnego, ale również smacznego, pełnowartościowego posiłku. Spowoduje to również ograniczenie klienteli do grupy najbiedniejszych klientów, a więc pozbawi bary ich ważnej funkcji miejsca łączącego różne grupy społeczne.

Co więcej, tak drastyczne ograniczenie dotacji dla barów mlecznych może doprowadzić do całkowitego ich zniknięcia z ulic polskich miast. Bary mleczne, często mylnie utożsamiane z dziedzictwem PRL, w rzeczywistości są elementem polskiego dziedzictwa społeczno-kulturowego już od końca XIX wieku, kiedy powstał pierwszy bar mleczny. W 1918 roku sieć barów mlecznych objęła cały kraj i już wtedy były one alternatywą dla droższych jadłodajni. Wprowadzanie przepisów zagrażających ich istnieniu oznacza, po raz pierwszy od niemal 150 lat, ryzyko zatarcia tak istotnego elementu naszej historii i dziedzictwa, który przetrwał różne epoki i zawirowania historyczne.


Dlatego domagamy się od Ministerstwa Finansów utrzymania dotychczasowego wsparcia dla barów mlecznych (według obowiązujących w 2014 r. przepisów) i wycofania się ze wprowadzonych ww. rozporządzeniem zmian w przepisach. Postulujemy także, aby wszelkie zmiany prowadzące do uporządkowania przepisów odbywały się po konsultacjach z samymi prowadzącymi bary mleczne.


Jan Mencwel (Stow. Miasto Jest Nasze)    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Jan Mencwel (Stow. Miasto Jest Nasze) do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...