Pozwólcie rodzicowi przebywać z dzieckiem w szpitalu/epidemia koronawirusa

8006683A-B464-4086-B816-23AC49EACAC5.jpeg

Drodzy Rodzice!

 

Z całej Polski docierają do nas coraz bardziej niepokojące informacje o łamaniu prawa naszych dzieci do obecności przy nich  rodziców podczas hospitalizacji.

Na ten moment nie jesteśmy w stanie przewidzieć, który szpital pozwoli nam być z dzieckiem, a który nie, ponieważ zależy to od decyzji dyrekcji szpitala.

Każdy z was, kto nie godzi się na takie praktyki może podpisać się pod tą petycją.

 

PokażMy, że nie zostawimy naszych dzieci samych, a każda próba izolacji dziecka od rodziców będzie skutkowała naszym zdecydowanym sprzeciwem!

PRZYŁĄCZAJCIE SIĘ DO AKCJI‼️

 

#ZOSTAŃZEMNĄ

#POZWÓLCIERODZICOMZOSTAĆ

#STOPPRZEMOCYWSŁUŻBIEZDROWIA

 

Apel do Ministra Zdrowia w sprawie realizacji prawa  dzieci do  pobytu razem z rodzicem w szpitalu również  w trakcie epidemii SARS-Cov-2

 

Od kilku dni docierają do nas niepokojące sygnały dotyczące zmian  wewnętrznych regulaminów w niektórych szpitalach dziecięcych  na terenie kraju, co skutkuje uniemożliwieniem dzieciom pobytu w szpitalu wraz z opiekunem prawnym.

Takie decyzje budzą nasze ogromne obawy, a ich skutki mogą być odczuwalne w postaci traumy, zarówno dla dzieci jak i ich rodziców, na  długie lata.

Tym bardziej są to posunięcia niedopuszczalne gdy izoluje się te najmniejsze dzieci, często karmione przez mamy piersią.

Wprowadzane obecnie restrykcje cofają nas w  rozwoju podejścia do istoty obecności rodzica przy dziecku w trakcie hospitalizacji kilkanaście lat wstecz.

Jakkolwiek nie rozumielibyśmy pobudek wprowadzania takich rozwiązań, to jednak wiele szpitali potrafiło znaleźć skuteczne rozwiązania, umożliwiające pozostawanie rodzicowi z dzieckiem na oddziale, nawet w stanie epidemii. W praktyce jeden rodzic ma możliwość stałego pobytu przy łóżku dziecka, bez opuszczania w tym czasie szpitala i w obecnej sytuacji wydaje się to być optymalnym i korzystnym dla wszystkich ze stron rozwiązaniem.

Wiele  badań i opracowań naukowych wyraźnie  stwierdza, że obecność rodzica przy dziecku podczas hospitalizacji zmniejsza znacząco u  dziecka lęk i poziom stresu, co pozwala  poczuć się mu bezpiecznie, a co za tym idzie ułatwia i często przyspiesza proces powrotu do zdrowia.

Odizolowanie dziecka od rodzica może powodować ogromne koszty zarówno psychiczne, jak i fizyczne nie tylko u tego pierwszego, ale i jego rodziców.

Tyle mówi się teraz o dbanie o dobrostan organizmu, w tym unikanie stresu, wysypianie się, w celu wzmocnienia odporności organizmu. Nie bardzo rozumiemy jak takie posunięcia miałyby poprawiać wyżej wspomniany dobrostan, ponieważ poziom stresu związany z taką izolacją jest niewyobrażalny. Dzieci w takiej sytuacji będą się czuć opuszczone, zaniedbane i będą przerażone. Dotyczy to również rodziców, niewiadoma co dzieje się z ich dzieckiem niejednego rodzica może doprowadzić do rozpaczy.

Ponadto nie jest tajemnicą, że polski system ochrony zdrowia boryka się z coraz większymi brakami w personelu, a rodzice co do zasady w wielu czynnościach pielęgnacyjnych wyręczają personel medyczny. W obecnej sytuacji, gdy wielu pracowników szpitali zostaje wyłączonych z pracy z powodu kwarantanny, rezygnowanie ze wsparcia rodzica przy opiece nad dzieckiem w szpitalu wydaje się być pomysłem karkołomnym i nieludzkim.

Nie sposób zignorować fakt, że takie obostrzenia mogą powodować unikanie przez rodziców szukania pomocy w szpitalu, co może skutkować  ogromną tragedią w postaci utraty zdrowia czy nawet życia dziecka.Szpitale muszą być także przygotowane  na zdecydowany sprzeciw, a także emocjonalne reakcje rodziców w takim stanie rzeczy, gdzie lęk powodowany epidemią i koniecznością izolacji może pogłębiać te reakcje.

Dlatego apelujemy do Pana Ministra o jak najszybsze wydanie krajowych wytycznych, dotyczących obecności i opieki rodzica nad dzieckiem przebywającym w szpitalu, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowych potrzeb fizycznych i emocjonalnych dziecka w trakcie hospitalizacji.

 

Z wyrazami szacunku,

Paulina Szubińska-Gryz

Neuroblastoma Polska

 


Paulina Szubińska-Gryz    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Paulina Szubińska-Gryz do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...