Zasiłek opiekuńczy dla samotnych matek w ramach tarczy antykryzysowej na czas epidemii

Apelujemy o stworzenie  zasiłku opiekuńczego dla samotnych matek w ramach tarczy antykryzysowej w związku z  zamknięciem szkół w Polsce dla dzieci do 12-tego roku życia.  Jesteśmy pozostawione w pukncie bez wyjścia, często nie mamy z kim zostawić dziecka. Zaś pozostawienie dziecka samego bez opieki na 8, 10 godzin jest bardzo ryzykowne oraz jest niezgodne z prawem.

 

Na ten moment, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym oraz opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia. 

 

Według psychologów dzieci przed 10 rokiem życia nie powinno się zostawiać samych w domu, a i wtedy nie zawsze są na to gotowe. Według organizacji działających na rzecz praw dziecka większość 13-latków nie jest gotowa, by zostać w domu bez opieki, a dzieci starszych o 2-3 lata nie powinniśmy zostawiać samych na noc.
 
Co na to prawo:

 W Kodeksie Karnym jest mowa o „obowiązku troszczenia się” o małoletniego poniżej lat 15 i o tym, że za porzucenie grożą 3 lata więzienia. 

 

W treści przepisu art. 210 Kodeksu karnego ustawodawca określił jako karalny czyn polegający na porzuceniu małoletniego poniżej lat 15 lub porzuceniu osoby nieporadnej ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny wbrew obowiązkowi troszczenia się o te osoby oraz dodatkowo ustalił dodatkową zaostrzoną odpowiedzialność sprawcy, jeżeli następstwem tego czynu jest śmierć osoby porzuconej.

Jak odpowiada sprawca porzucenia, jeżeli dziecku coś się stanie lub zostanie ono narażone na poważne niebezpieczeństwo?

W razie sytuacji, gdy porzucenie sprawcy spowoduje szkodę dziecku lub przykładowo narazi je na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia sprawca odpowiada za dwa (lub więcej) przestępstw (a wymierzana jest mu w jednym wyroku jedna kara z przepisu, który przewiduje surowszą odpowiedzialność karną)

 

Przyłącz się, jeżeli jesteś w takiej sytuacji.

Zachęcajcie też osoby bliskie do podpisów, które się z tym apelem zgadzają. Mama, tata, sąsiad, siostra, brat, babcia, dziadek, wszyscy moga podpisywać się. Pamiętajcie o tym. 

 

Jeżeli podpisze ten apel ojciec samotnie wychowujący dziecko, zmienię wtedy nagłówek apelu. Badźmy otwarci. Pomagajmy sobie. 

 

I prześlij dalej. Zmieniajmy razem tą trudną rzeczywistość.

 


Karolina Mięsiak-Jbali    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Karolina Mięsiak-Jbali do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook