Petycja ws. stałego wywieszenia flag narodowych na Wawelu

Prof. dr hab. Jan Ostrowski

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu - Państwowych Zbiorów Sztuki


Szanowny Panie Dyrektorze,

zwracamy się do Pana z uprzejmą prośbą rozważenia całorocznego wywieszania flag państwowych na Wawelu. Dziś dzieje się to jedynie z okazji świąt narodowych a wydaje się, że miejsce takie jak Wawel, najważniejszy zespół zabytkowy w naszym państwie, powinno być przyozdobione barwami narodowymi przez cały rok - bez przerwy.

Przez wieki Wzgórze Wawelskie był siedzibą monarchów, symbolem władzy państwowej i kościelnej. W czasie utraty państwowości przez Rzeczpospolitą w okresie zaborów było miejscem pielgrzymek i symbolem oczekiwania na odrodzenie się państwa polskiego. Dziś zespół Wawelu pełni funkcje muzealne, edukacyjne, turystyczne, symboliczne, duchowe i okazjonalnie państwowe. Jest wizytówką miasta i kraju. Uważamy iż mimo, że Wawel nie jest oficjalnie rezydencją urzędującego prezydenta* i nie znajdują się w nim dziś urzędy to ze względu na jego historię należałoby wywiesić na wzgórzu biało-czerwone flagi**.


Zasmucające jest, że zwiedzający Kraków mają dziś większą szansę spotkać się z flagami innych państw niż Polska - na Starym Mieście łatwo natrafimy na flagi konsulatów różnych państw a na popularnych wystawach muzealnych można spotkać się z fotografiami Krakowa z powiewającymi nad nim flagami nazistowskich Niemiec w latach 1939-1945. Taki obraz miasta i państwa mogą wywieźć z Krakowa przyjezdni. Wydaje się to nieprawidłowe.

W wielu krajach barwy narodowe są mocno eksponowane w przestrzeni publicznej, wyrażając radosną dumę z przynależności do narodu i państwa. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest symbolem ojczyzny a jej wywieszenie na stałe na Wawelu może tylko ten symbol dodatkowo utwierdzić. W czasach podziałów ideologicznych i politycznych symbole państwowe bywają nadużywane. Warto więc pokazać, że barwy narodowe nie dzielą, a łączą. Wywieszenie flagi byłoby też wyrazem dumy z suwerenności Rzeczypospolitej i jej dokonań na przestrzeni ponad tysiącletnich pisanych dziejów narodu i państwa.

Prosimy Pana Dyrektora o rozważenie naszego głosu.

W imieniu niżej podpisanych (a także z ich pomocą, m.in. użytkowników Forum Polskich Wieżowców Skyscrapercity.com) petycję przygotował Tomasz Darda, przewodnik miejski po Krakowie, magister historii i europeistyki, muzyk

 

*Choć warto przy tym zaznaczyć, że uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 1921 ustanawiająca Wawel jedną z oficjalnych rezydencji Prezydenta RP nigdy de facto nie została zniesiona - jednak w wyniku późniejszych zmian politycznych Wawel nie jest już traktowany jako taka rezydencja.

**Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. w art. 7, ustęp 1., punkt 6) określa gdzie i kiedy należy wywieszać flagi narodowe. Państwowe Zbiory Sztuki, które będą w tej klasyfikacji państwową jednostką organizacyjną mają obowiązek wywieszania flag w dni uroczystości i świąt państwowych, nie istnieje jednak zakaz wywieszania barw narodowych w inne dni roku, można więc to swobodnie uczynić.

Dołączamy luźne wizualizacje flag na Wawelu, Kopcu Kościuszki, a w odnośnikach (linkach) także kilka przykładów z innych miejsc.

Zamek Tropsztyn: http://static.rmf.pl/rmf_fm/sd/galeria/main/tropsztyn10.jpg

Przemyśl, Zamek Kazimierzowski: http://i58.tinypic.com/2ex8zr8.jpg (foto: dwoogi)

Toledo: http://www.zonainmobiliaria.es/fotos/data/media/20/Puerta_de_Bisagra_toledo.jpg

Paryż, łuk triumfalny: http://s3.flog.pl/media/foto/2312397_luk-triumfalny--platforma-do-zrobienia-ponizszych-zdjec.jpg

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Tomasz Darda do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...