List otwarty w sprawie możliwości zatrudniania doświadczonych naukowców (powyżej 7 lat po uzyskaniu stopnia doktora) w grantach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki

Komentarze

#820

Podpisuję, ponieważ jestem przeciwna degradacji polskiej nauki

Zofia Mazerska (Gdańsk, 2020-09-08)

#835

Ponieważ od lat borykam się z problemem braku możliwości zatrudniania w grantach wspaniałych i dobrze przygotowanych praktycznie i teoretycznie młodych naukowców, z powołaniem do bycia naukowcami przez resztę życia. Wiele z tych osób, często najlepszych, zostaje na tzw. lodzie, bo albo ze względów rodzinnych nie mogą wyjechać na kilkuletni staż akurat kiedy kończy im się kontrakt, albo akurat nic dla nich w danym okresie nie ma, oprócz kolejnego grantu, w którym nie mogą być zatrudnieni. Żegnają się więc z marzeniami, a musząc zarobić na życie przechodzą najczęściej do zagranicznych firm farmaceutycznych, które maja dla ich atrakcyjne oferty. Tymczasem zatrudnianie coraz to nowych i nowych osób do ambitnych projektów prawie zawsze wiążę się z opóźnieniami - trzeba takie osoby wyszkolić, zweryfikować ich rzetelność naukową, niektóre okazują się niewypałem w zetknięciu z problemami projektu, świetnie już opanowanymi przez istniejących lub dawnych członków zespołu. Tymczasem, tu trzeba osób już z wiedzą i doświadczeniem. Inaczej niedługo będziemy jeszcze dalej w nauce niż jesteśmy. Kiedy pisałam grant z francuzami mój francuski współpracownik napisał, że odważy się zatrudnić do grantu jednego doktoranta, ale wiąże to z dużym ryzykiem. Kiedy ja napisałam, że mogę zatrudnić tylko doktorantów i nowego post-doca wycofał się z projektu uznając realizację za niewykonalną. Wystarczy popatrzeć na nazwiska autorów dobrych prac z dobrych laboratoriów na przestrzeni wielu lat. Oprócz szefa powtarzają się tam zawsze nazwiska przynajmniej 2-3 osób, zatrudnionych na stanowisku senior research i będących znakomitymi naukowcami. To oni wespół z szefem są głównym trzonem zespołu zapewniającym ciągłe sukcesy i jednocześnie dobry poziom wyszkolenia młodych adeptów nauki.

Małgorzata Łobocka (Warszawa, 2020-09-08)

#840

Dosc ograniczania finansowania nauki i biurokratycznych zasad narzucanych na prowadzenie badan naukowy

Julian Srebrny (Warszawa, 2020-09-08)

#849

Obecny system wpływa negatywnie na jakość badań i zniechęca młodych ludzi do wyboru kariery naukowej.

Krzysztof Kazimierczuk (Warszawa, 2020-09-09)

#873

Podpisuję, ponieważ sprawa mnie bardzo dotyczy. Jestem właśnie na tym etapie kariery naukowej.

Małgorzata Gutkowska-Stronkowska (Warszawa, 2020-09-09)

#909

Podpisuję, ponieważ uważam, że jest to opcja zapewnienia ciągłości w pracy laboratorium, odciążenia PI od strony eksperymentalnej, a dla PhD, którzy chcą zostać w nauce, ale nie otwierać własnego laboratorium jest to ciekawa ścieżka kariery.

Agnieszka Dyrda (Warszawa, 2020-09-22)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...