SZTUKA I HISTORIA KOBIET – Petycja o utworzenie nowej instytucji miejskiej, Muzeum HERstorii* Sztuki w Krakowie, teraz!

Komentarze

#8

Czas przywrócić HERstorię do powszechnej świadomości

Paulina Rutkowska (Kraków, 2021-08-24)

#12

...potrzebujemy takiego miejsca spotkań i budowania dialogu - a jeszcze bardziej potrzebujemy nadziei, że zaangażowanie społeczne we własnym mieście ma sens. Bez mieszkańców miasto to tylko turystyczny supermarket.

Zofia Ozaist-Zgodzińska (Kraków, 2021-08-24)

#19

Podpisuję ponieważ wierzę w siłę kobiet i siostrzeństwo. Chcę, aby kobiety na dobre zagościły w sztuce i historii, bez ciągłej konieczności przypominania i dopominania się o należne nam miejsce.
Pragnę takiej przestrzeni w Krakowie, gdzie będziemy mogły_li spotykać się i rozmawiać o rzeczach ważnych pomimo różnic światopoglądowych.
Teren Kossakówki wydaje się być doskonałym miejscem, bo kobiety z tego rodu odznaczały się wielką siłą i talentami. Chcę o nich i im podobnych słuchać i dowiadywać się coraz więcej.

Aneta Pawłowska (Kraków, 2021-08-24)

#23

Przestrzeń zdecydowanie zasługuje na rewitalizację - nie tylko ze względu na zabytkową substancję. Ta instytucja dałaby szansę na utworzenie miejsca, w którym można uczestniczyć, a nie tylko je odwiedzać.

Artur Koczoń (Kraków, 2021-08-24)

#27

Podpisuję petycję, gdyż potrzebuję przestrzeni, która wbrew polaryzacji będzie budować atmosferę realnego spotkania, otwartości oraz ciekawości drugim człowiekiem. Potrzebuję miejsca, w którym dialog nastawiony jest na poznawanie innych, a nie na ciągłym przekonywaniu do swoich racji. Jestem przekonana, że Muzeum Herstrorii będzie takim miejscem. Różnorodność doświadczeń i perspektywy uznaję za coś wartościowego, a nie problematycznego i dlatego tak bliskie są mi idee Inicjatywy.
Dodatkowo widzę, że destrukcyjny konflikt wokół Kossakówki został w projekcie przemieniony w szansę stworzenia ciekawej, pasjonującej, otwartej na różnorodność placówki. Inicjatorka pomysłu odnalazła potencjał w patowej sytuacji. Projekt utworzenia Muzeum Herstorii przy Muzeum Rodziny Kossaków wspaniale pokazuje jak można przełamywać utarte schematy po to, aby tworzyć inspirujące, wspierające i działające rozwiązania.
Marzy mi się, aby w muzeum odbywały się wydarzenia, które mną poruszą, może czasem wybiją ze strefy komfortu (ale szanując moje granice), rozwiną intelektualnie, ale i może pomogą mi w szeroko rozumianym rozwoju artystycznym, który mocno w ostatnich latach zaniedbałam. Liczę, również na działanie placówki, która będzie wprowadzała jak najwięcej działań partycypacyjnych, gdyż uważam, że w dziedzinie kultury są one niewykorzystywane.
I mam nadzieję, że kawiarnia będzie wspaniałym dopełnieniem do tej strawy dla duszy ;)

Patrycja Chlebus-Grudzien (Kraków, 2021-08-24)

#35

W Krakowie potrzeba raczej miejsca spotkań niż instytucji, która w ciszy (głuchej martwocie?) upamiętniałaby rodzinę Kossaków. Takie miejsca już mamy i Krakowianie chyba raczej nie odwiedzają ich więcej niż raz. Jedno wzmacnia zresztą drugie - do pamiętania poza miejscem przydają się ludzie, jakaś społeczność :)

Katarzyna Grzybowska (Kraków, 2021-08-25)

#37

👏🏻👏🏻👏🏻

Paulina Sobczyk-Szyma (Kraków, 2021-08-25)

#42

Jestem rodowita krakowianka i wierze w potrzebe zalozenia instytucji miejskiej pod znakiem herstorii sztuki.

Kasia Gorecka (Londyn, 2021-08-25)

#47

Podpisuję, ponieważ mam świadomość że coraz szerzej zakrojone badania na temat twórczości artystek przypominają społeczeństwu o wartościowych dla historii sztuki osobowościach. Niesamowite, charyzmatyczne, nastawione na sukces i walczące z przeciwnościami losu artystki zasługują na swoje miejsce w zarówno w kanonie historii sztuki jak i świadomości społeczeństwa.

Agata Stępień (Gdańsk, 2021-08-25)

#50

Ufam Katarzynie W. a ona popiera inicjatywę. Postanowiłam ją wesprzeć.

Anna Misiołek (Warszaw, 2021-08-25)

#51

W pełni popieram! Krakow potrzebuje takiego miejsca łączącego szacunek do przeszłości i historii z aktywną działalnością w teraźniejszości i próbą łączenia, dawania przestrzeni spotkania dla ludzi o odmiennych postawach i poglądach, którzy może nigdy by się nie zetknęli. I to właśnie w Kossakowce, Kossaków, która takiej historii odmiennych dróg , postaw i wyborów życiowych i artystycznych była cichym świadkiem. Niech ona żyje dalej dla Krakowa i jego mieszkańców.

