Września bez petard

Kochasz_zwierzęta._Nie_strzelaj_w_Sylwestra!_1_.png

Burmistrz i Rada Miasta i Gminy Września

Mając na uwadze dobrostan mieszkańców, zwierząt domowych i dzikich oraz środowiska zwracamy się z prośbą do władz o wprowadzenie całorocznego zakazu używania petard, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych oraz zakazu ich sprzedaży na terenie Miasta i Gminy Września. Uważamy także, że ta problematyka powinna znaleźć się w programach szeroko pojętej edukacji.

Huk petard w mieście był prawdopodobnie jedną z przyczyn śmierci wielbłąda, który miał swoją wolierę w parku przy pałacu na Opieszynie. Wystrzały fajerwerków w czasie wesel, jakie były i nadal są organizowane w domu weselnym na terenie parku, wyeliminował też sowy, które miały gniazda w starodrzewiu i wiele innych gatunków ptaków, które tam gniazdowały. Osoby starsze, dzieci z nadwrażliwością słuchową, właściciele psów i kotów z Osiedla Sławno, Osiedla Kościuszki i centrum miasta mają od dawna dość tego procederu.

          Nie tylko psy i koty cierpią w sylwestra. Tej nocy ginie mnóstwo ptaków. Przerażone hukiem, umierają w wyniku stresu, wpadają w panice na siebie nawzajem i giną zderzając się ze ścianami budynków i innymi przeszkodami, których nie dostrzegają w mroku i panującym chaosie. Sylwestrowe zabawy, wesela i inne imprezy okolicznościowe co roku prowadzą do śmierci tysięcy ptaków, w tym gatunków chronionych i zagrożonych wyginięciem. Międzynarodowa Organizacja Ochrony Zwierząt obwinia za ten stan rzeczy hałas, petardy i fajerwerki. Ofiarami zabaw, jakie organizowane są nie tylko tej nocy, padają setki zwierząt różnych gatunków - od zwierząt domowych po dzikie.           Każdego roku tylko w sylwestra do atmosfery trafia 12,5 tony magnezu, 0,8 tony tytanu, 1,2 tony rubidu, 10,5 tony baru, ok 1 tony strontu i wiele, wiele innych szkodliwych substancji. Petardy emitują hałas w natężeniu do 120 dB w odległości nawet 40 metrów! Podczas wybuchów petard narażamy się na kontakt z rakotwórczymi związkami antymonu, talu i toksycznymi związkami arsenu. Trafiają do wody, gleby i naszego organizmu, powodując problemy oddechowe, szczególnie silne u astmatyków. 

Członkowie STOWARZYSZENIA NA RZECZ OCHRONY PRZYRODY I KRAJOBRAZU DOLINA WRZEŚNICY zwracają się z prośbą do wszystkich, którym nie jest obojętne zdrowie ludzi, środowisko i los zwierząt o poparcie naszej petycji. Prosimy wszystkich, którzy tej nocy mają zamiar używać materiałów pirotechnicznych o rezygnację z ich zakupu i przekazanie w ten sposób zaoszczędzonych pieniędzy na schronisko dla psów przy ulicy Sikorskiego oraz Stowarzyszenie Psi-jaciel - Schronisko dla bezdomnych zwierząt we Wrześni.

Petycja powstała w imieniu bezsilnych, czyli tych, którzy są zbyt słabi, żeby bronić samych siebie.

Pomyślmy tej nocy o słabszych, bezbronnych i środowisku.


STOWARZYSZENIE NA RZECZ OCHRONY PRZYRODY I KRAJOBRAZU DOLINA WRZEŚNICY    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że STOWARZYSZENIE NA RZECZ OCHRONY PRZYRODY I KRAJOBRAZU DOLINA WRZEŚNICY będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...