Petycja w sprawie utworzenia Szkoły nr 4 w Kobyłce, zamiast organizowania filii dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w nowopowstającym budynku przy ul. Ceramicznej/Dworkowej
Szanowni Państwo,
Działając w imieniu mieszkańców Kobyłki, zwracamy się z prośbą o interwencję w sprawie uchwał Rady Miasta Kobyłka:
- Nr IX/107/2024 z dnia 19 grudnia 2024 r. dotyczącej zamiaru przekształcenia Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji.
- Nr IX/108/2024 z dnia 19 grudnia 2024 r. dotyczącej zamiaru przekształcenia Publicznego Przedszkola Nr 1 poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji.
Nowa szkoła podstawowa w Kobyłce przy ulicy Dworkowej, której budowa pochłonęła 50 752 611,05 zł, miała pełnić funkcję pełnoprawnej szkoły dla klas 1–8, zapewniając edukację dzieciom blisko miejsca zamieszkania. Nieformalne decyzje władz miasta ograniczające funkcję szkoły do klas 1–3 oraz przedszkola są niezgodne z potrzebami mieszkańców i prawem oświatowym.
Petycja skierowana przeciwko przekształceniu nowo budowanej szkoły w Kobyłce w filię szkoły podstawowej i przedszkola powstała w odpowiedzi na nieformalne ustalenia, które były przedstawione przez m.in radnych miasta Kobyłka. Choć treść uchwał NR IX/107/2024 i NR IX/108/2024 formalnie nie określa, jakie funkcje będzie pełniła nowa placówka, sygnały płynące ze strony władz miasta jednoznacznie wskazują na plan ograniczenia jej funkcji do klas 1–3 oraz przedszkola.
Takie działania budzą uzasadnione obawy mieszkańców. Mimo że uchwały nie precyzują ostatecznej organizacji szkoły, brak jasnej komunikacji ze strony władz oraz dotychczasowe zapowiedzi rodzą wątpliwości co do intencji władz miasta. Mieszkańcy i rodzice dzieci uczęszczających do szkół w Kobyłce obawiają się, że nowa szkoła, która miała rozwiązać problem przepełnienia istniejących placówek, nie zostanie wykorzystana zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem jako pełnoprawna placówka dla klas 1–8.
Celem petycji jest wyrażenie sprzeciwu wobec takich nieformalnych działań i podkreślenie potrzeby utworzenia pełnych oddziałów dla klas 1–8 w nowo budowanym budynku przy ul. Dworkowej. Petycja ma na celu mobilizację mieszkańców do wspólnego działania, które pozwoli na ochronę interesów lokalnej społeczności i zapewnienie odpowiednich warunków edukacyjnych dla dzieci w Kobyłce.
Podjęte działania władz miejskich:
- Naruszają art. 39 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, który zobowiązuje gminy do organizacji edukacji w najbliższych placówkach.
- Ignorują potrzebę jasnej rejonizacji, co skutkuje chaosem organizacyjnym.
- Odbyły się bez przeprowadzenia rzeczywistych konsultacji społecznych z rodzicami.
Decyzja o ograniczeniu funkcji nowej szkoły w Kobyłce marnuje publiczne środki, zniechęca społeczność lokalną i prowadzi do utraty zaufania do władz miasta.
Wnosimy o:
1. Uchwały NR IX/107/2024 i NR IX/108/2024 powinny zostać unieważnione lub zmienione w taki sposób, aby dostosować funkcjonowanie nowej szkoły do rzeczywistych potrzeb społeczności lokalnej, poprzez zapewnienie pełnoprawnego działania placówki dla klas 1–8, zgodnie z pierwotnym celem tej inwestycji.
2. Przeprowadzenie rzetelnych konsultacji społecznych, obejmujących wszystkich rodziców dzieci z rejonu SP4 oraz innych szkół w Kobyłce.
3. Opracowanie nowego planu rejonizacji, uwzględniającego dynamiczny rozwój miasta i wzrost liczby dzieci w wieku szkolnym.
Zebrane podpisy zostaną załączone do formalnego pisma skierowanego do organów:
1. Wojewody Mazowieckiego,
2. Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
3. Burmistrz Miasta Kobyłka (Rada Miasta Kobyłka)
Serdecznie proszę o jej podpisanie i udostępnianie dalej do mieszkańców naszego miasta – Państwa wsparcie znacząco zwiększy nasze szanse na wywalczenie odpowiednich decyzji dotyczących nowej szkoły i jej funkcji.
Dziękuję za zaangażowanie i z góry dziękuję za liczne podpisy!
Z wyrazami szacunku,
Wojciech Górzewski
Wojciech Górzewski Skontaktuj się z autorem petycji