Apel o utrzymanie statusu kulturoznawstwa jako dyscypliny naukowej

Komentarze

#1601

Jako kulturoznawca i badacz, konstruując aparaty autorskich badań jakościowych coraz bardziej rozumiem, jak bardzo potrzebna jest właśnie odrębność tej dyscypliny, która domaga się ustanowienia własnych narzędzi badawczych i perspektyw rozwoju, jakich niestety próżno szukać w socjologii czy studiach o języku.

Anna Kalinowska (Warszawa, )

#1604

To kierunek moich studiów, których nie ukończyłam, czego bardzo żałuję i planuję od 2018 wrócić na uczelnię..

Anna Kobierska (Tarnów, )

#1608

To mój obowiązek, jako kulturoznawczyni.

Magda Reiter (Krzeszowice, )

#1616

Ponieważ jestem studentką kulturoznawstwa

Karolina Stefańska (Warszawa, )

#1634

Jestem magistrem kulturoznawstwa z Uniwersytetu Wrocławskiego. Były to pionierskie w skali światowej i krajowej studia, które pozwoliły zarówno UWr, jak i polskiemu szkolnictwu wyższemu zaistnieć na edukacyjnej arenie światowej.
Te studia nie są prostym połączeniem, a syntezą wielu dziedzin nauk humanistycznych, w której pojawiają się zupełnie nowe i autorskie elementy.
To niedopuszczalne, aby w ten sposób wykastrować oryginalną polską myśl naukową.

Adam Wieczorek (Katowice, )

#1641

Nie wyobrażam sobie, żeby polskie Uniwerytety i NAUKA straciły TAK WIELE !!!!!

Aleksandra Piłat (kraków, )

#1642

Krystyna Nowack

Krystyna Nowacka (Warszaa , )

#1645

Próba zanegowania tradycji i oryginalnego dorobku polskiego kulturoznawstwa jest stoi w rażącej sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem i zapewnieniami aktualnej władzy o rzekomej trosce o rodzimą naukę.

Paweł Janicki (Wrocław, )

#1674

Podpisuję ponieważ jestem absolwentką kulturoznawstwa.

Dobrochna Cudak-Niemyt (Grodzisk Wielkopolski , )

#1680

Polski system edukacji w ramach szkolnictwa wyższego jest na bardzo dobrym poziomie i uważam że różnorodność kierunków jest jednym z powodów które się do tego przyczyniły. Uniformizacja względem standardów światowych powinna być w sensie pozytywnym, to jest powinna być reformą która przyjmie zmiany usprawniające naukę i rozwój a nie, w sensie negatywnym, redukować studia "z nazwy", bez poważnej analizy i zgłębienia wartosci i prawdziwego wplywu danych studiow na rynku pracy zarowno polskim jaki i swiatowym.

Anna Zejc (Katowice, )

#1681

Podpisuję ponieważ jestem absolwentką studiów kulturoznawczych.

Katarzyna Sipko (Gajków, )

#1683

Ukończyłam studia kulturoznawcze i uważam, że dziedzina ta jak najbardziej powinna znajdować się wykazie dyscyplin naukowych.

Magdalena Włodarczyk (Kraków, )

#1688

Jestem magistrem kulturoznastwa, to bardzo rozlegla i kompelksowa nauka, zawiertajaca wszystko od antropologii, historii sztuki po teorie filmu i teatru. Utracenie przez kulturoznastwa statusu naukowego jest skandalem. Tylko dlatego, ze ktos jest zbyt prymitywny aby zrozumiec ta nauke nie powinna ona byc pozbawiona naleznego jej statusu.

Marta Bulik-Simon (Wroclaw, )

#1698

W pełni popieram autorów petycji.

Weronika Petruczynik (Gdańsk, )

#1702

Jestem studentka kulturoznawswa!Jestem animatorem kultury!

Banasiak Iwona (Kalisz, )

#1706

Podpisuję, ponieważ jestem wdzięczną absolwentką kulturoznawstwa wrocławskiego. Nie chciałabym, aby spuścizna profesora Pietraszki została zaprzepaszczona, a działania i starania moich wykładowców, ludzi mądrych, humanistów wysokiej klasy, uznane za nieważne i bezwartościowe.

Alicja Abramowicz (Wrocław, )

#1707

Jestem absolwentką studiów na kierunku Kulturoznawstwo i nie zgadzam się na wykreślenie tej dziedziny z dyscyplin naukowych.

