Ratujmy zieleń przy al. Waszyngtona - NIE dla wycinki 300 starych drzew, TAK dla bezpiecznej, cichej ulicy!

Nie dla wycinki 300 starych drzew, tak dla bezpiecznej al. Waszyngtona!

Aleja Waszyngtona w Warszawie to szeroka ulica, wzdłuż której po obu stronach rosną szpalery starych, cennych drzew. 

Miasto st. Warszawa we współpracy z Tramwajami Warszawskimi od dłuższego czasu planuje remont ulicy mający na celu poprawę jej bezpieczeństwa, unowocześnienie infrastruktury tramwajowej oraz autobusowej i sprawienie, by ulica była bardziej przyjazna dla pieszych oraz osób jeżdżących na rowerach.

Obecnie al. Waszyngotna to mało przyjazne miejsce: regularnie przekraczające dozwoloną prędkość auta powodują ogromny hałas, by przejść przez szeroką jezdnię piesi muszą pędzić przez zebry bez wysepek, a według danych Zarządu Dróg Miejskich od 2015 roku do połowy 2020 roku doszło tam do kilkudziesięciu wypadków i kolizji, w tym 5 z udziałem pieszych. Zginął w nich 1 pieszy. 

Zaproponowana przez Tramwaje Warszawskie w 2020 roku wizja przebudowy ulicy znacząco zwiększyłaby bezpieczeństwo, wyciszyła hałas powodowany przez auta i tramwaje oraz ułatwiła korzystanie z transportu publicznego i jazdę rowerem. Projekt zakładał unowocześnienie torowiska, połączenie pasa jazdy dla tramwajów i autobusów, wyznaczenie ścieżki rowerowej, zwężenie alei do jednego pasa ruchu dla aut i poprawę bezpieczeństwa uczęszczanych tam przejść dla pieszych, które prowadzą np. z Saskiej Kępy do Parku Skaryszewskiego.

Niestety, z doniesień medialnych wynika, że w wyniku negatywnego zaopiniowania projektu przez radę dzielnicy Praga-Południe, przedstawiony wariant przebudowy może nie zostać zrealizowany. Alternatywny projekt zaproponowany do realizacji wymagałby wycięcia... prawie 300 drzew, czyli całej pięknej alei, która rozciąga się od ronda Wiatraczna do ronda Waszyngtona. Sprawę opisała 25 października Gazeta Stołeczna w artykule, który można znaleźć pod adresem:

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,27721808,zeby-nie-zwezac-jezdni-wytna-prawie-300-drzew-po-bokach-aleja.html

Jako mieszkanki i mieszkańcy Pragi-Południe apelujemy do Tramwajów Warszawskich o realizację pierwotnego projektu. Popieramy poprawę bezpieczeństwa i uspokojenie ruchu na al. Waszyngotna oraz unowocześnienie potrzebującego pilnego remontu torowiska. Sprzeciwiamy się wszelkim rozwiązanim zakłądającym masową wycinkę starych, wartościowych drzew.

Aleja Waszyngtona po przebudowie powinna być cicha, bezpieczna i zielona!

20211025_170525.jpg

 

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Marek Szolc będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...