Petycja o wydłużenie dyżuru wakacyjnego w przedszkolu w Bełżcu.

Bełżec, 18.05.2022

Bożena Krasna

Brzeziny 62

22-670 Bełżec

Sz. P. mgr Alina Przednowek

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bełżcu

ul. Rzeszowska 75

22-670 Bełżec

PETYCJAMy, rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola w Bełżcu, chcemy prosić o wydłużenie czasu dyżuru wakacyjnego, tak aby nasze dzieci miały lepszą opiekę na czas wakacji.
Obecnie przedszkole pracuje do 30 czerwca i dyżur wakacyjny trwa tylko 2 tygodnie. Pozostało 6 tygodni, kiedy sami rodzice muszą zorganizować opiekę dla swoich pociech.
Jeśli przyjmiemy za standardową sytuację, że oboje rodzice pracują i są zatrudnieni na umowę o pracę oraz mają prawo do wybrania dwutygodniowego urlopu w wakacje, chcąc zapewnić dziecku opiekę w czasie wakacji postanowią opiekować się dzieckiem na zmianę, każde po 2 tygodnie swojego urlopu, to i tak nie zdołają zapewnić tej opieki na cały okres przerwy pracy przedszkola. A przecież taka decyzja wiąże się z tym, że nie będą mogli pobyć w wakacje całą rodziną razem, co samo w sobie jest niekorzystne z punktu widzenia funkcjonowania zdrowej rodziny. Pytanie co mają począć rodzice samotnie wychowujący dzieci lub pracujący sezonowo, dla których lato jest okresem najintensywniejszej pracy?

Wiadomą rzeczą jest, że w tej opiece zazwyczaj pomagają dziadkowie, ale po pierwsze, to nie obowiązek dziadków opiekować się dziećmi - wnukami, a po drugie, nie wszyscy mają dziadków żyjących lub wystarczająco zdrowych. Niektórzy dziadkowie są na tyle młodzi, że nadal są aktywni zawodowo i dlatego chcą oraz mają do tego pełne prawo, spędzać własny urlop w sposób im odpowiadający.

Okazuje się także, że Bełżec pod względem długości dyżuru wakacyjnego wypada słabo na tle okolicznych miejscowości, gdzie te dyżury są dłuższe i mówimy tu o miejscowościach z jednym przedszkolem. Wydaje się, że w tam rozumieją potrzebę zapewnienia chętnym dzieciom miejsca na czas wakacji, w przeciwieństwie do naszej gminy.

Uważamy, że skoro w innych miejscowościach powyższe rozwiązania są możliwe to nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić je również w Bełżcu i wydłużyć dyżur wakacyjny nawet do 6 tygodni. To tak niewiele, a w jak znaczący sposób poprawia komfort życia i pracy w naszej pięknej gminie.

Zwracamy się z prośbą o pomyślne rozpatrzenie naszego wniosku.

 

Do wiadomości:

- Wójt Gminy Bełżec Andrzej Adamek

  
Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )