Poprawa warunków ruchu pieszych na ul. Parkowej

Rada Dzielnicy XIII Podgórze
Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK

Wnioskuję o podjęcie działań poprawiających warunki ruchu pieszych na ul. Parkowej na odcinku od wjazdu do obiektów KS Korona (przy Placu Lasoty) do skrzyżowania z ul.Radosną. Obecnie nie da się tamtędy przejść bezpiecznie z wózkiem dziecięcym czy trzymając dziecko za rękę, mimo że to droga dojścia do Przedszkola nr 92 czy Parku Bednarskiego.

parkowa2.JPG

Na omawianym odcinku chodnik po stronie zachodniej na początkowym odcinku do wjazdu do Przedszkola nr 92 ma szer. 1 m - nie spełnia zatem wymagań technicznych co do szerokości, która powinna wynosić min. 2 m (z dopuszczalnym zawężeniem do 1,5 m, a miejscowo do 1,2 m). Tak wąski chodnik nie nadaje się do użytku, ponieważ nie są w stanie na nim wyminąć się 2 osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich czy prowadzące wózki dziecięce. Dodatkowo istniejący wjazd do garażu ma znacznie pochylenie i próg na chodniku, co uniemożliwia sprawne przejście po chodniku, a w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych może prowadzić do niebezpieczeństwa dla pieszych. Na dalszym odcinku od wjazdu do Przedszkola nr 92 do skrzyżowania z ul. Radosną chodnika po stronie zachodniej nie ma w ogóle. Obecnie większość pieszych (szczególnie osób niepełnosprawnych czy z wózkami dziecięcymi) porusza się na tym odcinku po jezdni (chodnik po stronie wschodniej ma schody, a więc tym bardziej nie pozwala na ruch osobom niepełnosprawnym czy z wózkami dziecięcymi).

parkowa_mapa.JPG

Omawiany odcinek ul. Parkowej stanowi dojście do Przedszkola nr 92. Jest to również droga dojścia dla okolicznych mieszkańców do Parku Bednarskiego oraz przystanków tramwajowych "Korona" na ul. Kalwaryjskiej. Z tego powodu dostosowanie chodnika do potrzeb osób niepełnosprawnych i prowadzących wózki dziecięce jest szczególnie istotne.

Proponowane alternatywne rozwiązania:

1. Wyznaczenie strefy zamieszkania, aby ruch pieszych mógł odbywać się po jezdni, piesi mieliby pierwszeństwo przed pojazdami, a pojazdy poruszałyby się prędkością do 20 km/h.

1200px-Znak_D-40.svg_.png

2. Wyznaczanie pasa dla pieszych na jezdni. Na odcinku od wjazdu do obiektów KS Korona do wjazdu do Przedszkola nr 92  o szer. 1 m (z zachowaniem 5 m dla 2 pasów ruchu o szer. 2,5 m dla pojazdów). Pozwoliłoby to zapewnić pieszym sumaryczną szerokość chodnika i pobocza 2 m i umożliwić ruch osobom niepełnosprawnym. Na odcinku od wjazdu do Przedszkola nr 92 do skrzyżowania z ul. Radosną pas dla pieszych o szer. 1,5 m (z zachowaniem 4,5 m dla 2 pasów ruchu o szer. 2,25 m dla pojazdów). Pozwoliłoby to zapewnić pieszymi szerokość minimalną szerokość pobocza 1,5 m umożliwiającą ruch osobom niepełnosprawnym. Na tym odcinku jest dobra widoczność, więc dla kierujących wystarczające byłoby pasy ruchu o szer. 2,25 m).   Analogicznie rozwiązanie z wyznaczeniem pasa dla pieszych na jezdni zastosowano na ul. Brodzińskiego, gdzie również nie ma chodnika dostępnego dla osób niepełnosprawnych.

brodzinskiego.jpg

Oba proponowane rozwiązania utrzymują dwukierunkowy ruch pojazdów na ul. Parkowej oraz nie zakładają likwidacji żadnych miejsc postojowych.

 

Z wyrazami szacunku
Mieszkańcy