Szczecinianie przeciw haraczowi - Zostawcie Pasztecika w spokoju!

Szczecin, 10-06-2015r.

Tomasz Lam
Ul. Ks. Warcisława I 27E/2
71-667 Szczecin
e-mail: tomek.lam@gmail.com


Przewodniczący Rady Miasta Szczecin
Pan Artur Szałabawka
Pl. Armii Krajowej 1
70-465 Szczecin

 


Szanowny Panie Przewodniczący, Radni Miasta Szczecina.

W dniu 10.06.2015r. spotkaliśmy się pod siedzibą władz Miasta Szczecina aby zaprotestować przeciw nielogicznej i restrykcyjnej polityce włodarzy naszego grodu wobec przedsiębiorców próbujących prowadzić swoją działalność w tej dżungli przepisów i pułapek!

Temat protestu dotyczy historycznego już z punktu widzenia czasu, napisu, szyldu PASZTECIK znajdującego się na budynku w al. Wojska Polskiego 46. Zapewne nie trzeba Państwu przedstawiać całości tematu, pozwolę sobie przypomnieć, iż w 2013 roku urzędnicy ZDiTM „odkryli” że szyld ten wystaje nad Pas Drogowy i w trybie administracyjnym nałożyli na właścicielkę lokalu o nazwie „Pasztecik Bogumiła Polańska” konieczność dokonywania opłat za tenże napis twierdząc iż jest on reklamą (sic!). Otóż na pewno szyld nie jest reklamą, potwierdza to nawet zwykły słownik języka polskiego. Jednak klamka zapadła i mimo iż właścicielka baru się odwoływała, nie powstrzymało to urzędników od nałożenia karnej opłaty w wysokości 10-krotności opłaty podstawowej. A pomnożywszy to przez 3 miesiące, w których wystąpiło spóźnienie, dało to kwotę ok. 1950zł. Abstrahując od słuszności i konstytucyjności takiej kary, pragnę zwrócić Państwa uwagę iż jest to dla baru kwota która stanowi równowartość np. 1,5 tony mąki do produkcji pasztecików, czyli miesięczny zapas.

Zgodnie z tym co się dowiedziałem w imieniu wszystkich podpisanych tu osób, podczas konsultacji z prawnikiem, jest szansa aby oczywisty błąd naprawić, ale musi to zrobić Rada Miasta Szczecin. Niżej podpisani wnosimy do radnych Rady Miasta o przygotowanie, procedowanie i przegłosowanie poprawki do Uchwały o stawkach za wykorzystanie Pasa Drogowego, która to poprawka spowoduje, iż producenci wpisani na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapłacą preferencyjną stawkę 1 gr (0,01zł) za m2 szyldu/reklamy dotyczącej tychże produktów dziennie. Zgodnie z orzecznictwem nie da się zwolnić z płacenia konkretnego przedsiębiorcy, jak również ustalić np. stawki 0zł za opłaty za wykorzystanie Pasa Drogowego, jednak preferencyjne obniżenie takiej stawki dla całej grupy społecznej, lub grupy przedsiębiorców jest możliwe i co więcej, o ile mi wiadomo wykorzystywane w sytuacji, kiedy sprawa dotyczy wykonanej przez Wspólnoty i biegnącej nad Pasem Drogowym termomodernizacji.

Szanowni Państwo, pasztecik szczeciński, który doceniło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wpisując na swoją Listę Produktów Tradycyjnych jest naszą, szczecińską tradycją, napis który jest zainstalowany na elewacji budynku przy ul. Wojska Polskiego ma już ponad 40 lat. W większości przypadków tak wiekowe obiekty otacza się specjalną opieką przeznaczoną dla obiektów zabytkowych. W tym przypadku tak naprawdę to nie właścicielka Pasztecika winna płacić miastu za szyld, ale to miasto powinno mieć cel aby szyld wskazujący miejsce do którego udają się goście odwiedzający nasze miasto – był w dobrej kondycji i na swoim miejscu.

Skoro Miasto Szczecin widzi cel wspierając klub sportowy Pogoń, który wcale nie staje się celem odwiedzin prawie każdej grupy turystów odwiedzających Szczecin, to i w tym konkretnym przypadku (gdzie turyści tłumnie odwiedzają Pasztecika) powinno widzieć cel. Jednak nie spodziewamy się cudów i ponownie wnosimy o dokonanie rewizji Uchwały o opłatach za zajęcie pasa drogowego, zgodnie ze wskazaną wyżej praktyką.

Poniżej znajdują się podpisy osób, które podczas zwołanego zgromadzenia publicznego w dniu 10-06-2015 podpisały powyższe pismo. Na profilu wydarzenia w na Facebook akcję powyższą poparło ponad 2300 osób. Informuję również iż w dniu 15-06-2015 złożę w Biurze Rady Miasta elektroniczną wersję tej petycji, z podpisami osób które nie mogły się podpisać w dniu 10.06.2015, podczas zgromadzenia.