Katarzyna Warchał (Kraków , 2021-08-25)

#61

Bardzo ciekawa inicjatywa..

Małgorzata Lelito (Kraków , 2021-08-25)

#75

Potrzebujemy dostrzec kobiety w przestrzeniach sztuki i historii, które przez epoki zdominowane były przez mężczyzn, ze względu na patriarchalny system. Wierzę, że muzeum stanie się inspiracją dla wielu współcześnie żyjących kobiet oraz doda im siły, by poszły w ślady swoich poprzedniczek.

Gabriela Ślusarek (Balice, 2021-08-25)

#84

To dla mnie ważne

Przemysław Sroka (Tarnów, 2021-08-26)

#90

Oddolne inicjatywy kulturalne mówią więcej o poziomie kultury w społeczeństwie niż wydumane muzea tego i owego, będące wymysłem często czysto politycznym.

Jakub Filipowicz (Jaworzno , 2021-08-26)

#100

Podpisuję, ponieważ trzeba nam więcej głosu kobiet - z historii, w teraźniejszości i w przyszłości.

Katarzyna Gzyl (Kraków, 2021-08-26)

#103

Petycję podpisuję ponieważ jako mieszkanka centrum Krakowa, oraz pracownica kultury jestem świadoma ogromu potencjału jaki proponuje projekt Muzeum Herstorii Sztuki. Będzie to miejsce na które zasługujemy już od dawna, salon otwarty, miejsce dialogu pomiędzy wielkimi oraz zapomnianmi artystkami i tymi żyjącymi obecnie! Będzie to także skarbnica wiedzy oraz miejsce spotkań dla przyszłych pokoleń, dziewczynek i chłópców, dla kobiet i mężczyzn ciekawych szeroko pojętej historii sztuki kobiet, którzy nie będą już musieli uczyć się jej po nocach, z zakurzonych książek! Ogród im. Simony Kossal posłuży jako enklawa spokoju, upragniony skrawek zieleni, ku uciesze miłośników natury oraz miejsce zabaw dla dzieci!

Marta Grabowska (Kraków, 2021-08-26)

#107

W Krakowie już od dawna powinna istnieć instytucja skupiona na zbieraniu i prezentowaniu dorobku kobiet.

Patrycja Lippa (Kraków, 2021-08-26)

#115

Dzięki inicjatywie Muzeum HERstorii sztuki pojawiły się ważne głosy w debacie o zagospodarowaniu przestrzeni Kossakówki. Rozmawiajmy, to ważne; twórzmy kreatywne przestrzenie, nie muzea do przymusowego odhaczenia dla wycieczek szkolnych. Czekam na ten ogród :)

Martyna Bielatowicz (Kraków, 2021-08-26)

#120

Kobiety nie są wystarczająco reprezentowane w polskich muzeach sztuki i historii. Mamy olbrzymie zaległości, których tradycyjni muzealnicy ani myślą nadrabiać.

Dominika Ferens (Wrocław, 2021-08-26)

#124

Ważny jest punkt widzenia prezentowany w Herstorii

Beata Lubicka (Wrocław, 2021-08-26)

#128

Pora aby w Krakowie w końcu powstało muzeum HERstorii!

Małgorzata Zielińska (Kraków, 2021-08-27)

#143

Podpisuję, ponieważ w naszej przestrzeni wciąż pomijane są kobiety i ich dorobek zawodowy. Ponieważ wciąż tak trudno dostać się "na salony" artystkom i autorkom sztuki. Potrzebujemy przestrzeni, w której będziemy mogły mówić otwarcie o swoich doświadczeniach i uwypuklić te problemy, które dotykają nas jako kobiety, a które są tak różne od narracji mężczyzn. Już jest najwyższy czas, abyśmy mogły wreszcie zacząć mówić, a nie tylko słuchać!

Natalia Wacławik (Kraków, 2021-08-27)

#150

Chce żeby mówiono o kobietach ważnych dla naszej hgistori kultury i nauki bardzo często zapomniane miałyby swoje miejsce gdzie by je wspominano. I mówiono i pokazywano. Ich osiagniecia

Magdalena Morawska (ŚWINNA , 2021-08-28)

#159

Pomysł powstania Muzeum Herstorii Sztuki w Krakowie jest bardzo bliski mojemu sercu. Jestem artystką mieszkającą w Krakowie i uważam, że powstanie takiej instytucji opartej
na siostrzeństwie i mającej na celu pokazanie pomijanych przez historię sztuki kobiet jest czymś co ma ogromny potencjał i na pewno przyniesie wiele dobrego miastu i sztuce w ogóle.

Dominika Śomi Śniegocka (Kraków, 2021-08-29)

#170

Pragnę, aby powstało to muzeum. Bardzo go potrzebujemy.

Milena Szarek (Kraków , 2021-08-30)

#172

Potrzebuję tego muzeum.

Julia Urbańska (Wrocław, 2021-08-30)

#192

Podpisuję, ponieważ uważam, że ta inicjatywa jest potrzebna i ważna!

Aleksandra Kowalewska (Poznań, 2021-08-30)

#195

Uważam to za bardzo istotne

Mariola Nowak (Stanisławice , 2021-08-30)