List otwarty w sprawie możliwości zatrudniania doświadczonych naukowców (powyżej 7 lat po uzyskaniu stopnia doktora) w grantach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki

Komentarze

#613

Podpisuje, ponieważ w pełni zgadzam się z treścią listu.

Konrad Jaroszewski (Toruń, 2020-08-31)

#655

jestem jedną z wielu poszkodowanych obecnymi zapisami

Magdalena Banach-Orłowska (Warszawa, 2020-09-02)

#658

W zupełności zgadzam się niniejszą petycją

Alicja Sochaj-Gregorczyk (Karków, 2020-09-02)

#668

Julian David Janna Olmos

Julian Janna Olmos (Krakow, 2020-09-02)

#675

Jeden z najbardziej dotkliwych problemów kadrowych w nauce polskiej polega właśnie na braku sensownego systemu zatrudniania "senior post-docs" i "senior staff scientists". Takie osoby są często filarem mocnych zespołów. Uwzględnienie postulatów petycji w regulaminach grantowych byłoby wielce pożyteczne dla rozwoju badań.

Anna Niedźwiecka (Warszawa, 2020-09-03)

#686

Dywersyfikacja rodzajów stanowisk badawczych w polskiej nauce będzie moim zdaniem lepsza dla zachowania zdolnych naukowców w kraju.

Krystyna Kozioł (Sopot, 2020-09-04)

#690

Zgadzam się z wszystkimi argumentami podniesionymi w petycji. Agnieszka Bartoszek

Agnieszka Bartoszek (Gdansk, 2020-09-04)

#699

Podpisuję, ponieważ zgadzam się z opinią, że w środowisku jest duża grupa naukowców, z wieloletnim doświadczenie w pracach eksperymentalnych, która nie jest zainteresowana kontynuacją pracy naukowej, ale nie w roli kierowniczej. Z drugiej strony obserwuję od 5 lat stopniowy spadek zainteresowania absolwentów uczelni rozpoczęciem kariery naukowej na studiach doktoranckich, co będzie skutkowało wkrótce niedoborem kandydatów na stanowiska typu postdok.

Malgorzata Adamczyk (Warszawa, 2020-09-04)

#700

Zgadzam się ze wszystkimi argumentami zawartymi w liście.

Łukasz Kilański (Warszawa, 2020-09-04)

#710

wielu doświadczonych badaczy w stopniu doktora nie może przez to uczestniczyć w realizacji grantów. System grantowy NCN powinien ewoluować i to jest jedna ze zmian moim zdaniem koniecznych.

Krzysztof Świerkosz (Wrocław, 2020-09-05)

#718

Ograniczenie zatrudniania na stanowisku postdoka "do 7-miu lat po doktoracie" jest absurdalne pod każdym względem. Poza tym, że uniemożliwia budowanie silnych zespołów opartych na doświadczonych naukowcach oraz zdecydowanie utrudnia kontynuację ambitnych projektów badawczych, posiada znamiona dyskryminacji wiekowej a pośrednio również ze względu na płeć i generalnie prawa człowieka. Przykładowo, kobieta, która poświęciła kilka-kilkanaście lat na odchowanie dzieci, nie ma praktycznie szans na powrót do nauki. Można wymienić mnóstwo innych życiowych i zawodowych sytuacji, kiedy ludzie zmuszeni są do czasowej przerwy w prowadzeniu pracy naukowej. Nieracjonalny przepis pozbawia ich szansy na powrót do nauki. Wnioskuję o natychmiastową likwidację tego tak szkodliwego pod każdym względem ograniczenia.

Edward Darżynkiewicz (WArszawa, 2020-09-06)

#755

Z wielkim zalem patrze, jak z nauki kolejno odchodza ludzie, ktorzy maja wobec niej pasje, ale nie moga dostac kolejnych stanowisk ani stalej posady lub zwyczajnie nie moga sobie pozwolic na wieczna niepewnosc lub ciagla relokacje z przyczyn rodzinnych. Wreszcie system, ktory mamy obecnie obarcza naukowcow ogromnym dodatkowym stresem co prowadzi do wypalenia zawodowego, a takze sprawia ze zawod ten czesto jest omijany przez wibitnie zdolnych mlodych ludzi, ktorzy mieli okazje podejrzec jego realia.

Maria Rutkiewicz (Berlin, 2020-09-07)

#756

w 100% rozumiem i zgadzam się, że w Polsce brak jest perspektyw dla doświadczonych naukowców (ze stażem dłuższym jak 7 lat po doktoracie), którzy chcą realizować projekty naukowe w ramach już istniejących grup badawczych.

Katarzyna Misztal (Warszawa, 2020-09-07)

#758

W pełni zgadzam się z treścią wniosku.

Piotr Wilk (Kraków , 2020-09-07)

#772

Jest to istotne dla przyszłości nauki.

Piotr Warszyński (Krakow, 2020-09-07)

#776

Nie rozumiem, dlaczego zatrudnienie wykonawcy w projekcie na stanowisku post-doc miałoby być ograniczane wiekiem kandydata.
Mogę zrozumieć, że zależy nam na młodych liderach grup - jako inwestycja, ale wykonawca w projekcie powinien być po prostu dobry - bez względu na wiek.

Michał Dąbrowski (Warszawa, 2020-09-07)

#788

W pełni popieram to stanowisko, gdyż sama szukałam konkursów, na które mogłabym wnioskować i zazwyczaj nie spełniałam warunku lat po doktoracie. Uważam, że zbytni ciężar rozwoju nauki został przekierowany na pozyskiwanie młodych naukowców przy zapomnieniu o doświadczonej kadrze, poprzez co zwiększa się dysproporcję w osiągnięciach naukowych oraz synchronization i wsparcie międzypokoleniowe. Oczywiście nie można dopuścić do sytuacji, że do "jednego wora" będą teraz przypisani wszyscy naukowcy, bo to z kolei z dyskryminuje młodą kadrę naukową, wg mnie powinny być i oddziele konkursy i mieszane z wymogiem np. min jeden doświadczony i jeden młody lub/i z porównywalnym odsetkiem obu grup.

ANNA BARTKOWIAK (LESZNO, 2020-09-07)

#794

Po siedmiu latach nie ma możliwości dalszej kariery naukowej w Polsce. Jest słownie jedna rocznie okazja aplikacji na grant umożliwiający samodzielność (Sonata) i jeśli się nie trafi na tę jedną jedyną szansę, właściwie nie ma innych. To jest także pogorszenie sytuacji z przed paru lat, gdy były dwie edycje tego grantu rocznie. Sonata-Bis, przewidziana do takich celów, jest tak naprawdę zdobywana przez kierowników grup badawczych.

Aleksandra Janusz-Kamińska (Warszawa, 2020-09-07)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...