Agnieszka Gawlik (Poznań, )

#1719

Usunięcie tej dziedziny nauki to krok w złą stronę!

Dominika Tarczoń (Warszawa, )

#1723

Prof. UKSW dr hab.

Piotr Müldner-Nieckowski (Warszawa, )

#1726

Jestem studentką kulturoznawstwa i nie zgadzam się na pozbawienie tego kierunku statusu dyscypliny naukowej. Jest to jedna z głównych dziedzin interdyscyplinarnych.

Magdalena Tesluk (Szczejkowice, )

#1736

Podpisuję ponieważ współtworzyłem takie studia i ich program na Uniwersytecie Łódzkim; przez kilka lat byłem członkiem uniwersyteckiej komisji komisji akredytacyjnej, poznawałem i opiniowałem programy tych studiów na najważniejszych polskich uniwersytetach; jestem członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Kulturoznawców i wiem doskonale jak ważną rolę integracyjną w naukach humanistycznych pełni formuła kulturoznawstwa!

Grzegorz Gazda (Łódź, )

#1737

Jestem filmoznawcą, a filmoznawstwo jest dziedziną zasilającą kulturoznawstwo, bo badanie filmu, to badanie kultury. Bez kulturoznawstwa jako dziedziny nauki nie jesteśmy w stanie badać zarówno współczesnej, jak i historycznej aktywności kulturowej człowieka, zwłaszcza w dziedzinie szeroko pojętej audiowizualności.

Piotr Kletowski (Kraków, )

#1738

Uważam, że Kulturoznawstwo to ważna dziedzina nauki, kształci humanistów, ludzi zajmujących się kreowaniem zjawisk kultury. Absolwenci tego kierunku zajmują się także szeroko rozumianą edukacją kulturalną oraz wdrażaniem
i inicjowaniem partycypacji w kulturze.

Monika Kamieńska (Łódź, )

#1748

Jestem studentem kulturoznawstwa

Mateusz Król (Wrocław, )

#1750

Podpisuje ponieważ jestem jedną z wielu osób, które ukończyły kierunek kulturoznawstwo w Poznaniu. Uważam, że nie powinno się go likwidować

Malgorzata Waldowska (Kilkeel , )

#1751

jako absolwenta Kulturoznawstwa nie mogę inaczej!

Aleksandra Jusiuk (Łódź, )

#1755

Uważam za wysoce szkodliwy i karygodny plan usunięcia kulturoznawstwa z wykazu dyscyplin naukowych.

Jacek Łukawski (Kielce, )

#1773

Kulturoznawstwo to interdyscyplinarna dziedzina, która łączy zarówno nauki społeczne jak i humanistyczne. W dobie konfliktów i niezrozumienia na tle kulturowym, kulturoznawcy są szczególnie cenni dla społeczeństwa, ponieważ ich dziedzina przygotowuje (między innymi) do analizy i zrozumienia różnorodności. Dodatkowo aspekty takie jak animacja kultury, analiza nowych mediów czy badania nowych sposobów życia są domenami kulturoznawstwa, szczególnie dziś cennymi. Wykreślenie kulturoznawstwa z wykazu dyscyplin naukowych znacząco obniży prestiż kulturoznawstwa i w efekcie może doprowadzić do obniżenia jakości działalności kulturoznawczej.

Co więcej kulturoznawstwo ma bogatą i długa tradycję, sięgającą kilkudziesięciu lat wstecz.

Michał Staniszewski (Luzino, )

#1774

Te studia inspirują, kształtują samodzielnie myślących ludzi z otwartymi umysłami, są potrzebne w tak szybko zmieniającym się świecie

Marzena Kibil (Warszawa, )

#1780

Ponieważ chodzi o dobro przyszłych pokoleń, które powinny świadomie i z rozmysłem uczestniczyć w kulturze oraz ją tworzyć, a tego może nauczyć ich tylko umiejętnie prowadzone i silne Kulturoznawstwo.

Tomasz Adamski (Białystok, )

#1782

zgłębianie kulturoznawstwa jest jak zażywanie narkotyków, jednak towarzyszące obu aktywnościom otwieranie głowy w tym pierwszym przypadku przebiega bezboleśnie i bez szkód dla organizmu. Kulturoznawca na prezydenta!

Bartłomiej kowynia (Twardawa, )Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...