Pilnie potrzebna druga przeprawa mostowa z obwodnicą dla miasta Głogowa

Ministerstwo Infrastruktury i Budownicta 

Ministerstwo Środowiska

  

Miasto Głogów, położone w województwie dolnośląskim, od wielu już lat boryka się z problemem zakorkowanych dróg, bo przez miasto i przez jedyną przeprawę mostową, przebiegają drogi wojewódzkie oraz droga krajowa nr 12, relacji Łęknica – Żary – Głogów – Leszno – Kalisz – Radom – Lublin. Do tego z każdym rokiem natężenie ruchu samochodowego w mieście rośnie. W Głogowie na moście przez Odrę kumuluje się ruch lokalny oraz tranzytowy, a natężenie sięga 20 – 25 tys. pojazdów na dobę. Bardzo często całe miasto komunikacyjne potrafi być sparaliżowane, nawet zakorkowane jest rondo - drugie pod względem wielkości w Europie.  Duży ruch samochodów osobowych i ciężarowych utrudnia życie mieszkańcom bloków stojących w poblizu drogi krajowej nr 12. Nie mają spokoju w dzień i w nocy.

Problem z korkami nie dotyczy tylko mieszkańców Głogowa,  bo często na wjazd do Głogowa oczekują w korku kierowcy przyjezdni od strony Sławy i Wschowy. Tak też było w dniu 15.08.2017, gdzie na wjazd do Głogowa, trzeba było oczekiwać w korku nawet dwie godziny (http://www.glogow-info.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=46880&Itemid=2).

Absurdem jest to, że most "Tolerancji", który jest już wiekowy, jest jedyny na Odrze w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Często zdarza się, iż blokada mostu (chociażby ze względu na wypadek drogowy) uniemożliwia przedostanie się przez centrum miasta przez wiele godzin, w tym także uniemożliwia przejazd karetek ratunkowych stanowiąc realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. A zdarzały się już sytuacje, że most ten był całkowicie zamknięty!  

W ostatnim okresie wybudowana została przeprawa mostowa oddalona od Głogowa o jakieś 35 km, między miejscowościami Ciechanów i Radoszyce w ciągu drogi wojewódzkiej nr 323. Przeprawa ta miała m.in. odciążyć głogowski most, ale tak się niestety nie stało, bo most ten od kilku lat świeci pustkami, a natężenie ruchu samochodowego w naszym mieście jeszcze się zwiększyło.

Głogów jest miastem o znaczącym zanieczyszczeniu powietrza (Pył zawieszony PM10, Benzo(a)piren, Arsen), spowodowanym również przez transport samochodowy. Znaczny udział transportu samochodowego w emisji zanieczyszczeń powietrza ma kilka przyczyn: dynamiczny wzrost liczby samochodów, zły stan techniczny i wiek pojazdów oraz brak odpowiedniej infrastruktury drogowej (w tym przypadku brak obwodnicy). Samochody poruszające się w korkach zużywają znacznie więcej paliwa, co powoduje zwiększenie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Dlatego też należałoby ograniczyć do minimum zanieczyszczenie powietrza spowodowane transportem samochodowym, wyprowadzając uciążliwy ruch tranzytowy z Głogowa, a drogę krajową nr 12 kierując na nową przeprawę mostową i obwodnicę.

Aktualny most w Głogowie jest w złym stanie technicznym i wymaga remontu, ale jest odwlekany w czasie, bo spowoduje to paraliż komunikacyjny w mieście.  Kilkanaście kilometrów od Głogowa budowana jest droga ekspresowa S3 i właśnie z tą drogą połączona powinna zostać nowa obwodnica Głogowa. Nowa obwodnica to również szansa na rozwój dla Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Głogowie, która ma problem z przyciągnięciem nowych inwestorów. Należy również dodać, że nowa obwodnica ułatwi dojazd transportu samochodowego do HM "Głogów". 

Głogów jest pięknym miastem, o bogatej historii, który podczas II Wojny Światowej zniszczony został aż w 95%. Należy tutaj nadmienić, że w latach 1945 - 1960 rozebrano zniszczoną działaniami wojennymi zabudowę Głogowa, a przygotowane cegły i miał ceglany wywożono m. in. na odbudowę Warszawy. Teraz my mieszkańcy Głogowa, oczekujemy od Warszawy podjęcia decyzji o budowie w naszym mieście drugiej przeprawy mostowej z obwodnicą. Mamy już dość tej patologicznej sytuacji i oczekujemy od Ministerstwa Infrastruktury i Budownicta oraz Ministerstwa Środowiska, włączenia budowy tej ważnej dla naszego regionu inwestycji drogowej, z jej realizacją do 2021 roku. Należy tutaj nadmienić, że inwestycja ta znalazła się na liście GDDKiA, ale z terminem budowy dopiero do 2025 r. Można więc uznać, że jesteśmy na samym końcu kolejki ważnych inwestycji drogowych w Polsce, o ile wystarczy środków, by ją w ogóle zrealizować!

W pierwszej kolejności należy przyspieszyć przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), na bazie którego podjęty zostanie ostateczny wariant poprowadzenia obwodnicy. Koszt tego studium ma wynieść ok. 3,5 mln zł., a pieniądze na nie zadeklarowały wyłożyć gminy powiatu głogowskiego, powiat polkowicki oraz KGHM. Najwięcej pieniędzy zadeklarowała gmina miejska Głogów, która zgodziła się przeznaczyć na ten cel 2 mln zł.

Żadne duże miasto położone nad Odrą nie jest postawione w tak fatalnej sytuacji jak właśnie Głogów, który dla ruchu samochodowego i tranzytowego ma tylko jedną przeprawę mostową przez Odrę (poniżej zestawienie miast położonych nad Odrą z przeprawami mostowymi). 

https://zapodaj.net/d5d5e4284e27b.png.html