SPRZECIW WOBEC LIKWIDACJI PORANNEGO POŁĄCZENIA PKM OSOWA-WRZESZCZ

Gdańsk, 1.03.2018 r.

Osowscy pasażerowie PKM         

                                                          Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego                                                   Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk  

SPRZECIW WOBEC LIKWIDACJI PORANNEGO POŁĄCZENIA PKM OSOWA-WRZESZCZ  

 

Szanowny Panie,

 

     Z dużym zaniepokojeniem odnotowaliśmy informację o planowanej likwidacji od 11.03.2018 r. połączenia linii PKM z Osowej do Gdańska Wrzeszcza (według obowiązującego rozkładu jazdy ze stacji PKP Osowa pociąg odjeżdża o godzinie 7:10). Jest to jedyny pociąg, który pozwala mieszkańcom Osowy dojechać na godzinę 8:00 do wielu szkół, na zajęcia w Uniwersytecie Gdańskim i na Politechnice Gdańskiej oraz do wielu miejsc pracy zlokalizowanych na trasie PKM. Wcześniejszy pociąg o 6:51 jest dla nas w rozkładzie za szybko, ponieważ już o 7:21 jesteśmy we Wrzeszczu, a kolejny o 7:29 za późno, ponieważ dojeżdża do Wrzeszcza o 7:59.

     Grupy poszkodowane likwidacją tego połączenia to:

- dzieci dojeżdżające do szkół podstawowych (zwłaszcza na Niedźwiednik i do Wrzeszcza),

- młodzież dojeżdżająca do gimnazjów,

- młodzież dojeżdżająca do gdańskich liceów (np. numer XX, IX, II i III),

- studenci dojeżdżający na zajęcia na Uniwersytet Gdański (przystanek Gdańsk Strzyża),

- studenci dojeżdżający na Politechnikę Gdańską (przesiadający się we Wrzeszczu z PKM na SKM),

- liczne osoby pracujące, w tym pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego dojeżdżający na godzinę 8:00 do pracy na Kampusie UG przy przystanku Gdańsk Strzyża.

     Likwidacja tego połączenia PKM jest niekorzystna także dla mieszkańców Osowej dojeżdżających rano autami ul. Spacerową, gdyż wielu pasażerów PKM ze względu na niemożność dojazdu na czas do pracy i szkół, zdecyduje się na przesiadkę do samochodu. Pamiętać warto, że duża część pasażerów PKM to osoby zmotoryzowane, o czym świadczy duża ilość aut na parkingu Osowa PKP. Wydaje się, że inna była intencja budowy PKM, a także zmienianej ostatnio trasy autobusu linii 179, która kończy dzisiaj swój bieg przy osowskim dworcu.

     Wnioskujemy o przywrócenie kursu o 7:10 lub o korektę kolejnego kursu o 7:29, który odjeżdżając z Osowy np.  7:15 pozwoliłby uczniom i pracującym zdążyć do placówek edukacyjnych na godzinę 8 rano. Z góry dziękujemy za pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.

 

Z poważaniem,

Osowscy pasażerowie PKM

Facebook