Petycja do Starosty Bolesławieckiego w sprawie sfinansowania tablicy upamiętniającej pierwszą siedzibę polskiej władzy samorządowej w Bolesławcu

9 maja 1945 roku w zdobytym kilka miesięcy wcześniej przez Armię Czerwoną Bolesławcu pojawiła się pierwsza grupa polskich urzędników (tak zwana Grupa Operacyjna KERM), która była pierwszym organem polskiej władzy w obwodzie nr 36, z czasem przekształconym w powiat bolesławiecki. Na jej czele stał Michał Czarnota-Bojarski, postać współcześnie słabo znana szerszej społeczności bolesławian. Siedziba grupy, usiłującej w skrajnie trudnych warunkach przywrócić ład, porządek i spokój w Bolesławcu, znajdowała się w kamienicy przy obecnej ulicy Kubika 2.

W celu przypomnienia niełatwych początków polskiej administracji i naszej, jako obecnych mieszkańców, obecności w Bolesławcu pożytecznym będzie odsłonięcie przy wejściu do tej kamienicy tablicy pamiątkowej, mówiącej o tym, że w tym miejscu znajdował się pierwszy polski urząd w powojennym Bolesławcu. Chcemy, aby starostwo powiatowe w Bolesławcu przypomniało taką tablicą, ulokowaną w centrum Bolesławca, początki nie tylko polskiej administracji w Bolesławcu, ale i pierwsze od sześciu wieków chwile polskiej obecności w naszym mieście. 


Dariusz Gołębiewski (Bolesławiec i okolice dawniej i dziś)    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Dariusz Gołębiewski (Bolesławiec i okolice dawniej i dziś) do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook