PETYCJA W SPRAWIE OCALENIA DWORCA KOLEJOWEGO ORAZ WIEŻY CIŚNIEŃ W KNUROWIE

Szanowni mieszkańcy Knurowa, okolic, a także wszyscy inni którym zależy na dobru miejskich i industrialnych zabytków.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o poparcie petycji w której chcielibyśmy, aby samorząd Miasta Knurów, przejął budynek dworca kolejowego wraz z wieżą ciśnień od PKP Nieruchomości, będącym obecnym właścicielem obiektów.

Budynek dworca, a także wieża ciśnień są jednymi z nielicznych zabytków które można spotkać w mieście Knurów. Dworzec kolejowy został oddany do użytku w 1908 roku, a wieża ciśnień rok później. Budynek był świadkiem wielu historycznych przemian w naszym regionie. My jako mieszkańcy Knurowa i okolic nie wyobrażamy sobie, aby zniweczyć jednego z ostatnich istniejących świadków historii regionalnej. W myśl za słowami Normana Davies’a:  "Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci" chcemy powstrzymać postępujące od 10 lat niszczenie budynku. Mając świadomość jak ważną funkcję w życiu miast pełnią dworce kolejowe - w pewien sposób reprezentują miasto, zależy nam na tym aby udało się zabezpieczyć, a także wyremontować dworzec i częściowo przywrócić mu funkcję do jakiej został stworzony. Wieża ciśnień z uwagi na bardzo unikatową wielkość powinna zostać odrestaurowana.

Wierzymy, że wzorem innych polskich miast takich jak np. Krosno, Piaseczno, Wodzisław Śląski czy Żory miejsce może odzyskać dawną świetność, a także być miejscem nowoczesnym i funkcjonalnym dla lokalnej społeczności.

Miasto jako Samorząd może starać się o zdobycie środków finansowych na przejęcie obiektów oraz ich zagospodarowanie, a PKP Nieruchomości sprzedać je w korzystnej dla Miasta cenie. Chcemy, aby potencjał tego miejsca nie uległ zaprzepaszczeniu.

Zdajemy sobie sprawę, że najlepszym właścicielem tego miejsca będzie Miasto Knurów. 

Wszystkim zainteresowanym osobom dziękujemy za poparcie, a także ewentualne udostępnienia informacji. 

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Kolej na Knurów do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...